אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפנטגון עצר משלוחים של מטוסי הקרב F-35 למשך 30 יום צילום: U.S. Navy

הפנטגון עצר משלוחים של מטוסי הקרב F-35 למשך 30 יום

במטוסי הקרב של לוקהיד התגלתה קורוזיה סביב חלקי חיזוק והמשלוחים הוקפאו; החברה חוקרת את הנושא בצי של יותר מ-250 מטוסים המצויים בידי צבא ארה"ב ובני בריתו

01.11.2017, 18:59 | שירות כלכליסט

הפנטגון עצר משלוחים של מטוסי קרב של מסוג F-35 למשך 30 יום, אחרי שהתגלתה במטוסים - של תאגיד לוקהיד מרטין - קורוזיה סביב חלקי חיזוק – לה נמצא כבר פיתרון, כך לטענת מקורות המעורים בנושא.

במהלך עבודות תחזוקה גילו בחיל האוויר האמריקאי קורוזיה בחיזוקים המחברים לשלדה את חלקי מעטפת המטוס העשויים מסיבי פחמן. היעדר חיפוי מתאים בנקודת החיבור, שיכול היה למנוע קורוזיה, זוהה כבעיה העיקרית, כך מסרו המקורות.

ה-F-35 של חיל האוויר, צילום: דו"צ ה-F-35 של חיל האוויר | צילום: דו"צ ה-F-35 של חיל האוויר, צילום: דו"צ

לפי המקורות, נושא החיזוקים בצי ה-F-35 הקיים אינו משפיע על הטיסות, ואינו מהווה עניין בטיחותי. לוקהיד חוקרת כעת את היקף נושא הקורוזיה בצי של יותר מ-250 מטוסים המצויים בידי צבא ארה"ב ובעלי בריתו.

הייצור לא הופסק, ומשלוחים של המטוס חזרו לאחרונה להתבצע אחרי הפסקה של 30 יום שאירעה בזמן האחרון. כך מסרו המקורות, שדרשו להישאר בעילום שם, כיוון שלטענתם אינם מורשים להתבטא בנושא.

הפסקת המשלוחים לא הייתה צפויה לשנות את תכניתו של הפנטגון לקבל לידיו 66 מטוסים ב-2017, כך לדברי המקורות. לוקהיד – יצרנית הנשק שבסיסה במרילנד, מסרה 46 ממטוסי הקרב במהלך 2016.

לא התקבלה תגובה בנושא מחברת לוקהיד או מהמשרד המנהל את תכנית ה-F-35 בפנטגון.

התקלה מצטרפת למספר לא מבוטל של בעיות שצצו במשך 17 שנותיה של תוכנית הנשק היקרה ביותר של הפנטגון אי פעם. ב-2016 נגרמה האטה במשלוח המטוס לקונה עקב תיקון בעיות בידוד במיכל וצינורות הדלק.

מכירות F-35 מהוות בערך רבע מהמחזור הכולל של לוקהיד. במהלך הרבעון השלישי, המכירות של אגף האלקטרוניקה של לוקהיד גדלו ב-14% והגיעו ל-4.7 מיליארד דולר, כשבראשן מכירות ה-F-35 מה שמדגיש את חשיבות התכנית לרווחיותה של לוקהיד.

בפברואר הסכים הפנטגון לקניית קבוצה עשירית של מטוסי הקרב, בפעם הראשונה במחיר של מתחת ל-95 מיליון דולר למטוס, לעומת 102 מיליון דולר ברכישה הקודמת, המחיר הנמוך ביותר עד לאותו רגע. באותה התקופה הודיע הפנטגון שמחירו של מטוס יכול לרדת עד כ-16%, למחיר של סביב 80 מיליון דולר ברכישות עתידיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות