אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפו בטבלה: מהיום תשלמו פחות על כל השירותים הבנקאיים בדיגיטל צילום: שאטרסטוק

צפו בטבלה: מהיום תשלמו פחות על כל השירותים הבנקאיים בדיגיטל

קונים או מוכרים ניירות ערך? מבצעים העברה בנקאית? רוכשים מט"ח? לפי הנחיית הפיקוח על הבנקים, החל מהיום כל הפעולות הבנקאיות שיבצעו לקוחות באמצעים דיגיטליים יהיו זולות יותר מאשר אם יבוצעו מול פקיד בסניף או מול שירות טלפוני. צפו בפירוט המחירים המלא

01.11.2017, 15:31 | רעות שפיגלמן

מעדיפים לבצע פעולות בחשבון הבנק בדיגיטל? הרווחתם. החל מהיום (ד') כל פעולה בנקאית שיבצעו לקוחות הבנקים באמצעים דיגיטליים תהיה זולה יותר בהשוואה לביצועה מול פקיד בסניף או מול נציג שירות טלפוני.

לצפייה בטבלת התעריפים של הבנקים לחצו כאן

מדובר בצעד משלים וגורף של הפיקוח על הבנקים, כאשר עד כה רק חלק מהפעולות שבוצעו מרחוק היו זולות יותר, למרות שהעלות עבור הגוף הבנקאי לתפעול של כל פעולה שמבוצעת מרחוק היא נמוכה יותר.

קראו עוד בכלכליסט

פעולות שמבוצעות על ידי לקוחות הבנקים מרחוק יכולות להתבצע באמצעות האפליקציות, האזור האישי באתר האינטרנט, מכשירים אוטומטיים, עמדות דיגיטל בסניפים ומענה טלפוני ממוחשב. יש לציין כי ביצוע פעולות באמצעות נציג שירות טלפוני שנמצא בסניף או במוקד שירות של הבנק - אינו מוריד את העלות 

כך לדוגמה, כבר כיום טרם השינוי, עבור פעולות נפוצות בעו"ש כמו הפקדה ומשיכה של מזומן, הפקדת צ'ק והעברה בנקאית, העלות נמוכה בעד כ-80%; עבור קנייה ומכירה של ניירות ערך ישראליים, הבדלי העלויות מגיעים עד 50% ועבור ניירות ערך זרים עד 70% . בנוגע להעברות מט"ח, עבור העברה לחשבון בארץ העמלה זולה בעד כ-50% ועבור העברה לחו"ל ההפרש יכול להגיע עד 37%.

דוגמאות לפעולות שכעת תהיינה זולות יותר באמצעים הישירים, ושעד כה לא ניתנו באופן גורף על ידי כל הבנקים בתעריף זול יותר הן עמלות עבור הוראות בסכומי מינימום לקניית ומכירת ני"ע, הזמנת פנקסי צ'קים, הוראות לביטול חיוב, הנפקת כרטיס אשראי חלופי, קניה ומכירה של חוזים עתידיים, והעברה בנקאית בזמן אמת (ולא תוך שלושה ימי עסקים) שמשמשת להעברת סכומים גבוהים במיוחד.

מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל עולה כי עמלת קנייה ומכירה של ני"ע ישראליים (מניות ואגרות חוב) באמצעים דיגיטליים היא הזולה ביותר בבנק הבינלאומי, בתעריף של 0.3% מסכום הפעולה. לעומת זאת, בבנק מסד (ששייך לקבוצת הבינלאומי) היא היקרה ביותר ועומדת על 0.6%. לשם השוואה, את העמלה הנמוכה ביותר כאן כאשר תבצעו אותה מול פקיד, תשלמו בבנק דיסקונט והיא בשיעור של 0.54%, כמעט פי 2 מזו שתשלמו בבנק הזול ביותר בערוצים הדיגיטליים.

כספומט. יותר זול להפקיד בו כספומט מאשר לבצע זאת מול פקיד בבנק, צילום: bigstock כספומט. יותר זול להפקיד בו כספומט מאשר לבצע זאת מול פקיד בבנק | צילום: bigstock כספומט. יותר זול להפקיד בו כספומט מאשר לבצע זאת מול פקיד בבנק, צילום: bigstock

דוגמה נוספת היא באחת הפעולות הנפוצות בעו"ש - הפקדת מזומן. בהתאם לנתוני בנק ישראל, את העמלה הנמוכה ביותר עבור הפקדה מרחוק תשלמו בבנק הפועלים - עמלה של 1.35 שקלים ובבנק אגוד את הגבוהה ביותר - 2.9 שקלים - יותר מפי 2. לשם השוואה, את העמלה הנמוכה ביותר כאן עבור הפקדה מול פקיד תשלמו בבנק לאומי והיא בגובה של 5.5 שקלים, יותר מפי 3 לעומת הבנק הזול ביותר כאשר ההפקדה מבוצעת מרחוק (למשל הפקדה דרך הכספומט).

בהקשר זה יש לציין כי למרות התעריפים הרשמיים שמפרסם בנק ישראל עבור לקוחות ספציפיים ותוכניות ספציפיות, ייתכן כי התעריפים בפועל נמוכים יותר, או שחלק מהשירותים ניתנים בחינם ולא נגבית כלל עמלה.

המפקחת על הבנקים חדוה בר מסרה: "אנו פועלים להבטיח שפירות ההתייעלות והדיגיטציה שעוברת המערכת הבנקאית יגיעו לציבור. החל מהיום כל פעולה שמבצע לקוח באמצעים ישירים, כגון מכשיר אוטומטי, אפליקציה, אינטרנט - תהיה זולה מביצוע אותה פעולה באמצעות פקיד בנק, בשיעור שנע בין 10% ל-100% בשירותים השונים. צריכת השירותים הבנקאיים באמצעים הישירים היא לא רק זולה יותר, אלא גם נוחה יותר וחוסכת ללקוחות זמן רב. אני קוראת ללקוחות הבנקים שטרם עברו לשימוש באמצעים הישירים להשקיע בלימוד הכלים החדשים העומדים לרשותכם ולהתחיל לפעול באמצעותם כדי לחסוך זמן רב וכסף".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות