אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האויב של המחיר הגבוה הוא המחיר המופרז צילום: עמית שעל

פרשנות

האויב של המחיר הגבוה הוא המחיר המופרז

התרחיש שבו יתברר כי הטענות ביחס למחיר הגז הטבעי בישראל מוצדקות מתדלק את החששות של המשקיעים

01.11.2017, 07:41 | יניב רחימי

אם להסתכל על ההיענות לכנס של יצחק תשובה אתמול (ג'), אפשר היה לחשוב שזו מסיבה מושקעת במיוחד. מספר האורחים היה כה גדול עד שנדרש היה להעתיק את המפגש למקום גדול יותר. אך מלבד הכיבוד המפנק, דבר בכנס לא הזכיר מסיבה. לא משנה כמה אופטימיות תשדר ההנהלה, כשהמניה מאבדת מחצית מערכה מהשיא שנרשם במאי 2014, זה לא זמן לחגיגות.

קראו עוד בכלכליסט

ניכר שבקבוצת דלק מבינים זאת היטב. עדות לכך ניתן היה לראות בשיחת הוועידה שהתקיימה לפני פחות משבוע עם 150 אנליסטים מודאגים ובכנס המשקיעים, שאליו הופיע תשובה כשהוא מלווה ברעייתו. תשובה נראה שהוא מרוצה מהנוכחות המרשימה, אבל הוא בוודאי היה מייחל לכך שהרקע לקיומו היה שונה.

מנהלי ההשקעות והאנליסטים שגדשו את אולם הכנסים, בכובעם כבעלי מניות מיעוט בדלק, היו רוצים שמחירי הגז הטבעי יהיו כמה שיותר גבוהים. אך כמו שהאויב של הטוב הוא הטוב יותר, כך גם האויב של המחיר הגבוה הוא המחיר המופרז. התרחיש שבו יתברר כי הטענות ביחס למחיר הגז הטבעי בישראל מוצדקות מתדלק את החששות של המשקיעים בקבוצת דלק – והוא אחד מהגורמים שעומדים מאחורי ירידה של 24% במחיר המניה מתחילת השנה.

המשקיעים לא יכלו להישאר אדישים לנוכח החוזה שחתמה השבוע תחנת הכוח דוראד לרכישת גז מהמתחרה היוונית אנרג'יאן, שמחזיקה במאגרי כריש ותנין, בכ־4 דולרים ליחידת אנרגיה. זאת, בזמן שחברת החשמל רוכשת גז מדלק ב־6 דולרים ליחידה. אנרג'יאן הוכיחה שתחרות יכולה להוריד מחירים. בעתיד זה יתבטא במחיר הגז. בטווח המיידי זה בא לידי ביטוי במחירי המניות של קבוצת דלק.

המשקיעים מבינים שבעת החדשה יש דבר כזה "יותר מדי כסף". מה זאת העת החדשה? זאת תקופה שבה הציבור לא שותק אם הוא רואה עיוותים שמעלים את יוקר המחיה. הביטוי המובהק לאקטיביזם הציבורי היה לפני כחודש, כשבג"ץ החליט שלא למחוק תביעה ייצוגית של עשרות מיליארדי שקלים נגד שותפויות הגז, בטענה שמחיר הגז שהן גובות מונופוליסטי ומופרז.

אם משהו הוא טוב מדי בכדי להיות אמיתי, כנראה שהוא לא יחזיק מעמד. זה היה נכון למחירי הסלולר המופקעים, ומזווית הראיה של בעלי המניות בקבוצת דלק, זה עלול להיות נכון גם ביחס למחירי הגז הטבעי.

יצחק תשובה , צילום: עמית שעל יצחק תשובה | צילום: עמית שעל יצחק תשובה , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות