אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלן הראשי נגד פוליטיזציה באוצר: "ההפרדה הכרחית להשגת היעדים" צילום: עומר מסינגר

הכלכלן הראשי נגד פוליטיזציה באוצר: "ההפרדה הכרחית להשגת היעדים"

יואל נוה: "רק דרג מקצועי ממונה, שאינו תלוי במחזור החיים הפוליטי, יוכל לממש צעדי מדיניות נדרשים להשגת יעדים לטווח הארוך"

30.10.2017, 11:21 | ליאור גוטמן

הכלכלן הראשי של משרד האוצר מפתיע הבוקר (ב) בהצהרה לגבי מיקומו של הדרג המקצועי במשרד ביחס לשאיפות הפוליטיקאים שמנהלים אותו, תוך שליחת רמיזות אזהרה מפני פוליטיזציה של אגפי האוצר השונים.

קראו עוד בכלכליסט

ביום עיון שנערך בירושלים לזכר נופלי אגף התקציבים במערכות ישראל, אמר נוה: "בימים אלו עולות שאלות לגבי מעמדם של אגפי האוצר המקצועיים ואגף התקציבים בפרט, בתוך המרקם הייחודי שמאפיין את משרד האוצר ומול המערכת הפוליטית העוטפת אותו.

"ההפרדה הברורה בין הדרג הפוליטי ותהליך קבלת החלטות, שהוא בהגדרה פוליטי בסופו, אבל נסמך על עבודת מטה מקצועית וסדורה, הכרחיים להשגת יעדי המדיניות הכלכלית ולשמירה על אמינותו של המשרד ואמינותה של המדיניות הפיסקאלית"

הכלכלן הראשי באוצר יואל נוה, צילום: עומר מסינגר הכלכלן הראשי באוצר יואל נוה | צילום: עומר מסינגר הכלכלן הראשי באוצר יואל נוה, צילום: עומר מסינגר

נווה מסיים בימים אלו כהונה מקבילה כממלא מקום של ראש אגף תקציבים היוצא אמיר לוי, ובדבריו אף בירך את ראש אגף התקציבים הנכנס שאול מרידור. נווה חידד ש"הדרג המקצועי חייב לעסוק בראש ובראשונה ברצוי ורק אחר כך באפשרי.

"קובעי היעדים של המדיניות הכלכלית חשוב שיתעסקו עם בעיות היסוד של המשק. מתוך הבנת בעיות אלו יש לגזור את צעדי המדיניות שאותם נכון להפעיל באופן מיידי. רק דרג מקצועי ממונה, שאינו תלוי במחזור החיים הפוליטי, יוכל לממש צעדי מדיניות נדרשים להשגת יעדים לטווח הארוך".

נווה התייחס לפרסומים השונים בתקשורת לגבי עודפי הגבייה של התקציב והמטרות השונות שהפוליטיקאים מייחסים להם, החל מהורדות מסי חברות ועד להטבות מיסוי אחרות, וחידד שלתפיסתו ש"בתקופה זו בה נראה שמצבו של המשק מעולם לא היה טוב יותר, יש הגורסים שניתן לכאורה לזנוח את המטרות והיעדים שהנחו את המדיניות הכלכלית ואז תוכנית הייצוב ולשנות את כיוונה של המדיניות הפיסקאלית, להרחיב את ההוצאה הממשלתית ואת הגירעון מתוך מטרה להגדיל את ההשקעות בתשתית או כדרך להתגבר בטווח הקצר על על חולשות מבניות".

ומה בנוגע לשינויים המבניים שמשרד האוצר אולי יחווה בשנה הקרובה? גם כאן נוה מזהיר ש"מרכזיותו של אגף התקציבים בתהליך גיבוש המדיניות הפיסקאלית ברורה. ייחודו של האגף הוא בהיותו מונחה משימה והצורך להביא את הליך אישור תקציב המדינה והמדיניות הכלכלית הנלווית אליו לקו הסיום במועד, גוזר את סדר יומו ומכתיב את פעילותו השוטפת", ולכן לתפיסת נווה יש הכרח להגיע ל"שיתוף פעולה הנדרש עם אגפי המשרד האחרים ולהגיע להסכמות עם גורמי מקצוע אחרים בממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות