אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלוהים נגד פייסבוק: מחזמר חדש של שולי רנד צילום: יריב כץ

אלוהים נגד פייסבוק: מחזמר חדש של שולי רנד

שולי רנד כתב וקובי אריאלי מככב במחזמר לילדים, שלדבריהם יוצא נגד תרבות המסכים באמצעות הדגשת ערכים "ישראליים, לא דתיים" — רק בלי נשים על הבמה

06.11.2017, 08:32 | מאיה נחום שחל

כבר כמעט 20 שנה שולי רנד מצליח לשלב בין חייו כאדם דתי להיותו יוצר מוביל ומשפיע בתרבות הישראלית, כיוצר תיאטרון וקולנוע ושחקן ("האושפיזין" למשל) ובעיקר כמוזיקאי וזמר. בשנים האחרונות, על פי הדיווחים בתקשורת, הוא התמודד עם משבר כלכלי ומשבר אישי, הוא נקלע לחובות, נעלם מביתו וגרר חיפושים אחריו, אשתו הגישה נגדו תלונה בדבר חבלה ברשלנות, והוא הודה בתקרית. רנד נמנע מלהתראיין על עניינים אלה, אבל ניכר שבהחלט חזר לעניינים ולעשייה מלאה.

רנד. "חשש מהדתה הוא היסטריה", צילום: צבע רנד רנד. "חשש מהדתה הוא היסטריה" | צילום: צבע רנד רנד. "חשש מהדתה הוא היסטריה", צילום: צבע רנד

לפני כארבע שנים הוא נכנס גם לעולם הילדים, עם המחזמר "שומר הסיפורים", ובחנוכה הקרוב יעלה מחזמר חדש שכתב, "אמריכאן" (שחר ישי ביים), בכיכובם של יעקב כהן, קובי אריאלי, יון תומרקין, אסי צובל ואבישי שטרית, "הסטטיק ובן אל של המגזר הדתי" כהגדרת אריאלי. לפי רנד, "ברור שגם ילד חילוני יכול להתחבר להצגה, אבל רוב הציבור הוא בכל זאת דתי. זה מחזה שצריך להקשיב לו והוא בנוי על טקסט, פחות שואו כמו במקומות אחרים".

אריאלי מסכים ומוסיף: "הקצב מעט שונה, התוכן יותר בוגר ואין אלימות. אבל העולם החילוני מיוצג, כי לילדים הגיבורים יש אורח חיים דומה לילדים חילונים. בסוף הצד הטוב מנצח, אבל זה לאו דווקא הצד הדתי אלא הצד הערכי והציוני. יש התחברות לערכים ישראליים, לאו דווקא דתיים". במסגרת הערכים הישראליים האלה, אגב, "אין בנות על הבמה, פרט לילדה קטנה שמשחקת את האחות, ואין שום מתח מיני או מתח בין המינים", אומר אריאלי. כך שאפשר בהחלט לתהות עד כמה אורח חיים שמוצג כך באמת דומה לזה של ילדים חילונים.

להילחם באינטרנט

"אמריכאן" הוא סיפור על שני אחים שגדלים במגדל דירות יוקרתי, שאביהם מקבל הצעה מנוכל אמריקאי לעבור לארצות הברית ולהתעשר עוד יותר. אל הבית מגיע הסבא, שמוקיר ומעריך כל פיסת אדמה ואוויר בארץ, וכואב את העקירה המתוכננת ואת סיבותיה, מה שמוביל לשאלות על שייכות, אושר ועושר. "ההצגה היא על תרבות המסכים", אומר רנד. "שני ילדים ואבא שעסוקים בתפיסה גשמית של המציאות ובתרבות של סיפוק גירויים מהיר, זה משקף הרבה בתים היום. לא מתעסקים בזה שהם משפחה דתית, המחלות האלה פושות בכל הציבורים וחלחלו גם לציבור שלנו. יש באינטרנט גם דברים טובים, אבל הוא הפיל חללים רבים בכל הרמות: אצל אחד זה בכך שהוא מנותק רגשית וחברתית, אצל אחר זה מזיז אותו מהספר הכתוב ומערכים מסוימים. זה לא רק בקרב ילדים, גם אני נלחם בזה עם עצמי".

"העולם השתנה", אומר קובי אריאלי שמשחק את תפקיד המאעכר האמריקאי (אחרי ששיחק בעבר ביידישפיל וב"טופ'לה טוטוריטו", "אבל אני בגישה שהיהדות שורדת אלפי שנים ונראה לי שגוף שניצח את נבוכדנאצר, פרעה, מסעות הצלב, שפינוזה ומנדלסון, ובגדול גם את החילוניות הישראלית, יודע לנצח גם את מארק צוקרברג, אז נא להירגע. אז ילדים קצת מתרגשים ונחשפים וזה בסדר. אני חושב שהמתנה הכי יפה שקיבלנו בחיים זה האינטרנט, מבחינה יהודית זה פותח עולמות. אני רואה את הילדה שלי גולשת ומחוברת, אז זה דורש ממני קצת זמן ומעקב, לא סוף העולם".

מימין: תומרקין, אריאלי, צובל ושטרית, שאותם הגדיר אריאלי "סטטיק ובן אל של המגזר הדתי", צילום: יריב כץ מימין: תומרקין, אריאלי, צובל ושטרית, שאותם הגדיר אריאלי "סטטיק ובן אל של המגזר הדתי" | צילום: יריב כץ מימין: תומרקין, אריאלי, צובל ושטרית, שאותם הגדיר אריאלי "סטטיק ובן אל של המגזר הדתי", צילום: יריב כץ

חילונים, תירגעו

במחזמר החדש אין יותר מדי דברי תורה, "איזה שניים־שלושה פסוקים כמו 'כבד את אביך ואמך' ו'והדרת פני זקן', אבל במסגרת ההדתה כולם שמעו את זה", צוחק רנד, ומוסיף שלדעתו החשש מהדתה הוא "קצת היסטריה. עצוב לי שהגענו למצב שכל מסר יהודי מפחיד אנשים, זה נראה לי חסר פרופורציה לחלוטין. האשמה היא של משווקי היהדות שגורמים שגרמו לכך שאנשים מפחדים שהילד שלהם ידע כמה מושגים ביהדות, זה מטורף בעיניי. בדעותיי הפוליטיות, הדתיות והחברתיות אני כל חיי חומד להישאר בעמדה שאני באמת אוכל לשקול כל דבר לגופו ולא משום שאני מחויב לאג'נדה מסוימת, אחרת אני אאבד את השיפוט שלי, וזה בעיניי מה שקורה כיום".

"זו סתם פניקה", מוסיף אריאלי, "התגובה הלוחמנית החילונית די טבעית והיא נסלחת, אבל נא להרגיע, אף אחד לא הולך לחטוף שום דבר, נגיע פה לאיזון נחמד וזו תהיה מדינה יפה, היא כבר טובה ויפה ואני לא חלק מהבכי הכללי על המצב, הכל בסדר מבחינתי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות