אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מאשים: מערכת הביטחון לא עומדת בהסכם שקיפות הנתונים צילום: אוראל כהן

האוצר מאשים: מערכת הביטחון לא עומדת בהסכם שקיפות הנתונים

לדברי מנכ"ל המשרד שי באב"ד, מערכת הביטחון מפרה את הסכם כחלון-יעלון, ולא מספקת גישה לנתוני החשבות של צה"ל. מנכ"ל משרד הביטחון אמר ל"כלכליסט": "מקיימים שיח גלוי"

01.11.2017, 12:02 | שחר אילן
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מאשים את מערכת הביטחון בהפרת סעיפי השקיפות במסגרת הסכם כחלון-יעלון ומאיים בסנקציות אם האוצר לא יקבל גישה מלאה לנתונים עד סוף נובמבר. באב"ד אמר את הדברים היום (ד') בישיבת הוועדה לתקציב הביטחון של הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

הסכם כחלון-יעלון קבע לראשונה שלאוצר תהיה גישה לנתוני החשבות של צה"ל. בפועל, חלק גדול מהדברים לא קרו ובימים אלה מתקיים משא ומתן בין שתי המערכות שאמור להסתיים עד סוף נובמבר. נראה שבאב"ד יצא בהתקפה כיוון שאינו מרוצה מהתקדמות המגעים

"אנחנו מרגישים מריחה", אמר באב"ד, "לא יעלה על הדעת ששנתיים אחרי ההסכם לא תהיה שקיפות מלאה לכל נתון. סוכם שנותנים צא'נס אחרון עד הראשון בדצמבר. זה מאוד לא תקין. ההסכם דיבר על עקרון שקיפות מלאה".

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד | צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: אוראל כהן

לדברי באב"ד, "אין שום רצון לשלוט בצבא. אנחנו לא רוצים לנהל את הצבא או להחליף את הניהול". הוא ציין ש"היה ויתור גדול שבניגוד למערכות אחרות ויתרנו על חשב מטעם החשב הכללי שישב במערכת הביטחון". באב"ד ציין שהנתון היחיד שהאוצר מוכן לוותר עליו הוא שם החייל, "כיוון שאנחנו לא רוצים לראות שמות של קצינים בכירים עם המשכורות שלהם בעיתונים".

באב"ד הסביר את ההתקפה שלו למרות התמשכות המגעים בכך ש"כבר היינו בסרט הזה", כלומר משרד הביטחון כבר הפר בעבר התחייבויות להעביר מידע תקציבי לאוצר. כפי שנחשף בדו"ח מבקר המדינה לפני שנה, מערכת הביטחון אף הטעתה את האוצר ביודעין בנושא תוספות הרמטכ"ל לפנסיה התקציבית של אנשי הקבע. לדבריו, "ככל שתהיה הפרה - נחליט אם נכון לתת הדברים שהאוצר התחייב. המריחה צריכה להיגמר".

"לא סביר לחזור אחורה"

ח"כ עפר שלח מיש עתיד ציין שמערכת הביטחון קיבלה 310 מיליון שקל כפיצוי על הסכמתה לשקיפות.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אבי דיכטר מהליכוד אמר שהסכם השקיפות מעוגן בהחלטת קבינט. "עברנו דיונים לא פשוטים בנושא וזה לא סביר שאנחנו חוזרים אחורה".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה ש"משרד הביטחון עומד בכלל הסיכום התקציביים בין המשרדים כולל בנושא השקיפות שנמצא בימים אלה בשיח מתקדם ויסוכם עד ה-1.12.2017.

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, אמר ל"כלכליסט": "ההסכם בין האוצר למשרד הביטחון עומד בעינו על פי כל מה שנקבע. סוגיות שעדיין לא נפתרו, אמורות להיפתר בחודש הקרוב". לדבריו, "משרד הביטחון מקיים שיח מלא וגלוי מול כלל גורמי משרד האוצר בשקיפות ובמקצועיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות