אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק ספורט: הגאדג'טים שיגרמו לכם לעשות ספורט בריא צילום: יח"צ

לא רק ספורט: הגאדג'טים שיגרמו לכם לעשות ספורט בריא

מד הספק שהגיע מספורטאי העילית, גופייה ששומרת על הלב וערכה להתאמת תזונה. טרנד הרפואה האישית תופס תאוצה בעולם הכושר

31.10.2017, 08:26 | סיון אבוקאי

טרנד ההתאמה האישית תופס תאוצה גם בעולמות הבריאות והכושר - בהקשר הרפואי. לא עוד הוראות טיפול אחידות לכל האנשים, אלא חידוד היכולת והצורך הגופני על פי נתונים מדויקים. גם הפיתוחים הטכנולוגיים לא מאחרים להגיע, והם לא מיועדים רק לאלפיון ולספורטאי העילית אלא גם לחובבי ריצה בשכונה.

"בכל שנה אנו מפתחים רעיונות מתחום הרפואה והדיאגנוסטיקה", אומר פיני בן אליעזר, מנכ"ל מור יישום מחקרים משירותי בריאות כללית. "בשנתיים האחרונות ניכרים יותר פיתוחים חדשניים ברפואת הספורט, העונים על הצורך ההולך וגובר לפעילות גופנית. "מידיי שנה אנו עוסקים בעיקר בפיתוח רעיונות של רופאים שעיקרן רפואה, דיאגנוסטיקה ו-MEDICAL DEVICE . בשנתיים האחרונות אנו מקבלים יותר הצעות מתוך רפואת הספורט. פיתוחים חדשניים עונים על הצורך המתגבר לפעילות גופנית אצלנו בישראל כמו בכל העולם. העלייה נובעת בעיקר משיפור יכולת הניטור, שיטות החישוב והבינה המלאכותית אשר בזכותם הצלחנו לפתח את חוכמת ההמונים, רפואת ההמונים".

מד הספק היישר מהנבחרת

אופיר גל און, מנכ"ל ומייסד החברה וואטים (WATTEAM), פיתח מד הספק עצמאי המנתח את מהירות הסיבוב, כוח הרגליים ויעילות התנועה של רוכבי האופניים. גל און, שאימן עשרות שנים רוכבי אופנים בקטגוריות רבות, מספר שהצורך למוצר עלה בעת שאימן את נבחרת ישראל. "כמאמן אופניים בנבחרות מובילות, מדי הוואטים היו הכלי האימוני המוביל והיעיל ביותר הידוע למדע הפיזיולוגיה של הרכיבה. זה היה רכיב הכרחי באופניים ועלותו הגיעה עד 3,500 דולר, ולכן הוא היה לנחלתם של ספורטאי העילית בלבד. ידעתי שמד הספק הוא היעיל ביותר וצריך להנגישו לכולם - וזאת היתה המוטיבציה שלי לפיתוח". מד הספק עצמאי (ללא תלות באביזר או רכיב נוסף) המחובר לאינטרנט ומבוסס על חיישנים בודדים ומנתח את ההספק (מהירות הסיבוב וכוח הרגליים) ויעילות התנועה של שני הרגליים במקביל ועלותו נגישה יותר לקהל הרחב.

גל און וצוותו נתנו ערך לא רק ללקוחות אלא גם ליצרניות האופניים, שכן המערכת מציגה להן נתונים על הרגלי השימוש של הרוכב. בכך היא יוצרת בסיס נתונים רחב, המשמש לייעול המוצר והרכיבה.

גופיית הספורט , צילום: עמליה אשכול גופיית הספורט | צילום: עמליה אשכול גופיית הספורט , צילום: עמליה אשכול

גופייה שפונה ללב

 

בדיקות קרדיולוגיות הן הכרחיות לכל ספורטאי. לרוב הן מסורבלות ומבוצעות באמצעות אלקטרודות המשדרות מידע למכשיר רפואי מגושם, המפענח אותן. חברת נובו פיתחה טכנולוגיית אלקטרודות המצויה בסיבי הבד של גופיית ספורט לבישה.

"על רקע כל הטרנדים בענפי הספורט היום אנשים רבים מתחילים להתאמן בגיל מבוגר, ויש צורך לבדוק ולעקוב אחרי בעיות לבביות", אומר אורן קרפיק, סמנכ"ל נובו. "בזכות המכשיר ניתן לנטר זאת בסביבתם הטבעית של המתאמנים, מבלי לנטרל אותם מהפעילות האמיתית. ניתן לקבל תמונת מצב אמיתית שלעיתים לא ניתן לראות בקליניקה".

תזונה לכל מתאמן

בימים אלה הושק מוצר שפיתחו קבוצת מדענים יחד עם פרופ' ערן סגל, שהגה את הרעיון מתוך צורך אישי כרץ מרתונים. המוצר מעניק הנחיות תזונה מותאמות אישית. המדענים בנו אלגוריתם חישובי שניבא נכונה את התגובות האינדיבידואליות של משתתפי המחקר למזונות שונים. הם פיתחו ערכה המכילה מבחנה לאיסוף בדיקת צואה ביתית, מד סוכר רציף המוצמד לזרוע למשך שבוע, אפליקציה שבה מוזנים סוגי המאכלים באותו שבוע של איסוף הנתונים. לאחר מכן מקבלים לאפליקציה הנחיות תזונה מותאמות לכל מתאמן.

פרופ' סגל: "היית לנו היכולת להגיע לאיסוף מידע של אלפי אנשים בזכות הליך איסוף מידע יעיל. שילבנו במערכת API המאפשר לגופים חיצוניים להשתמש ב DATA שלהם, כך שאם עושים קניות בסופר או מזמינים ממסעדה המערכת של העסק שמשרתת אותך תמקד מה מותאם לחיידקי המעי שלך ולהציע לך מזונות בהתאם. כנ"ל לגבי דיאטניות ורופאים שיוכלו להיחשף למידע על המיקרו ביו ולייעץ בהתאם לגופו של המטופל".

מד הספק שמנתח את המדדים של רוכבי אופניים, צילום: יח"צ מד הספק שמנתח את המדדים של רוכבי אופניים | צילום: יח"צ מד הספק שמנתח את המדדים של רוכבי אופניים, צילום: יח"צ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות