אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלוג: אם יופחתו מסים יהיה צריך להעלותם כבר ב-2019 צילום: עמית שעל

פלוג: אם יופחתו מסים יהיה צריך להעלותם כבר ב-2019

נגידת בנק ישראל מתחה ביקורת על הכוונה להמשיך ולהוריד מסים במקביל להגדלת הוצאות הממשלה. השרים אישרו את השימוש ברזרזבה של 3.5 מיליארד שקל למימון העלאת קצבאות הנכים ותוכנית נטו משפחה

29.10.2017, 14:16 | מיקי פלד

"במידה שיופחתו המיסים יהיה צריך, בהסתברות גבוהה, להעלותם כבר ב-2019", כך אמרה היום לשרים נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, במסגרת דיון התקציב שערכה היום (א') הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

פלוג ביקרה את הכוונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון להוריד עוד מסים, ואמרה כי "בעת הזו הפחתת מסים תהיה פרו מחזורית, כלומר תרומתה להרחבת הפעילות תהיה קטנה, שכן המשק מצוי בתעסוקה מלאה".

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויסקי נגידת בנק ישראל קרנית פלוג | צילום: אלכס קולומויסקי נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, צילום: אלכס קולומויסקי

הנגידה הוסיפה כי הפחתת המסים תחייב את הממשלה לצמצם עוד יותר את הוצאותיה כדי לעמוד ביעד הגירעון בשנים הקרובות, "כאשר כבר היום משקל ההוצאה האזרחית בתוצר נמוך מאוד בהשוואה בינלאומית, ומקשה על הממשלה לתת מענה לאתגרים ארוכי הטווח שישפיעו על פוטנציאל הצמיחה של המשק בטווח הארוך".

במילים אחרות, פלוג אמרה שאם הממשלה רוצה גם להעלות את קצבאות הנכים וגם להרחיב את הביטוח הסיעודי, את מענק העבודה, את עידוד התעשייה, סבסוד הצהרונים ונושאים נוספים, הפתרון הוא לא להוריד מסים, אלא דווקא להעלות מסים על מנת שיהיה כסף למימון כל התוכניות הללו תוך שמירה על תוואי גירעון יורד.

הממשלה קיבלה היום סקירה ממשרד האוצר על מסגרת התקציב לשנים הבאות. לפי הנתונים, קיים כבר היום פער של 10.5 מיליארד שקל בתקציב 2019 בין התקרה שתוכל הממשלה להוציא - לפי כלל ההוצאה שקיבלה על עצמה - לבין ההתחייבויות שלה לשנה זו.

התחייבויות אלו אינן כוללות את העלות של תוכניות נוספות כמו תכנית נטו משפחה, שאם תוארך ל-2019 תעלה עוד 4 מיליארד שקל בשנה. על פי חוק הנומרטור שמופעל על תקציב המדינה, הממשלה לא יכולה להוסיף תוכניות נוספות מבלי להצביע על מקור המימון שלהן.

"ככה נראית חברה בריאה". שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן "ככה נראית חברה בריאה". שר האוצר משה כחלון | צילום: אוראל כהן "ככה נראית חברה בריאה". שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן

במקביל, הממשלה אישרה היום את הצעת משרד האוצר לשחרור כספי הרזרבה התקציבית בתקציב השנה הנוכחית, בסך 3.5 מיליארד שקל, שיופנו לטובת העלאת קצבאות הנכים ותוכנית נטו משפחה של האוצר. הפירוט של אופן השימוש יובא לדיון בממשלה בשבועות הקרובים.

כחלון אמר בתום הישיבה כי "כפי שניתן לראות - הצמיחה מחלחלת למטה ומהפירות נהנים העשירונים התחתונים יותר מהעשירונים העליונים. ככה נראית חברה בריאה עם חמלה שדואגת גם לאחר ולחלש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות