אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתכנון: שכונה חכמה בטורונטו צילום: Sidewalk Toronto

בתכנון: שכונה חכמה בטורונטו

ענקית התוכנה גוגל פונה גם לתחום הערים החכמות ותבנה בקנדה שכונה חכמה בהשקעה של מיליארד דולר, ובה מתוכננים 3.3 מיליון מ"ר של שטחים למגורים, משרדים ומסחר

31.10.2017, 10:04 | דניאל דותן

בשיתוף זירת הנדל"ן

שותפות בין המעבדה לחדשנות עירונית בארצות הברית ובין סוכנות ממשלתית עתידה להביא לניסוי נועז בבניית שכונה חכמה בטורונטו, קנדה. באחרונה יצאו בהודעה משותפת חברת בניית הערים סיידווק לאבס (Sidewalk Labs), חטיבה של חברת אלפא (Alpha Associates, Inc.) – חברת האם של גוגל המוקדשת לחדשנות עירונית, והסוכנות הממשלתית ווטרפרונט טורונטו (Waterfront Toronto), כי חתמו על עסקה למפות סוג חדש של שכונה חכמה ופיתוח מתחם הייטק על קו החוף של טורונטו, במטרה להוכיח כיצד טכנולוגיה מוּנעת נתונים יכולה לשפר את איכות חיי העיר.

אזור קווייסייד בטורונטו, צילום: Sidewalk Toronto אזור קווייסייד בטורונטו | צילום: Sidewalk Toronto אזור קווייסייד בטורונטו, צילום: Sidewalk Toronto

חברת סיידווק לאבס תשקיע 50 מיליון דולר בתהליך תכנון של שנה לבנייה מחודשת באזור קווייסייד (Quayside) בטורונטו. מדובר באזור של 12 דונם לאורך החוף, כאשר החברה רמזה על כוונותיה לבנות על פי שטח גדול בהרבה. זהו הפרויקט הראשון של חברת האם של גוגל בפיתוח ערים חכמות. היוזמה צפויה לכלול 3.3 מיליון מ"ר של שטחים למגורים, משרדים ומסחר, כולל מטה חדש עבור חברת גוגל בקנדה, שמיועד להיות מטה לבדיקות בנושאים הקשורים לשילובי אורבניזם וטכנולוגיה.

בכך, סוכנות סיידווק טורונטו (Sidewalk Toronto) תציג את הדוגמה הגדולה ביותר בצפון אמריקה לעיר חכמה הכוללת רובע עירוני שנבנה סביב טכנולוגיית מידע ועושה שימוש בנתונים לבקרת תנועה, רעש, איכות אוויר ושליטה במערכות שונות, כגון פחי אשפה ורשת החשמל. גישה למערכות והשימוש בנתונים אלו, בשותפות פרטית-ציבורית זו, יעלו שאלות מדיניות חדשות עבור ממשלות בנושאים של פרטיות וממשל.

בהכרזה נכחו גורמים רשמיים, כגון ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ראש עיריית טורונטו ג'ון טורי, יו"ר אלפא אריק שמידט, ויו"ר סיידווק לאבס דניאל דוקטורוף. ראש העיר טורי בירך על ההכרזה וציין את המהלך כצעד לקראת יצירת "מרכז עולמי לחדשנות עירונית" בטורונטו. "זהו רגע משמעותי עבור טורונטו. בכך שסיידווק מעוניינת להגיע לכאן אנחנו למעשה מטווים את האישור לכך שזהו ה-מקום בעולם להיות בו".

 

בתמונה (הדמיה) השכונה החכמה של גוגל בטורונטו , צילום: Sidewalk Toronto בתמונה (הדמיה) השכונה החכמה של גוגל בטורונטו | צילום: Sidewalk Toronto בתמונה (הדמיה) השכונה החכמה של גוגל בטורונטו , צילום: Sidewalk Toronto

 

 

במסמך שפרסמה סיידווק לאבס ביום שלישי שעבר, החברה מציגה אג'נדה שמייצגת חדשנות משמעותית בארכיטקטורה, בבנייה ובעיצוב עירוני. בשטח השכונה החכמה שהיא מפתחת יהיה איסור על נהיגה במכוניות פרטיות, כאשר הרחובות ישרתו כלי רכב אוטונומיים ורובוטי משא חדשניים במנהרות תת קרקעיות. תדרים חכמים ינהלו את התנועה ברחובות ידידותיים להולכי רגל, מבנים שייבנו באמצעות יחידות מודולריות יהיו גמישים במיוחד וישמשו את מה שהחברה מתארת כ"תערובת רדיקלית" של משרדים, שטחי קמעונאות, מקומות מגורים ומרכזי ייצור. תהיה זו תערובת שתאתגר את הייעוד הקיים ואת תקנות הבנייה באזור. מבנים אלו יהיו מקושרים על ידי מערכת אשר תפחית את צריכת האנרגיה של המחוז ב-95% מתחת לתקנות העיר הנוכחיות. שכבה דיגיטלית נוספת תמדוד תנועות של אנשים, אנרגיה ומעבר סחורות דרך המחוז.

בוועידת וידאו שהתקיימה בשבוע שעבר, מנכ"ל חברת סיידווק לאבס דניאל דוקטורוף הסביר את מטרת המיזם: "אנו מאמינים כי באמצעות מינוף הטכנולוגיה ושילובה בתכנון אורבני חכם ומרכזי תהיינה השפעות דרמטיות על איכות החיים. זה מצריך פיתוח במקום גדול מספיק שישמש מעבדה עבור גישה משולבת של חדשנות ותכנון".

 

 

 

אזור קווייסייד ישמש צעד ראשון לקראת פרויקט גדול יותר: פיתוח של 750 דונם של האזור מסביב, שהתאפשר באמצעות השקעה של 1.185 מיליארד דולר, ושעליו הכריזה התכנית כ-flood-protection בחודש יוני האחרון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות