אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיפול משפחתי: "לאן הלך הכסף שהוריי שילמו כל חייהם?" צילום: גיל נחושתן

טיפול משפחתי: "לאן הלך הכסף שהוריי שילמו כל חייהם?"

מרים, אמה בת ה-90 של תמי הראל, שילמה 500 שקל בכל חודש לביטוח הסיעודי הקבוצתי, רק כדי לגלות שהוא הופסק באופן חד צדדי. תמי משלמת מכיסה 6,000 שקל בחודש לעובדת הזרה שמטפלת באמה

01.11.2017, 07:59 | ארי ליבסקר

כל מה שאתם צריכים לדעת על הביטוח הסיעודי

הסיפור של תמי הראל, בת 70 מחיפה, ממחיש היטב את הבעייתיות הטמונה בביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. מרים, אמה בת ה־90 של הראל, היא אחת ממאות אלפים שחשבו שהם יכולים לבנות על הביטוח הסיעודי הקבוצתי, רק כדי לגלות שהוא הופסק להם באופן חד־צדדי.

קראו עוד בכלכליסט

אביה של הראל, שכבר אינו בחיים, היה חבר אגד. הוא דאג לעשות ביטוח סיעודי קבוצתי לו ולאשתו. דווקא כיום, כשאמה נמצאת בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר להזדקקות לסיעוד, היא גילתה שאין לה אל מי לפנות. "אמא שלי היתה בטוחה כל החיים שלה שהיא תהיה מוגנת. לפני שנתיים הודיעו לנו שלא יחדשו את הביטוח. כשהבנתי את זה, הצטרפתי לביטוח של קופת החולים. כשאמא תהיה סיעודית, הם ישלמו בכל חודש 3,000 שקל".

האם מרים ותמי הראל, צילום: גיל נחושתן האם מרים ותמי הראל | צילום: גיל נחושתן האם מרים ותמי הראל, צילום: גיל נחושתן

מרים מוגדרת כתשושה. חלק מהזמן היא לא צלולה, היא נוטה לשכוח ומתקשה ללכת. מכיוון שהפנסיה שלה עוברת את הרף של 9,000 שקל בחודש, ביטוח לאומי מממן לה רק חמש שעות שבועיות של סייעת. עד לפני חודשיים זה הספיק, אך אז אמה הודיעה כי היא מפחדת לישון לבד. "צריך להקים אותה מהמיטה בלילה ולהחליף לה חיתולים. יש לה סחרחורות והיא מפחדת ליפול. היא גם שוכחת לקחת תרופות".

בעקבות זאת, הראל שכרה עובדת זרה שגרה עם אמה וסועדת אותה במשך כל היום, ושלה היא משלמת 6,000 שקל בחודש מכיסה. בנוסף לזה יש הוצאות קבועות של עוד אלפי שקלים בחודש. "להערכתי, בקרוב היא תוכר כסיעודית ואז תקבל קצבה מביטוח לאומי ואת הכסף מקופת החולים, אבל רק לחמש שנים. לא האמנתי שזה קורה לנו. אמא ואבא שילמו כל החיים ביטוח שעלה 500 שקל בחודש, במיוחד לימים האלה.

"היינו בטוחים שבשעת אמת נוכל להיות רגועים כי הם מבוטחים. עכשיו ההוצאות שותות את כל הכספים ופוגעות בעתיד ההזדקנות שלי ובעתיד ילדיי. לאן הלך הכסף שהוריי שילמו כל חייהם? הפקירו אותנו. עכשיו אין מה לעשות ואין אל מי לפנות. אני עומדת מול שוקת שבורה".

איפה היא גרה: חיפה

התשלום החודשי של ההורים לביטוח הסיעודי הקבוצתי: 500 שקל

תשלום חודשי מביטוח סיעודי של קופת חולים: 3,000 שקל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

48 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

48.
ל-11, אם אתה חושב שזו הונאה אז תגיש תלונה במשטרה או תביעה אזרחית
אבל כנראה שבתי המשפט לא חושבים כך, ובצדק. סיבה לעשות ביטוח סיעודי בגיל צעיר היא קודם כל הגישה שמדובר בביטוח קטסטרופות, כלומר ביטוח שנועד להגן עליך מפני המקרה המאוד נדיר שבו תהפוך לסיעודי בגיל צעיר. התקופה שעוברת היא לא תקופה מתה, היא תקופה שבמהלכה אתה היית מבוטח ואם היה קורה לך אסון והיית הופך לסיעודי אז הביטוח היה עוזר לך, על זה שילמת את הכסף. מעבר לכך, בביטוחים קבוצתיים היתרון של כניסה בגיל צעיר הוא שעוברים חיתום רפואי רק בפעם הראשונה, ואם חברת הביטוח מסכימה להאריך אותו שוב ושוב אז אין צורך לעשות שוב חיתום רפואי. אבל כמובן שבפירוש לא מבוטח שחברת הביטוח תסכים להאריך, וזה תלוי במידה רבה ביכולת של הקבוצה שעושה את הבטוח להמשיך ולגייס לביטוח מבוטחים חדשים וצעירים. כל עוד היא מצליחה לעשות את זה, למשל אם זה ועד גדול וחזק במקום עבודה גדול ומצליח שממשיך לגייס עובדים חדשים לאורך עשרות שנים (נניח, חברת החשמל), אז אין סיבה שחברת הביטוח לא תסכים להאריך אותו.
כלכלן  |  02.11.17
לכל התגובות