אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית הדין לעבודה הורה על מתן צו מניעה לעובדי בזק - לא יוכלו לחסום עבודות של מתחרות צילום: אביב גוטר

בית הדין לעבודה הורה על מתן צו מניעה לעובדי בזק - לא יוכלו לחסום עבודות של מתחרות

בעקבות עתירה של בזק נגד העובדים ששיבשו את עבודות פריסת התשתיות של המתחרים, הודיע בית המשפט כי הצדק עם בזק; עם זאת, צויין בהחלטה כי ביצוע העבודות בתשתיות הקיימות של בזק עלול להוביל לפיטורי כאלף עובדים

02.11.2017, 15:03 | אביב גוטר

בית הדין לעבודה הורה על צו מניעה נגד עובדי בזק ואלו לא יוכלו להפריע לעבודות פריסת התשתיות של חברות מתחרות שלא מבוצעות על ידן.

קראו עוד בכלכליסט

בית הדין דן בבקשתה של בזק למתן צו מניעה נגד עובדיה לאחר שפתחו בעיצומים בעקבות הוראה של משרד התקשורת המאפשרת למתחרות של בזק להתקשר עם קבלני ביצוע חיצוניים.

בהחלטתה כתבה השופטת חופית גרשון-יזרעאלי כי מדובר בשביתה "מעין פוליטית" שנועדה להפעיל לחץ על משרד התקשורת לשנות את מהלכיו, משום שעובדי בזק סבורים כי הם צפויים לפגוע בזכויותיהם. "בהחלטה מסוג זה משמשים היבטים כלכליים ופוליטיים בערבוביה".

בהמשך דבריה אמרה השופטת כי הצדק נמצא עם בזק - כי חובה עליה לסור למרותו של הרגולטור ולה לא נתון שיקול דעת בשאלה האם לאפשר למתחרים להתקשר עם קבלנים חיצוניים לביצוע עבודות.

עם זאת, צוין בהחלטה כי ביצוע העבודות בתשתיות הקיימות של בזק עלול להוביל לפיטורי כאלף עובדים. סוגיה זו עשויה לפתוח את שוק התשתיות לתחרות מצד חברות אחרות – שינוי שעשוי להשפיע על זכויות העובדים ומצבת כוח האדם.

מוקדם יותר הבוקר הפריעו עובדי בזק לעבודות פריסת תשתיות של סלקום בראשון לציון, לשם הגיעו נציגים מטעם משרד התקשורת והרשות להגבלים עסקיים.
עובדי בזק משבשים את עבודות התשתית של סלקום בראשון לציון, צילום: אביב גוטר עובדי בזק משבשים את עבודות התשתית של סלקום בראשון לציון | צילום: אביב גוטר עובדי בזק משבשים את עבודות התשתית של סלקום בראשון לציון, צילום: אביב גוטר

הדיון בבית הדין האזורי לעבודה נערך במעמד מ"מ מנכ"ל משרד התקשורת מימון שמילה, שאמר כי המדינה לא מתכוונת לקחת צד בסכסוך בין בזק לעובדיה ולנגד הרגולטור עומד האינטרס הציבורי שהוא האצת פריסת התשתיות ברחבי הארץ על מנת להגביר את התחרות.

בשבוע שעבר עובדי בזק חסמו בגופם את עבודות פריסת התשתיות של חברת פרטנר בקרית אונו וגרמו לעיכובים רבים בלוחות הזמנים. העבודות התחדשו רק לאחר שהגיעו למקום נציגים של משרד התקשורת והרשות להגבלים עסקיים.

שורש המחלוקת נעוץ בהחלטת משרד התקשורת מלפני כשבועיים שהודיע לבזק כי יאפשר לחברות המתחרות להתקשר עם חברות ביצוע חיצוניות לצורך עבודות אזרחיות להרחבת פריסת התשתיות העצמאיות על גבי הצינורות והתעלות של בזק.

בתגובה לכך הודיע ועד העובדים של בזק כי הוא מפעיל את סכסוך העבודה שהוכרז בדצמבר בשנה שעברה מכיוון שהסיכום בין בזק לעובדים בהסכם הקיבוצי קובע כי מי שיבצע את העבודות האלו עבור בזק ועבור המתחרות יהיו עובדי בזק בלבד.

ההוראה החדשה של משרד התקשורת מצאה את בזק במלכוד – מצד אחד אם לא תאפשר למתחרות גישה לתשתיות משרד התקשורת ינקוט נגדה בהליכים ומצד שני אם תאפשר היא לקבלנים חיצוניים לעבוד על התשתיות היא תפר את ההסכם הקיבוצי מול העובדים. כתוצאה מכך הגישה בזק בשבוע שעבר בקשה לבית הדין לעבודה למתן צו מניעה נגד עובדיה לאחר שפתחו בעיצומים שנמשכים כאמור גם היום.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות