אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טסלה: הרבעון השלישי - הגרוע ביותר בתולדותיה עם הפסד של 619 מיליון דולר צילום: גטי אימג'ס

טסלה: הרבעון השלישי - הגרוע ביותר בתולדותיה עם הפסד של 619 מיליון דולר

הסיבה, עיכוב בייצור מכוניות מודל 3 שיבש את תוכנית החברה לייצר 5,000 מכוניות מדגם זה בשבוע, וזאת עקב תקלה בהרכבת הסוללה במפעל החברה במדינת נבדה

02.11.2017, 11:35 | שירות כלכליסט

יצרנית המכוניות החשמליות טסלה דיווחה על הרבעון הגרוע ביותר שלה אי פעם, עם הפסד של 619 מיליון דולר שמיוחס לבעלי מניות, ברבעון השלישי של השנה, בהשוואה לרווח של 22 מיליון דולר אשתקד. ההפסד פר-מניה הוא של 2.92 דולר, גבוה מהאומדן החזוי של 2.28 דולר מצד אנליסטים שנסקרו ע"י Thomson Reuters.

קראו עוד בכלכליסט

חברת טסלה מזהירה שייקח לה  יותר מהצפוי להגיע לייצור של 5,000 מכוניות משפחתיות מודל 3 בשבוע, עיכוב משמעותי שסביר להוסיף לחץ על מאגר המזומנים המוגבל גם ככה של מנהל החברה אלון מאסק. החברה שמה לה למטרה להגיע ליעד ייצור זה עד סוף השנה, אך לפי שעה היא לא תעמוד ביעד לפני סוף הרבעון הראשון של 2018. טסלה התחייבה לייצר 500,000 מכוניות ב-2018, כולל המודל 3, מודל X, ומשפחתית מודל S.

לטענת החברה העיכוב העיקרי בייצור מודל 3, אשר ייצורו החל ביולי, מקורו בהרכבת מעטפת הסוללה במפעל החברה במדינת נבדה. "מורכבות עיצוב הרכיב ותהליך ייצורו האוטומטי לקחו לקו הייצור הזה יותר זמן מהרגיל", כתב  מאסק במכתב לבעלי המניות המפרט את קורות רבעונה השלישי של החברה.

מכונית טסלה חשמלית מכונית טסלה חשמלית מכונית טסלה חשמלית

הציפייה למודל 3, שמחירו מתחיל ב-35 אלף דולר, עזרה לדחוף את מניותיה של טסלה ביותר מ-50% השנה, עד לערך שוק דומה לזה של ג'נרל מוטורס, למרות שטסלה מעולם לא השיגה רווח שנתי או ייצרה יותר מ-84,000 כלי רכב בשנה.

מאז חזה שהחברה תייצר 5,000 כאמור בשבוע עד סוף השנה, ו-10,000 בשבוע במהלך 2018. אולם בחודש שעבר הפתיעה טסלה את המשקיעים עם חדשות מאכזבות: היא לא התקרבה לעמידה ביעד הייצור של הרבעון השלישי, וייצרה רק 260 מכוניות מודל 3. יצרנית הרכב ייחסה את הכישלון לצוואר-בקבוק כלשהו בתהליך הייצור, ואמרה שלא מדובר ב"עניינים עקרוניים" בשרשראות הייצור או ההספקה של המכונית.

הוול-סטריט-ג'ורנל דיווח שסדנת הפח של טסלה לא הייתה מוכנה כשהחל הייצור ושהעובדים ייצרו ידנית חלקים מהמודל 3 ממש עד תחילת ספטמבר.

ביום רביעי הודיעה טסלה שכמה חלקים של מפעל המכוניות הראו יכולת לייצר יותר מ-1000 יחידות בשבוע "במהלך פרקי ייצור אינטנסיביים קצרים" בעוד אחרים הראו פרקי ייצור אינטנסיביים של 500 בשבוע.

מאסק נקט צעדים ברבעון השלישי כדי לשפר את מצב המזומנים שלו, וניפק אג"ח בשווי 1.8 מיליארד דולר. אך להתחיל ייצור של רכב חדש זה דבר יקר, והוא סיים את התקופה עם 3.5 מיליארד דולר במזומן – 500 מיליון יותר מסוף הרבעון השני.

"מצב שריפת המזומנים נראה כרגע נורא, אבל אמור להשתפר ב-2018 ברגע שמכונית מודל 3 ציוצר בכמויות גדולות יותר", אמר דייויד וויסטון, אנליסט ב-Morningstar Research Services.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות