אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדדי הנדל"ן ימשיכו לבלבל צילום: יבגני פלקון/ למ"ס

פרשנות

מדדי הנדל"ן ימשיכו לבלבל

אחרי תקופה ארוכה שבה ספגה ביקורת על חוסר דיוק, הכריזה הלמ"ס על שינויים חשובים במדדי הנדל"ן. אלא שהכללת עסקאות מחיר למשתכן במדדים מעוותת אותם עד שאי אפשר לדעת באמת מה מצב השוק

01.11.2017, 07:58 | נמרוד בוסו

תזמון מסיבת העיתונאים שכינסה אתמול (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כדי לעדכן על שינויים במדדי הנדל"ן שהיא מפיקה, אינו מקרי. הוא בא בתקופה של ביקורת גוברת מצד הממשלה והתקשורת - לפעמים בצדק, לפעמים פחות - על איכות המידע שמנפקת הלשכה בתחום, ושל תחושה הולכת וגוברת שמשהו רציני חורק בספינת הדגל של המידע הרשמי בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

מהישיבה אתמול יצאו כמה בשורות משמחות. למשל, שאחרי תקופה ממושכת שהלשכה מודה שהנתונים שהיא מספקת בתחילה אינם מדויקים ודורשים עדכונים חוזרים ונשנים, החישוב החדש של המדד ישפר אותו משמעותית.

מנהל הלמ"ס, הסטטיסטיקן הלאומי דני פפרמן, מציג את המדד החדש, אתמול (ג מנהל הלמ"ס, הסטטיסטיקן הלאומי דני פפרמן, מציג את המדד החדש, אתמול (ג') | צילום: יבגני פלקון/ למ"ס מנהל הלמ"ס, הסטטיסטיקן הלאומי דני פפרמן, מציג את המדד החדש, אתמול (ג

עד היום, הנתון שסיפקה הלמ"ס מדי חודש היה תופס את הכותרות ולפעמים אפילו פותח את המהדורות בכל הערוצים: "ירידה של 0.3% במחירי הדירות החודש!". אך באופן מגוחך, כבר כעבור חודש הנתון היה משתנה בדיעבד, ולמעשה התברר שבאותו חודש שהוגדר כ"שינוי כיוון בשוק", היתה למעשה עליית מחירים של 0.1%. אלא שהעדכון הזה היה עובר מתחת לרדאר הציבורי.

התרחיש המגוחך הזה חזר על עצמו מדי חודש או רבעון, ואם אכן יתגשמו הבטחות הלשכה שהמודל החדש יצמצם את הסטיות האלה - מדובר בבשורה חשובה.

גם פיצול המדד למחוזות הוא בשורה חשובה. לאמירה שעליית המחירים התרחשה באזור תל אביב או באזור חיפה יש משמעות רבה יותר מאשר אמירה כללית על כל המדינה. אולם זה עדיין לא מספק. מחוז מרכז, למשל, מאגד בתוכו ערים רבות ושונות באופיין - נתניה וראשון לציון, כפר סבא ורחובות - כך שגם נתון מחוזי אינו מספיק כדי להבין מה קורה בכל אחת מהן. אם כבר מגדילים רזולוציה, למה לא לגבש מדד נפרד לעשר הערים הגדולות?

אך לצד המחמאות, מהישיבה אתמול עלה גם מידע מדאיג שלפיו אחד הפרסומים המשמעותיים ביותר שהלמ"ס מפרסמת, מספר הדירות החדשות שנמכרות בחודש, שובש ללא תקנה משום שהוא כולל גם דירות שנמכרו בתוכנית מחיר למשתכן.

העסקאות האלה הן הכל חוץ מעסקה רגילה למכירת דירה. רוכש דירה בתוכנית הוא זכאי שנרשם אליה לפני כשנה וחצי, זכה בהגרלה לפני חודשים רבים ורק בגלל הביורוקרטיה הממשלתית חתם על חוזה רכישה באוקטובר. זו אינה רכישה בתנאי שוק, והיא לא מלמדת דבר על מצב שוק הנדל"ן באוקטובר. בנוסף, אנשי הלשכה הודו אתמול שלא פעם עסקאות מחיר למשתכן נספרות רק עם התחלת הבנייה, בלי קשר למצב השוק באותו רגע או אפילו למועד הרכישה.

הכללת עסקאות מחיר למשתכן במדדים הרגילים גורמת לכך שנכון להיום אין לציבור, לקבלנים ולמקבלי ההחלטות, שום אפשרות לדעת מה רמת הביקוש לדירות, כלומר כמה רוכשים אכן קמו וניגשו למשרדי המכירות בגלל צורך אמיתי שאינו תלוי ביוזמה ממשלתית ובאילוצים שלה.

הדרך לפתור את הבעיה היא פשוטה, לפרסם את נתוני המכירות בלי מחיר למשתכן, ותמוה שבלשכה לא עושים זאת. עד שסוגיה זו תיפתר, נמשיך לגשש באפילה בכל הקשור למצבו האמיתי של שוק הדיור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
המחירים יורדים
על אף כל הפמפומים, המגמה התהפכה ואנחנו נמצאים בתקופה של ירידות מחירים קלות עם ירידה חריפה בכמות העסקאות. הביקוש התרסק וההיצע נערם. עודף בניה עצום בכל הארץ כתוצאה מאשראי זול שלקחו ספקולנטים ומשקיעים לרגע יגיע לשוק שבו הביקוש קטן מאוד. התהליך החל כאמור, ויחריף בעתיד
איציק  |  02.11.17
4.
מחירי הדירות בעליה
מחירי הדירות עולים וימשיכו לעלות. אין היצע מספק , במיוחד באיזור המרכז. העליות באיזור המרכז משמעותיות הרבה יותר מאשר הממוצע המוטה כלפי מטה. המחירים החלו תהליך עליות שיימשך זמן רב. הממשלה שחררה 30 מליארד ש"ח דיוידנדים לבעלי מניות אדר יעשו כנראה בחוכמה וישקיעו את מיטב כספם בשוק הנדל"ן. והמחירים כאמור ימשיכו לעלות
מומחה לכלכלה התנהגותית  |  01.11.17
3.
המחירים עולים לצערי.תגובה 1 שקרית ומלאת גיבובים
המחירים עולים לצערי אבל מכאן ועד לשקר ולרשום נתונים לא נכונים רק כדי לסתור את הלמס שמראה על עלייה רצופה כבר 7 חודשים...כותב תגובה 1 הוא דוגמא לעיוורון שסובב כבר כמה שנים. כואב לראות שהמחירים עולים אבל למה לשקר ולטעון שהם קורסים עוד מ2011...נו באמת זה לא רציני. פשוט צריך לבנות יותר זה הפתרון.
טוני  |  01.11.17
2.
גולם-שיש לבטל
המוסד האווילי והמנותק הזה שמתמחה בנתוני הבל,שקרים,ובדיות-חייב לעמוד תחת חקרה פלילית כי הפך לכלי בידי הממשלה המנוונת להעלמת נתוני השואה הכלכלית.לפרסם נתון שיקרי חלקי על אבטלה???למה לא כל אזרחי ישראל בסקר????תכניסו אותם כי הם אזרחים במדינה ואז נראה נתון אבטלה אמיתי שערורייתי-27 אחוז.כן כן-אל תרמו.נתוני עליית המדד-איפה העליה הקטסטרופלית של כ-700 אחוז של יוקר המחיה שאנו מממנים??????.זה הפך לנורמה ?כדי למנוע מאיתנו תוספת יוקר????.התוצאה של התרמית-3 מיליון עניים ששכרם נשחק או פוטרו-ויוקר הקטסטרופה המית עליהם שואה כלכלית.הוצאות הכנסת-שהתנפחו בעשור מ-260,000,000 ש"ח ל-760,000,000 ש"ח -הינם פשע כלכלי כנגד העם המחייב חקירה פלילית.והדיירים המעופשים מבנק ישראל-עוד מוסד הבל מיותר המתנהל כמו אורווה-שערוריית שכר,שערוריית פנסיות קטסטרופה-מדוע אין וועדת חקירה?????מנגנון ממשלתי חולה-שהתנתק מאיתנו-ועוסק בהשרדות.
אליפז הבגדדי  |  01.11.17
לכל התגובות