אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"החסכונות של אמא מממנים הכל" צילום: אוראל כהן

"החסכונות של אמא מממנים הכל"

עדה אקסלרד, בת 72, לא האמינה שאמא שלה - פאולה בת ה־100 - תגיע למצב שבו היא נמצאת היום. הפנסיה של אמה נמצאת בקרן הגמלאות המרכזית של עובדי ההסתדרות, אותו מקום שבה היה לה ביטוח סיעודי. מה שהיא לא ידעה זה שהביטוח הסיעודי קצוב ולכן היא לא עשתה ביטוח נוסף

30.10.2017, 06:58 | ארי ליבסקר

כל מה שאתם צריכים לדעת על הביטוח הסיעודי

עדה אקסלרד, בת 72, לא האמינה שאמא שלה — פאולה בת ה־100 — תגיע למצב שבו היא נמצאת היום. האם עבדה בלשכת המס, מה שהיום נקרא רשות המסים. הפנסיה שלה נמצאת בקרן הגמלאות המרכזית של עובדי ההסתדרות, אותו מקום שבה היה לה ביטוח סיעודי. מה שהיא לא ידעה זה שהביטוח הסיעודי קצוב ולכן היא לא עשתה ביטוח נוסף. "אמא שלי עברה את השואה. היא היתה אשה קפדנית שחסכה כל פרוטה וחיה בצניעות. מה שמפליא אותי זה שהיא לא שמה לב לפרטים הקטנים שמופיעים בתחתית הדף", אומרת אקסלרד.

מימין פאולה ועדה אקסלרד בבית האבות שבו גרה פאולה , צילום: אוראל כהן מימין פאולה ועדה אקסלרד בבית האבות שבו גרה פאולה | צילום: אוראל כהן מימין פאולה ועדה אקסלרד בבית האבות שבו גרה פאולה , צילום: אוראל כהן

לפני 15 שנה, כשהיתה בת 85, הפכה אמה של אקסלרד לסיעודית. הביטוח הסיעודי הספיק לשלוש שנים. לאחר מכן הפנסיה וכספי החסכונות של האם מימנו את הטיפולים הנדרשים. בהתחלה המשפחה העסיקה עובדים ישראלים ואחר כך עובדת מאוקראינה במשך שש שנים. לאחר שהיא עזבה, אקסלרד לא הצליחה למצוא עובדת שתתאים.

באמצעות מצלמות שהתקינה היא אף גילתה שאחת העובדות השאירה את אמא שלה מתבוססת בקיא של עצמה במשך יום שלם. העובדת פוטרה לאחר כמה שעות. לכל עובדת כזו שילמה אקסלרד 15 אלף שקל בחודש. הפנסיה וביטוח לאומי של אמא כיסו 6,000 שקל מסכום זה. יתרת הסכום שולמה באמצעות החסכונות של האם. לאחר המקרה הזה אמה של אקסלרד הפצירה בה שתכניס אותה לבית אבות. "היה לי מאוד קשה להכניס אותה לבית אבות אבל נאלצתי לעשות את זה". אקסלרד משלמת לבית האבות 17 אלף שקל בחודש. לדברי אקסלרד, המשפחה מצליחה לעמוד בסכום הזה בזכות החסכונות של אמא שמנוצלים עד תום. "כניצולת שואה היא קיבלה תשלומים מהגרמנים וחיה בצמצום כל חייה", מספרת אקסלרד, ומוסיפה כי "לצערי, לא חסכתי לפנסיה ואני מקבלת קצבה של 3,000 שקל מביטוח לאומי. אני בת יחידה, אין לי ילדים, ואני לא יודעת מה אעשה כשיגיע תורי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות