אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפדרל ריזרב הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי צילום: איי אף פי

הפדרל ריזרב הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי

הבנק המרכזי האמריקאי הותיר כצפוי את שיעור הריבית במשק בטווח שבין 1% לבין 1.25% - ואותת על העלאת ריבית קרובה בדצמבר. בהודעה שהתלוותה להחלטה ציינו בכירי הפד כי הכלכלה האמריקאית "יציבה" והעריכו כי רמת המחירים תעלה ליעד של 2% בטווח הבינוני. רונן מנחם, מזרחי טפחות: "הודעת הריבית ומדדי התוצר והתעסוקה יאפשרו למחליפה של ילן כניסה חלקה לתפקיד"

01.11.2017, 20:00 | שירות כלכליסט

הבנק המרכזי האמריקאי (הפדרל ריזרב) הותיר היום (ד') כצפוי את שיעור הריבית במשק בטווח שבין 1% לבין 1.25%.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שהתלוותה להחלטה חיזקו כלכלני הפד את רמת הביטחון שלהם באשר לבריאות הכלכלה האמריקאית ואמרו כי היא "יציבה", תוך שהם מותירים את הדלת פתוחה להעלאת ריבית בהחלטת הריבית הבאה בדצמבר. על פי הודעת הפד, נתוני האינפלציה האחרונים הם "רכים", אך רמת המחירים צפויה לעלות ליעד של 2% בטווח הבינוני.

בהצהרה שפרסמו ראשי הפד, לאחר הכינוס הקבוע שלהם הנמשך יומיים, הם ציינו כי הפעילות הכלכלית עלתה "בקצב יציב", נוסח חזק יותר מהשפה שבה השתמשו בספטמבר שתיארה את הצמיחה כ"מתונה". לפני הכינוס אותת בכירי הפד שאין סיכוי שיעלו את הריבית החודש. מאז הקיץ הם סימנו את דצמבר כתאריך האפשרי לביצוע מהלך כזה.

12 מבין 16 בכירי הפד סימנו את דצמבר כמועד אופציונלי להעלאת ריבית לפני חודש וחצי. הפד לא עידכן את תחזיות אלה בפגישתו הנוכחית.

הכלכלה המשיכה לצמוח למרות אירמה והארווי

החלטת הריבית הנוכחית באה על רקע הנזקים בסך כ-290 מיליארד דולר לכלכלה המקומית שגרמו סופות ההוריקן "אירמה" ו"הארווי". למרות הנזק הרב, כלכלת ארה"ב המשיכה את מגמת הצמיחה - דבר שבא לידי ביטוי במדדי המניות שלה, הנמצאים בשיא, ובנתוניה. התוצר המקומי גדל ב-3% במהלך הרבעון שחלף (רבעון שלישי), בדומה לרבעון השני - רצף שקרה לאחרונה רק ב-2014. לפי התחזיות בשוק, התוצר האמריקאי צפוי לשמור על אותו קצב גידול גם ברבעון הבא (רבעון רביעי). בנוסף, שיעור האבטלה במשק ירד מ-4.9% לפני שנה ל-4.2% כיום והוא משקף זה זמן מצב של תעסוקה מלאה.

ג ג'נט ילן יו"ר הפדרל ריזרב | צילום: אימג'בנק, Gettyimages ג

 

לדברי רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר במזרחי טפחות, "די ברור כי הריבית בארה"ב תעלה ב-0.25% בחודש הבא. הודעת הפד מדגישה מחד איתנות כלכלית ותעסוקתית, שהולכת ומחזקת, תוך התמודדות מוצלחת עם נזקי ההוריקנים. במקביל הצריכה הפרטית וההשקעה גדלות. מנגד האינפלציה הבסיסית עדיין רכה, פוחתת ונמצאת מתחת ליעד האינפלציה של 2%. לפי ציפיות שוק ההון, היא תישאר נמוכה בתקופה הנראית לעין.

"הודעת הפד נראית די סטנדרטית", ממשיך מנחם, "ומותירה את העלאת הריבית על השולחן, כשלפי התרחיש הבסיסי היא תעלה בהמשך באופן הדרגתי בלבד ותהיה במשך זמן נמוכה מרמת שיווי המשקל שלה – שאף היא ירדה בהשוואה לעבר. העניין עובר כעת להכרזה על מחליפה של ילן לנגידות הפד. הודעת הריבית הסטנדרטית ומדדי התוצר, התעסוקה והמחירים יאפשרו לו, כשלעצמם, כניסה חלקה לתפקיד, תוך שהוא מאמץ, לפחות בתחילת הדרך, את מדיניותה המרחיבה של ילן".

 

יו"ר הפד הבא

לפי אתר החדשות "פוליטיקו", נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי להכריז מחר על מינויו של יו"ר הבא של הפדרל ריזרב. לפי רוב ההערכות, טראמפ ימליץ על ג'רום פאוול כמחליף של ג'נט ילן. פאוול מכהן כיום כחבר מועצת המנהלים של הפד (ולכן הוא גם חבר מצביע בוועדה המוניטרית) ודומה בדעותיו לגבי המדיניות המוניטרית לילן. "בהיותו גם משפטן וגם רפובליקני פאוול גמיש יותר מילן לגבי הנושאים הרגולטוריים כך שהוא מתאים לטראמפ ולשווקים כמו כפפה ליד", סבור אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות.

החלטת הריבית הבאה והאחרונה לשנה זו: 12-13 בדצמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות