אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוב החברתי מנצח את החוב התאגידי צילום: שאטרסטוק

החוב החברתי מנצח את החוב התאגידי

הרכבת החברתית של ההלוואות בין עמיתים דוהרת קדימה ועוקפת את הקטר המקרטע של האג"ח הקונצרניות

06.11.2017, 07:45 | טל לוי

כבר כמה שנים שהשקעה במדדי האג"ח, ובעיקר באג"ח קונצרניות, משיאה למשקיעים תשואה מרשימה. לריבית אמנם יש תרומה לעניין, אך רווחי ההון המשמעותיים נובעים בעיקר מהצמצום במרווחי התשואה. ואולם לאחרונה מתרבות הדעות שהבשר בשוק האג"ח הולך ונגמר. המרווח בין האג"ח האמריקאיות בדירוג השקעה לאג"ח ממשלתיות ירד מרמה של 250 נקודות בסיס ב־2011 – ואף קרוב ל־600 נקודות בסיס בימי המשבר – לרמה של 100 נקודות בסיס בלבד. כלומר, התשואה העודפת על השקעה בחברות מול האלטרנטיבה של אג"ח ממשלתיות הלכה והצטמצמה, ובהסתכלות קדימה כמעט שלא נותרה תשואה עודפת הולמת.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

במקביל התפתח בארה"ב שוק מימון הלוואות ההמונים. השילוב בין הצורך באשראי לבין ההתקדמות הטכנולוגית מאפשר לאמוד את הסיכון הכרוך בהעמדת האשראי באופן מהיר ומקוון, ומהווה כר פורה להתפתחות התעשייה. הבנק נהפך למיותר, ולצדו קמו פלטפורמות המחברות באופן מקוון בין לווים ומלווים, ללא צורך במתווך (P2P).

מי שהשקיע ב־2011 בהלוואות באמצעות פלטפורמות P2P בארה"ב קיבל עד היום תשואה של כ־52%. התשואה מחושבת על ידי שימוש במדד האשראי הצרכני האינטרנטי של חברת אורצ'רד, שמדמה מימון הלוואות בכמה פלטפורמות P2P בארה"ב. ההשקעות במדד מאוזנות מחדש מדי חודש, כאשר הריביות והפירעונות מושקעים מחדש, בניכוי עלויות ואי תשלום. בשניים עשר החודשים האחרונים השיא המדד תשואה של 2.77% ובשלוש השנים האחרונות הוא הציג תשואה של 15.44%.

מסקרן להשוות את ההשקעה בהלוואות P2P לכמה אלטרנטיבות בשוק בכמה רמות סיכון. תעודת סל שעוקבת אחר אג"ח בדירוג השקעה, למשל, השיאה תשואה של 1.45% ב־12 החודשים שעד ספטמבר השנה ותשואה של 11.24% בשלוש שנים. במקביל, תעודת סל שעוקבת אחר תשואות אג"ח בדירוג זבל הניבה מתחילת השנה ועד ספטמבר תשואה של 5.23%, אך בטווח של שלוש שנים עמדה התשואה על 10.08% בלבד.

התשואות הגלומה מהריבית בלבד ללא רווחי הון עומדת על 4.88% באג"ח הזבל במח"מ 3.5 וכ־3.15% באג"ח המדורגות במח"מ 8.4. מנגד, השקעה בתיק השוק בפלטפורמת P2P כמו Prosper צפויה להוביל על פי החברה לתשואה שנתית של כ־7.5% במח"מ משוקלל של כ־1.9 שנים בלבד.

הבנק הפדרלי בארה"ב צופה העלאת ריבית נוספת עוד השנה ושלוש העלאות ב־2018. בהתאם לכך, ניתן לצפות שבעתיד הנראה לעין רווחי ההון יהיו מוגבלים מאוד ואולי אף ייווצרו הפסדי הון למשקיעים באג"ח. מנגד, ההשקעה בפלטפורמות P2P מהווה אלטרנטיבה מעניינת, הרגישה פחות להעלאת הריבית הצפויה ולתנודתיות שוקי האג"ח.

השורה התחתונה

השקעה בהלוואות בין עמיתים צפויה להיות אלטרנטיבה איכותית להשקעה באג"ח קונצרניות, שפוטנציאל הערך המוסף שלהן הולך ומצטמצם

הכותב הוא אנליסט בכיר בבית ההשקעות הלמן אלדובי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות