אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא קטלוניה נמלט לבלגיה, הבורסה במדריד טסה 2.5% צילום: רויטרס

נשיא קטלוניה נמלט לבלגיה, הבורסה במדריד טסה 2.5%

התובע הכללי הספרדי הגיש כתבי אישום על המרדה נגד קרלס פוג'דמון ושרי ממשלתו - והמשקיעים בספרד חגגו. בינתיים המפלגות הבדלניות הודיעו שישתתפו בבחירות לפרלמנט המחוזי שנקבעו ל־21 בדצמבר

30.10.2017, 20:18 | רן אברמסון

נשיא קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון וכמה שרים מממשלתו נמלטו היום לבלגיה, על כך דיווח היומון הספרדי "אל פאיס". המנהיגים הבדלנים נחתו בבירה הבלגית בריסל ביום שבו התובע הספרדי הודיע על הגשת כתבי אישום נגדם על המרדה, התססה ושימוש לרעה בכספי ציבור. על רקע ההתרחשויות הדרמטיות בקטלוניה המדד המרכזי של הבורסה במדריד, איבקס 35, עלה ב־2.5%.

הגעתה של חלק מההנהגה הקטלאנית לבלגיה אינה מפתיעה לנוכח העובדה ששר ההגירה הבלגי תיאו פרנקן אמר בסוף השבוע, כי אין להוציא מכלל אפשרות הענקת "מקלט פוליטי" לנשיא פוג'דמון. מנגד, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל אמר כי העניין "אינו עומד כלל על הפרק".

הפגנה בברצלונה, צילום: אי פי איי הפגנה בברצלונה | צילום: אי פי איי הפגנה בברצלונה, צילום: אי פי איי

כתב האישום נגד פוג'דמון ושריו הגיע אחרי סוף שבוע עתיר אירועים שבו הצביע הפרלמנט הקטלאני בעד עצמאות והיפרדות המחוז מספרד, הסנאט הספרדי שלל את האוטונומיה של המחוז ושני המהלכים עוררו הפגנות המוניות בעד העצמאות הקטלאנית, אבל גם נגד העצמאות ובעד האחדות הספרדית. היום היה היום הראשון, שבו הממשלה המרכזית במדריד הוציאה לפועל את ההחלטה על הפקעת הסמכויות השלטוניות מהממשלה הקטלאנית והוא עבר בשקט יחסי.

ז'וזפ רול, אחד מהשרים הקטלאנים שנגדם הוגש כתב אישום צייץ בחשבון הטוויטר שלו צילום שבו הוא נראה יושב במשרדו. הוא ליווה את הצילום בכיתוב "במשרד, מיישם את הסמכויות שהעניק לי העם הקטלאני". לפי דיווח ביומון "לה ונגרדיה" שיוצא לאור בברצלונה, מיד לאחר פרסום הציוץ הגיעו למשרדו של רול שני שוטרים שהודיעו לו שהוא מפר את החוק ומסתכן במעצר. עם זאת, בהמשך היום כתב רול בחשבון הטוויטר שלו כי הוא ממשיך בעבודתו כרגיל.

כחלק מהצעדים של מדריד במאבק נגד הבדלנים הקטלאנים, הודיע ראש הממשלה הספרדי מריאנו ראחוי על בחירות שייערכו במחוז ב־21 בדצמבר. מועד הבחירות שנקבע הפתיע את תומכי העצמאות בקטלוניה, שהתכוננו לשלטון ישיר של מדריד שיימשך כמה חודשים. בהחלטה על מועד בחירות מוקדם מהצפוי, ניסה ראחוי להציב את הבדלנים במצב שבו יהיה עליהם להחליט עד 7 בנובמבר אם יתמודדו בבחירות, ובכך יכירו, גם אם לא באופן מפורש, בשלטון הספרדי.

התרגיל של ראחוי עבד רק באופן חלקי, שכן שתי תנועות קטלאניות שתומכות בעצמאות המחוז, "המפלגה הדמוקרטית הקטאלנית־אירופאית" (PDeCAT) ומפלגת "השמאל הרפובליקני" (ERC) הודיעו כי בכוונתן להתמודד בבחירות הקרובות. דובר המפלגה, שעל שורותיה נמנה גם סגן הנשיא המודח של קטלוניה אוריול ז'ונקרס, מסר כי "אנו רואים בהשתתפות בבחירות המתקרבות דרך לחזק את הרפובליקה, ולא נפסול אף הזדמנות כזו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות