אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יו"ר מכון הייצוא רמזי גבאי הודיע על סיום תפקידו בתום 3 קדנציות

גבאי בוועידת הדיגיטל והמובייל של "כלכליסט": "אני מסיים את התפקיד אותו עשיתי מתוך אמונה בחשיבות של הייצוא למדינת ישראל". לדבריו, השנה לראשונה ישראל תחצה סף של 100 מיליארד דולר לייצוא

30.10.2017, 10:02 | קרן-אור גרינברג

יו"ר מכון הייצוא, רמזי גבאי הודיע על סיום תפקידו, לאחר 3 קדנציות. גבאי אמר את הדברים במהלך נאומו בוועידת הדיגיטל והמובייל של "כלכליסט" בשיתוף בנק הפועלים ומכון היצוא. "זו הייתה שנה חיובית לייצוא הישראלי שלראשונה חצה את סף המאה מליארד דולר השנה", אמר, גבאי.

"אם עד שנת 2016 הייתה ירידה בייצוא ודכדכנו סביב 95 מליארד דולר, הרי שתחזית מכון הייצוא שדיברה על יצוא שחוצה את 100 מליארד דולר התגשמה, למרות שהיו רבים בגורמי הכלכלה שהיו פסימיים לתחזית. היום כשאנו לקראת סוף השנה אנו מגיעים לשם והשנה נחצה בפעם הראשונה בהיסטוריה את מאה מליארד דולר לייצוא בישראל".

רמזי גבאי יו״ר מכון היצוא , צילום: עמית שעל רמזי גבאי יו״ר מכון היצוא | צילום: עמית שעל רמזי גבאי יו״ר מכון היצוא , צילום: עמית שעל

הסיבות לגידול בייצוא נובעות לדבריו מצמיחה בתחום שירותי התוכנה והגידול בהייטק על ענפיו השונים. "גם בהשוואה עולמית זו השנה הראשונה אחרי 5 שנים שהגידול בייצוא גדול מהגידול מהסחר העולמי, מדד שמהווה אינדיקציה עבורנו למדידה של איך המשק הישראלי מתנהל. הגידול היה בעיקר בתחום ההייטק אם כי גם בתחום ייצוא הסחורות בו היה גידול גבוה יותר מהגידול בסחר העולמי".

גבאי הביע את חששותיו בשותפות מול חברות בינלאומיות שמקימות מרכזי פיתוח בישראל וגורמות לבריחת מוחות. "יש לנו בעיה. אנחנו מדברים על ההשקעות של החברות הרב לאומיות בארץ, אבל השאלה היא כמה זה טוב? זה יוצר בעיה לחברות הקטנות שמתקשות לגייס אנשים ברמות השכר שהחברות הרב לאומיות מציעות. אחר כך האנשים האלו עושים רילוקשיין זמני שאחר כך הופך לקבוע, והמשק הישראלי מפסיד את האיכויות הכי טובות שלו. לכן חשוב שנמשיך לעודד חברות ישראליות להישאר בארץ במקביל למרכזי הפיתוח שמקימות החברות הרב לאומיות. מכון הייצוא בשיתוף גורמים נוספים ממשלתיים יצרו סדרת הטבות כדי לאפשר לחברות הישראליות הקטנות להתמודד עם הקשיים הללו".

כחמישים גופים הגיעו לרגל וועידת הדיגיטל והמובייל של "כלכליסט" בהזמנת מכון הייצוא ומנהל סחר חוץ סיפר גבאי. "הזמנו עשרות מפעילים ויצרני מכשירים שמייצגים מאות מליונים של לקוחות כדי להיפגש ישירות עם הטכנולוגיה הישראלית. באולם הסמוך נמצאים נציגים מחברות כמו עליבאבא, סוני, פנסוניק לצד 50 גופים שהגיעו לארץ לטובת האירוע הזה כדי להיפגש עם החברות הישראליות המציגות כאן".

גבאי ניצל את המעמד כדי לסכם שש שנים בתפקיד יו"ר מכון היצוא. "אני מסיים את התפקיד אותו עשיתי בהתנדבות מלאה במכון הייצוא מתוך אמונה בחשיבות של הייצוא למדינת ישראל. אין לי ספק שמכון הייצוא הפך לגורם חשוב ומסייע לייצוא הישראלי בכלל, להייטק בפרט ולסטארט-אפים בעיקר. גם ווייז עשתה את הצעד הראשון שלה כאן בזכות מכון הייצוא ואני מקווה שיצאו עוד חברות כאלו", סיכם גבאי.

גבאי כיהן כיו"ר איגוד תעשיות הטקסטיל בהתאחדות התעשיינים בישראל. בעבר כיהן כעשרים שנים בתפקיד מנכ"ל חברת אופיס טקסטיל שזכתה בתואר "יצואן מצטיין", והוא חתן פרס התעשייה ואלוף משנה בצה"ל. למחליפו בתפקיד הציב יעד חדש "אני מקווה שבכנס הבא הדיווח שהייצוא הישראלי יגיע למאה ועשר מיליארד דולר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות