אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ קרא לסעודים להנפיק את ארמקו בבורסת ניו יורק - והתעלם מנאסד"ק צילום: איי אף פי

טראמפ קרא לסעודים להנפיק את ארמקו בבורסת ניו יורק - והתעלם מנאסד"ק

לקראת החלטה סעודית על מיקום ההנפקה הגדולה בהיסטוריה צייץ הנשיא האמריקאי: "אעריך מאד החלטה לבצע את ההנפקה בבורסה של ניו יורק. חשוב לארה"ב". נאסד"ק הגיבה: "מקומה של ארמקו לצד החברות בעלות השווי הגדול בעולם"

05.11.2017, 09:09 | שירות כלכליסט

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ החליט שלא להשקיף מהצד על התחרות העזה בין הבורסות בעולם לקראת ההנפקה הגדולה מכולן - ולתמוך במועמדת אמריקאית. בהתבטאות ראשונה לקראת הנפקת ארמקו (Aramco), ענקית הנפט הסעודית, קרא הנשיא לביצוע ההנפקה בבורסה של ניו יורק (New York Stock Exchange).

כדרכו של טראמפ, הדברים נאמרו בציוץ טוויטר: "אעריך מאד החלטה של סעודיה לבצע את ההנפקה הראשונית של ארמקו בבורסה של ניו יורק. חשוב לארה"ב". צייץ הנשיא.  

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ התעלם בציוץ שלו מהמתחרה האמריקאית הנוספת על רישום ארמקו למסחר, בורסת נאסד"ק. בכך חרג הנשיא מהנוהג המקובל בממשל נשיאותי, שלא להביע העדפה של חברה אמריקאית אחת על פני האחרת כאשר השתיים מתמודדות על עסקה גדולה אחת.

בורסת נאסד"ק הגיבה בציוץ טוויטר משלה, בה נאמר כי היא מסכימה שארה"ב היא היעד הטוב ביותר עבור חברות גלובאליות, אבל "מקומה של ארמקו בנאסד"ק – לצד חמש החברות בעלות השווי התפעולי הגדול בעולם".

בורסת ניו יורק, צילום: בלומברג בורסת ניו יורק | צילום: בלומברג בורסת ניו יורק, צילום: בלומברג

ממשלת סעודיה מתכננת לצאת להנפקה ראשונית של ארמקו (IPO), במסגרתה תנפיק 5% ממניות החברה (על פי שווי של 2 טריליון דולר בקירוב) ולגייס כ-100 מיליון דולר - ההנפקה הראשונית הגדולה אי פעם. הנפקת הענק אמורה לשרת את תוכניתה של סעודיה לרפורמה המכוונת לשינוי פני כלכלת סעודיה עד 2030, שתשים קץ לתלותה בנפט. במסגרת זו מיועד הכסף שיגוייס להשקעות בתעשיות מחוץ לסקטור הנפט.

מנכ"ל ארמקו אמין נאסר אמר בחודש שעבר בראיון ל-CNBC כי ההנפקה צפויה לצאת לפועל על פי המתוכנן במהלך שנת 2018. נאסר הכחיש את הדיווחים שיצאו לאחרונה בתקשורת, לפיהם הסעודים מתכוונים לדחות את ההנפקה לשנת 2019, או לבטל אותה לגמרי לטובת מכירת נתח למשקיעים פרטיים ולקרנות ניהול נכסים.

 

בהנחה שההנפקה אכן תצא לפועל, ארמקו תירשם בבורסה של סעודיה בבירה ריאד ובבורסה בינלאומית נוספת, שזהותה עדיין לא ידועה. הבורסות של לונדון, ניו יורק, נאסד"ק טוקיו, והונג קונג, לצד בורסות נוספות, מתחרות על ליבם של הסעודים, בתקווה שההנפקה הגדולה מכולן תגיע לפתחן.

 

"הציוץ של טראמפ מלמד שמנקודת מבטו של הבית הלבן לפחות, האפשרות להנפקת ארמקו בארה"ב עדיין לא מתה. הציוץ מעיד שייתכן שהבית הלבן מאמין שהסעודים מתקרבים להחלטה על מקום הרישום ומעוניין לקבל קרדיט על ההחלטה או שהממשל מבקש ללחוץ על הסעודים שמהססים לפני החלטה אפשרית על רישום בניו יורק", אמר בוב מקנאלי (Bob McNally), יועץ בכיר לשוק האנרגיה בארה"ב בתגובה לציוץ של הנשיא.

גם הבורסה של לונדון קיבלה לאחרונה תמיכה מצד ההנהגה שלה, אולם זו לא נעשתה באופן פומבי. ראשת הממשלה תרזה מיי שביקרה בריאד מוקדם יותר השנה העלתה את הנושא בשיחות עם הסעודים וקראה לשקול בחיוב את ההנפקה בלונדון.

בחודש אוגוסט דיווחה רויטרס כי בשלטון בריאד קיימת העדפה להנפקה בניו יורק, אך יועצים משפטיים ופיננסיים המלווים את המהלך המליצו לנסיכות להימנע מהחלטה ברוח זו והביעו העדפה ללונדון.

היועצים המשפטיים טענו כי החוק שהועבר בארה"ב בשנה שעברה המתיר להגיש תביעה נגד גורמים המעניקים חסות לטרור עשוי לפגוע בארמקו אם תירשם בארה"ב - זאת משום שהוא מאפשר הגשת תביעה בארה"ב נגד סעודיה בשל סיוע עקיף למפגעים בפיגועי ה-11 בספטמבר. תביעה זו עשויה להוביל לפגיעה בקופת המזומנים של ארמקו, שבבעלות סעודיה, אם תירשם למסחר בבורסה אמריקאית. היועצים טענו כי גם אם טראמפ יתחייב לחסום הליכים מסוג זה, לא יהיה בכך כדי למנוע תביעה עתידית, לאחר שתסתיים תקופת הממשל של הנשיא הנוכחי.

ארמקו , צילום: רויטרס ארמקו | צילום: רויטרס ארמקו , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות