אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האשה הגדולה שלפניהן

האשה הגדולה שלפניהן

רב מכר לילדים ובמרכזו נשים יוצאות דופן עורר השנה השראה בילדות בכל העולם. עכשיו יוצאת לדרך גרסה ישראלית ובה יאוירו 50 נשים ישראליות מצליחות בידי 50 מאיירים שונים. אחת היזמיות: "אנחנו רוצות שילדות יוכלו לחלום על אפשרויות שהן לא מובנות מאליהן"

02.11.2017, 08:32 | מאיה נחום שחל

בתחילת השנה ראה אור בארה"ב ספר הילדים Good Night Stories For Rebel Girls (סיפורים לפני השינה לילדות מרדניות - בתרגום חופשי) שהפך לרב מכר ענק והצית גל של ספרים דומים שיצאו בכל העולם. הספר, שהגו שתי יזמיות צעירות, ושחלקו השני יראה אור בקרוב, מכיל איורים מקסימים לצד טקסטים לילדים ובמרכזם נשים מעוררות השראה מההסטוריה של האנושית: מהמלכה אליזבת' הראשונה דרך פרידה קאלו ואמיליה ארהארט ועד הילרי קלינטון, סימון בילס וביונסה. המטרה היא להביא אל עולם הילדות והילדים גיבורות ודמויות הזדהות שאינן נסיכות וכיוצא באלה.

מימין למעלה: שחר פאר. משמאל למטה: ביונסה. למטה מימין: ג מימין למעלה: שחר פאר. משמאל למטה: ביונסה. למטה מימין: ג'יי קיי רולינג ומשמאל למטה: חנה מרון מימין למעלה: שחר פאר. משמאל למטה: ביונסה. למטה מימין: ג

"יש טרנד עולמי של ספרים כאלה ושאלתי את עצמי מה לגבי גרסה ישראלית?", אומרת המעצבת הישראלית טל מימון. "כשהבנתי שאין כזו פניתי לחברות שלי שהן גם הקולגות שלי - מורין גלימר ואלה מוסקוביץ - והצעתי להן לעשות את זה יחד. הן מאוד התחברו והחלטנו לצאת למסע. מאז שאני זוכרת את עצמי חלק מהזהות שלי היא לפרוץ את הגבולות ולאתגר את השיח על מה אמורות לעשות בנות ומה אמורים לעשות בנים".

מימון, גלימר ומוסקוביץ, בוגרות המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, הקימו ב־2015 את "המריצה", קולקטיב להנעת תהליכי שינוי חברתי באמצעות עיצוב. הן משתפות פעולה עם יוזמות וארגונים שונים, בהם מרכז סיוע לנפגעי אלימות מינית, יום המורה, כולנו־ במה לאנשים מוגבלים ועוד.

הגרסה שלהן לילדות המרדניות, "אגדות אמיתיות" שמה, תהיה מעט שונה מזו העולמית: "בגלל שאנחנו מעצבות, הספר הוא עבורנו הזדמנות לעשות פרויקט שהוא מעבר להשראה נשית, אלא יצירה מקורית גדולה ומפוארת, ולכן אנחנו מגייסות 50 מאיירים ומאיירות. לכל אחת יהיה איור ייחודי משלה בסגנון שלה- כי כל סיפור הוא עולם ומלואו. אנחנו רוצות שילדים וילדות יוכלו לחלום על האפשרויות שהן לא הדבר ברור מאליו שאליו החברה מייעדת נשים או גברים. חשוב לנו שאלה יהיו נשים ישראליות. שהילדות יראו שמישהי מדברת בשפה שלה וגרה במדינה שלה, שזה ולא משהו תלוש, כלומר שיקראו על שחר פאר ולא על סרינה וויליאמס".

בימים אלה מגייסות השלוש מימון דרך קמפיין באתר הדסטארט, לו נותרו עוד 24 ימים. השאיפה היא לאגד עבור הספר את אנשי המקצוע הכי טובים, לשם כך הן כבר גייסו מספר מאיירים בהם ליאור קציר, נועה שניר ועמית שמעוני ובימים אלו הן מחפשות סופרת ילדים מובילה שתכתוב את סיפורן של הדמויות. לדבריהן, הן גם נמצאות במגעים עם הוצאות ספרים שמעוניינות לחבור אליהן בהוצאה לאור של הספר.

לכל התומכים בקמפיין ניתנת אפשרות להציע דמות לספר ולנמק בטופס מיוחד את הסיבות להתאמתה. בין הנשים שהציעו אנשים המשתתפים בסרטון גיוס הכספים של הקמפיין אפשר למצוא את חנה מרון ו"סבתא שמחה". "השאיפה היא ליצור מאגר עצום של נשים מעוררות השראה מתוכן נבחר 50 ועל הדרך נעורר שיח, שזה כבר קורה", אומרת מימון, "אלה יכולות להיות נשים כמו יעל ארד או שרה גיבורת ניל"י, אבל גם נשים מוכרות פחות כמו גל לוסקי שהקימה את Israeli flying Aid או שושי ג'מבר שהתחילה כמנקה בסטארט אפ WalkMe והתקדמה להיות מנהלת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות