אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ללא הסכם ההוצאות של משפחות בבריטניה יעלו בכמעט 1,000 ליש"ט בשנה" צילום: רויטרס

"ללא הסכם ההוצאות של משפחות בבריטניה יעלו בכמעט 1,000 ליש"ט בשנה"

מחקר חדש מגלה את ההשפעות שעשויות להיות לברקזיט ללא הסכם סחר. המשפחות העניות ייפגעו הרבה יותר מהמבוססות

04.11.2017, 23:51 | שירות כלכליסט

ההוצאות של המשפחות הבריטיות על קניית מזון ומוצרים חיוניים אחרים צפויות לעלות בכ-930 ליש"ט בשנה, זאת אם תפרוש בריטניה משיחות הברקזיט בטרם יושג הסכם סחר - כך עולה ממחקר חדש שפורסם ב-National Institute Economic Review. בין היתר, חושף המחקר את ההשפעות שצפויות להיות לפרישה חד-צדדית של בריטניה ללא הסכם על משפחות עניות במדינה ועל היקף האבטלה.

קראו עוד בכלכליסט

ההתייקרות של בשר, ירקות, מוצרי חלב, ביגוד והנעלה תהיה המשמעותית ביותר עבור הצרכן הבריטי בתרחיש ה"אין הסכם". המחקר מצביע על הלחצים האינפלציוניים שכבר הביאו השבוע להעלאת שיעורי הריבית בבריטניה, לראשונה זה עשור.

הפגנה נגד הברקזיט בלונדון, צילום: רויטרס הפגנה נגד הברקזיט בלונדון | צילום: רויטרס הפגנה נגד הברקזיט בלונדון, צילום: רויטרס

השיחות בין בריטניה לאיחוד האירופי יתחדשו בשבוע הבא בבריסל. במקביל עומדת הממשלה הבריטית לפרסם חוק שיביא להטלת תעריפי יבוא גבוהים מאירופה, וייכנס לתוקף במקרה שלא יושג הסכם (מה שייאלץ את בריטניה להישען על חוקי ארגון הסחר העולמי). היות שהמכסים המקובלים על ידי הארגון הם הגבוהים ביותר למזון – עד 45% למוצרי חלב ו-37% למוצרי בשר – וחלק ניכר ממוצרי המזון בבריטניה מיובאים מאירופה – צופה צוות הכלכלנים לגאות אינפלציונית.

התפתחות זו תשפיע בעיקר על אלו שלא יכולים להרשות לעצמם אותה – המשפחות העניות שעל פי רוב מוציאות שיעור גבוה יותר מהכנסותיהן על מזון ולמוצרים חיוניים אחרים. הוצאות הקניות של שתי מיליון המשפחות העניות ביותר בבריטניה צפויות לעלות על פי המחקר ב-4.7%-2%, מה שיבוא לידי ביטוי בהגדלת ההוצאות שלהן בהיקף של 930-400 ליש"ט בשנה.

"העלייה הכוללת במחירי המוצרים בשיעור של כ-2.7% תיתרגם לעלייה כוללת ביוקר המחיה בשיעורש ל 1.1%-0.8% למשפחה ממוצעת. המשפחות המובטלות, שבהן יש גם ילדים או פנסיונרים, עתידות לספוג את המכה הקשה ביותר", סיכמו עורכי המחקר.

"עד כמה שהדבר נראה קטן במספרים, הרי שבמדינה שבה ההכנסה הריאלית למשפחה מדשדשת כבר מספר שנים, אובדן סדר זה עלול להשפיע באופן ניכר על הרווחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות