אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלמה דברת: "אנו מצפים לאקזיט משמעותי בקרוב" צילום: תמוז רחמן

שלמה דברת: "אנו מצפים לאקזיט משמעותי בקרוב"

דברת, שותף־מייסד בוויולה ונצ'רס, אמר עוד לכלכליסט: "מיליארד דולר לא תהיה מילה גסה"

02.11.2017, 08:39 | מאיר אורבך

קרן ההון סיכון ויולה ונצ'רס, לשעבר כרמל ונצ'רס הודיעה אתמול על גיוס של 170 מיליון דולר לקרן החמישית שלה.

הקרן אף דיווחה שהיא תגיע ל־200 מיליון דולר בתקופה הקרובה. לאחר השלמת הגיוס הנוכחי תהיה לקרן שקמה בשנת 2000 כמיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בראיון בלעדי ל"כלכליסט" אומר שלמה דברת, אחד מהשותפים המייסדים של הקרן לצידו של אבי זאבי: "ב־2007 החלטנו לשנות את המיקוד שלנו להבשלת חברות ויצירת אקזיטים משמעותיים מהחברות שלנו, אקזיטים שכל אחד מהם יכול להחזיר לבדו את הקרן שלנו".

שלמה דברת, אבי זאבי, רונן ניר, דניאל כהן, איציק אבידור, צביקה אורון ועמרי בן דוד, צילום: תמוז רחמן שלמה דברת, אבי זאבי, רונן ניר, דניאל כהן, איציק אבידור, צביקה אורון ועמרי בן דוד | צילום: תמוז רחמן שלמה דברת, אבי זאבי, רונן ניר, דניאל כהן, איציק אבידור, צביקה אורון ועמרי בן דוד, צילום: תמוז רחמן

כרמל מושקעת כיום במספר חברות בולטות אשר אקזיט בכל אחת מהן יכול להיות משמעותי מאוד ביניהן: איירון סורס, שסירבה לאחרונה לאקזיט של מיליארד דולר, אאוטבריין של ירון גלאי וענקית התשלומים הישראלית פיוניר, שנוסדה על ידי יובל טל. שלוש החברות הללו ובעיקר פיוניר ואיירון סורס הן חברות שמוערכות כיום ביותר ממיליארד דולר.

מאז ההחלטה של הקרן לשנות את המיקוד שלה היא לא הצליחה לרשום הרבה אקזיטים משמעותיים של מאות מיליוני דולרים. "דעיכת האקזיטים היא לא תופעה מקומית אלא כלל עולמית וגם שוק ההנפקות הראשוניות היה חלש מאוד. אני חש שכעת יש התאוששות לפחות בנושא ההנפקות דוגמת ההנפקה של פורסקאוט. בנושא של אקזיטים יש שתי אפשרויות או שאתה מוכר טכנולוגיה במחיר של מאות דולרים דוגמת המכירה של חברת אנאפורנה לאבס לאמזון בכ־400 מיליון דולר או שאתה מבשיל את החברות לעבר אקזיט מאוד משמעותי של מילארדי דולרים. אני חושב שאנחנו נמצאים בתקופה הזו של הבשלת החברות ובעתיד הקרוב מאוד אני מאמין שנראה מספר אקזיטים משמעותיים של חברות שיימכרו במחירים גבוהים מאוד כאשר מיליארד דולר לא תהיה מילה גסה.

"כאשר אני רואה את הקרן שאנחנו גייסנו ואת הקרן שאחרים גייסו", ממשיך דברת, "אני רואה שיש הרבה ביקוש להשקעות בחברות ישראליות. קיבלנו הרבה הצעות לרכישה של חברות בהן השקענו ויכולנו לרשום אקזיטים נאים אבל הבנו שבחברות המשמעותיות שלנו יש לנו אפשרות ליצור ערך גבוה מאוד", אומר דברת. "בפיוניר מכרנו לאחרונה חלק קטן מהמניות שלנו במסגרת השקעה של קרן פרייבט אקוויטי בחברה שרכשה חלק של המניות שלנו ורשמנו החזר של פי שלושה על ההשקעה ועדיין נשארנו עם נתח משמעותי בחברה".

הקרן, תמשיך לפעול כקרן אוטונומית בעלת צוות שותפים ומשקיעים נפרד תחת קבוצת ויולה שמנהלת נכסים בשווי 2.8 מיליארד דולר. ויולה כוללת כ־70 עובדים. אחד הנושאים החמים ביותר בתעשיה הוא נושא הבלוקצ'יין והמטבעות הוירטואליים. דניאל כהן שותף בקרן מאמין שבלוקצ'יין היא מהפכה אמיתית שאמורה ליצור ערכים שינוי אמיתי. "אני לא פוסל שאחת מחברות הפורטפוליו שלנו יילכו לעשות ICO", אומר דניאל כהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות