אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לרשות המסים: שותפויות הגז יישאו בנטל המס המקסימאלי של המחזיקים צילום: יח"צ

ניצחון לרשות המסים: שותפויות הגז יישאו בנטל המס המקסימאלי של המחזיקים

כך עולה מפסק דין עקרוני שניתן היום בבית המשפט המחוזי בת"א, ואשר צפוי להשליך על גביית מס בהיקף של מאות מיליוני שקלים מהשותפויות בשנים הקרובות. בשותפויות ביקשו לשלם מס בשיעור ממוצע בין יחידים (48%) לחברות (24%). הרשות התנגדה ודרשה שהשותפות תשלם את שיעור המס המקסימאלי עבור כל מחזיק

01.11.2017, 18:43 | תומר גנון

שותפויות הגז והנפט יישאו בנטל המס המקסימאלי של מחזיקי יחידות ההשתתפות (יה"ש) – יחידים וחברות. כך עולה מפסק דין עקרוני שפרסם היום (ד') שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, מגן אלטוביה.

קראו עוד בכלכליסט

פסק הדין דוחה את המנגנון שרצו להנהיג השותפויות, לפיו הן ינכו מהמחזיקים מס בחישוב של ממוצע משוקלל בין היחידים לחברות, במקום תשלום שיעור מס שונה ליחידים וחברות. באופן זה, ייאלצו היחידים להשלים את תשלומי המס לרשות, ואילו המחזיקים שהם חברות יוכלו לבקש החזרים.

המשמעות של פסק הדין מבחינת רשות המסים היא ייעול גביית המס מהמחזיקים היחידים, שמוערכת במאות מיליוני שקלים בשנים הקרובות.

   , צילום: יח"צ צילום: יח"צ    , צילום: יח"צ

24% מס לחברה, 48% ליחיד

על פי חוק, תשלום המס על הרווחים מהפקת הגז אמור להתבצע ישירות על ידי השותפות, בטרם מחולקים הרווחים למחזיקי יה"ש. אולם בעוד ששיעור המס על החברות עומד היום על 24%, שיעור המס על יחידים מגיע ל-48%.

כלומר, יש הבדל בין המס שצריך לגבות מכל אחד מהם. הפתרון של השותפויות היה שהמס ששולם מהרווחים לחלוקה היה ממוצע משוקלל בין זה של היחידים לזה של החברות.

רשות המסים התנגדה לעמדה זו. ברשות טענו שגישה כזאת מסרבלת את גביית המס, על ידי כך שהיא מאלצת את מס הכנסה לפעול לגבייה נוספת מיחידים.

לפי הרשות, חוק מיסוי רווחים ממשאבי טבע קובע כי יש לחייב את השותף הכללי, שמנהל את השותפות ואחראי על גביית המס מול הרשות, לשלם את המס לפי חלקו של המחזיק. נציין כי המחלוקת העקרונית הגיעה לאחרונה לבית המשפט כאשר שותפות חיפושי הגז והנפט ישראמקו פתחה בהליכים משפטיים נגד הרשות.

עו"ד גיא גיסין, צילום: נמרוד גליקמן עו"ד גיא גיסין | צילום: נמרוד גליקמן עו"ד גיא גיסין, צילום: נמרוד גליקמן

עם זאת, עוד בשנת 2016 הוגשה לבית המשפט בקשה להכריע בנושא על ידי משרד עורכי הדין גיסין את קידר - המפקח של אבנר חיפושי גז ונפט (עוד לפני המיזוג עם דלק קידוחים). עורכי הדין אורי קידר ממשרד כבירי נבו קידר וגיא גיסין ממשרד גיסין ושות׳ ייצגו את המפקח בבקשה. הם ביקשו לקבל הכרעה בנושא העקרוני, על מנת שסוגיית המס לגבי יה"ש שנסחרות בבורסה של ת"א תהיה ברורה.

רשות המסים הודיעה לאחרונה לבית המשפט כי היא תגיש את תגובתה לדרישת ישראמקו, לאחר שינתן פסק דין בהליך של אבנר שיש בו כדי להכריע בסוגיה העקרונית. השופט בשני ההליכים הוא אותו שופט, כאמור מגן אלטוביה, כך שפסק הדין בעניין אבנר לא יסתור מן הסתם את עמדתו העקרונית גם בהליך שבו פתחה ישראמקו מול רשות המסים.

"על השותפות או השותף הכללי", כתב השופט בפסק הדין, "למצוא את הדרך הראויה לאזן בין ההוצאה הנוספת הכרוכה בשיעור המס החל על יחידים המחזיקים ביה"ש, לבין ההוצאה הכרוכה בשיעור המס החל על חברות המחזיקות יה"ש. בית המשפט אינו שם עצמו במקום השותף הכללי, וככל שימצא הסדר העונה על דרישת הדין הוא רשאי לבצעו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
משה אשר ליצן שמנהל קרקס
משה אשר המנהל הבדחן של רשות המסים בעוד כותרת עיתון כשאין יכולת יוצאים בכותרות חרפת רשות המסים בראשות ליצן רפואי!!! עצות גרועות היו למשה אשר מנהל רשות המסים לאורך כל התקופה לא בכדי קיים נתק מוחלט בינו לבין השר הממונה עליו שר האוצר כחלון , זה הבין זאת מאוחר מידי לאחר שהכשילו מספר פעמים. זה שמונה בתוקף בגצ לאחר שתבע!!! את מדינת ישראל ריסק עד עפר את רשות המסים ללא יוזמה ללא מעוף ללא דרך לקחו פקיד חלש ועלוב ושמו אותו בחוסר אחריות על אחת המערכות החשובות במדינה הכישלון הקולוסאלי משה אשר
Melanoma  |  02.11.17
3.
אזי לפי ששינסקי יחיד ישלם 48% ועוד היטל 60% היינו 108% מס משהו לא הגיוני
אם כך כל יחיד המחזיק יח' השתתפות ישלם עוד 8% מס למדינה במקום לקבל חלוקת רווחים . אבל ששנסקי בדוחותיו ובחישוביו טען שהמיסוי הוא 25% ובנוסף היטל 60% כך שנשאר רק 15% מהרווח למשקיעים. מישהו טועה ומטעה האם השופט חשב על כך, או שהוא אמור לעשות "חישוב מסלול מחדש".
ישראל ישראלי  |  02.11.17