אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התנגדות בקק"ל להסכם הפשרה עם האוצר צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן

התנגדות בקק"ל להסכם הפשרה עם האוצר

ארנון פלמן, סגנו של יו"ר קק"ל דני עטר ויו"ר ועדת הכספים של הקרן, יכנס היום את הוועדה בניסיון לשכנע אותה להמליץ שהקרן תעביר למדינה רק מיליארד שקל ב־2018–2019 במקום 2 מיליארד שקל. הדירקטוריון צפוי להכריע בנושא מחר

05.11.2017, 08:11 | שחר אילן

התנגדות בקק"ל להסכם הפשרה שהושג עם האוצר שלפיו הקרן תעביר לקופת המדינה 2 מיליארד שקל — מיליארד שקל ב־2018 ומיליארד שקל נוספים ב־2019. סגן יו"ר הקרן ארנון פלמן מהליכוד יכנס היום את ועדת הכספים של קק"ל בראשותו בניסיון לשכנע אותה להמליץ שקק"ל תעביר למדינה רק מיליארד שקל, בניגוד לסיכום של יו"ר הקרן דני עטר עם האוצר. פלמן מנסה להעביר את ההחלטה לקראת ישיבת הדירקטוריון מחר שבה יוכרע הנושא. 

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, בכירים אחרים בקק"ל תומכים בהצבת תנאים שיטרפדו את ההסכם כמו השתתפות של קק"ל בקביעת הפרויקטים שלהם ישמש הכסף שתעביר למדינה. לטענת האוצר, עטר הסכים להעביר את הכסף ללא תנאים. לפי ההערכות, עמדתו של עטר היא שתכריע. יתכן שהלחץ מבית יגרום לעטר לסגת מהסיכום, ולו באופן חלקי. גם אם עטר לא יבקש להפחית את הסכום שהקרן תעביר למדינה, הוא עשוי לדרוש הצבת תנאים.

קופה של קק"ל, צילום: דוד הכהן קופה של קק"ל | צילום: דוד הכהן קופה של קק"ל, צילום: דוד הכהן

קק"ל והאוצר הגיעו לפשרה על רקע דיונים שהחלו בכנסת לפני שבועיים על הצעת חוק שקובעת כי מדי שנה קק"ל תעביר 80% מרווחיה מהשבחת קרקעות למדינה. בשנה שבה קק"ל לא תעשה זאת היא תאבד את הפטור ממסים. הפשרה עצרה את החקיקה, אלא שכעת מתברר כי היא אינה מקובלת על חלק מדירקטוריון קק"ל.

לטענת פלמן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש ממנו שקק"ל תעביר רק מיליארד שקל והוא לא יודע כיצד ההסכם הכפיל את הסכום הזה. בנוסף, פלמן שואף לכך שזו תהיה הבקשה האחרונה של הממשלה מקק"ל. זו נראית כמו משימה בלתי אפשרית לאור העובדה שבעבר המדינה כבר חתמה על הסכם שלפיו לא תבקש עוד כסף מקק"ל עד 2021 — הסכם שהופר כעת. לטענת פלמן, יתכן שהחקיקה עדיפה "מאחר שמדובר במסים בסכומים נמוכים ממיליארד שקל בשנה". בקק"ל מעריכים את היקף המסים שתידרש לשלם על הרווחים שלה מקרקעות ב־300–400 מיליון שקל בשנה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות