אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוואלקום תיאבק בניסיון רכישתה בידי ברודקום ב-100 מיליארד דולר צילום: בלומברג

קוואלקום תיאבק בניסיון רכישתה בידי ברודקום ב-100 מיליארד דולר

לטענת ענקית השבבים, מדובר בסכום נמוך מדי - והדירקטוריון צפוי להמליץ לבעלי המניות לדחות את ההצעה. ואולם, המהלך עשוי להוביל למאבקים פנימיים בקוואלקום, וגם חברות שבבים נוספות צפויות להתערב

06.11.2017, 11:59 | רפאל קאהאן
קוואלקום מתכננת לחסום את ניסיון הרכישה של ברודקום אותו היא רואה כניסיון השתלטות. על פי דיווח של סוכנות רויטרס היום (שני), החברה רואה את הצעתה של ברודקום כניסיון "לקנות אותה בזול". ברודקום מצידה מכינה את הצעתה על בסיס של 70 דולר למניה - מה משווה לקוואלקום הערכת שוק של כ-100 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הנהלת קוואלקום והדירקטוריון צפויים לעיין בהצעה ככל שזו תוגש לפניהם, אומרים גורמים המקורבים למהלכים, אך ככל הנראה שההמלצה הגורפת לבעלי המניות תהיה לדחות אותה. מהלך כזה ידחוף את ברודקום למאבק דרך גורמי צד שלישי מה שעלול לגרום למאבקים פנימיים בקוואלקום.

משרדי קוואלקום בקליפורניה, צילום: בלומברג משרדי קוואלקום בקליפורניה | צילום: בלומברג משרדי קוואלקום בקליפורניה, צילום: בלומברג

טענה נוספת שקוואלקום תעלה בפני בעלי המניות היא שניסיון רכישה כגון זה עשוי להעלות בעיות רגולטוריות. ברודקום כבר חוותה בעיות כאלה במהלך הצעת הרכישה שהעבירה לברוקייד (Brocade), עסקה שהחלה להתגלגל בשנה שעברה ושטרם זכתה לאישורים הסופיים. הטענה היא שאם בעיות כאלה עולות בעסקה בהיקף הרבה יותר קטן, עסקה גדולה יותר רק תעורר יותר בעיות.

בקוואלקום רוצים להעלות את הצעת ברודקום לסכום הגבוה ביותר שניתן; החברה גם חוששת שתהליכי אישור רגולטוריים שיימשכו זמן רב מדי עשויים להוריד את ערכה של המניה מה שיאפשר לברודקום לשלם פחות.

מיזוג של ברודקום עם קוואלקום יהפוך את שתי החברות לחברת השבבים הגדולה ביותר למוצרי מובייל ותקשורת. הלכה למעשה, תוכל החברה לשלוט על כל שרשרת אספקת השבבים לסמארטפונים.

המתחרות צפויות להתערב

לא בטוח שמדובר בחדשות טובות עבור היצרניות; חברה ענקית כזו תוכל להשפיע על מחירי השוק של חלקי הסמארטפונים ולהוציא את היצרניות מאיזון. אפל למשל משתמשת בשבבים של שתי החברות במכשירי האייפון והאייפד שלה. בנוסף, קוואלקום נמצאת במהלכים להשלים עסקת רכישה נוספת של NXP, יצרנית שבבים אחרת שמתמחה בשבבים לתחום אינטרנט הדברים, הרכב החכם ואבטחת המידע עבור 47 מיליארד דולר. NXP גם מחזיקה בעמדת הובלה בתחום שבבי ה-NFC.

אם קוואלקום תשלים את רכישת NXP, החברה המשולבת ביחד עם ברודקום תחלוש על פני כל התחומים החשובים כיום בעולם הטכנולוגיה ותהפוך את אינטל, TSMC וסמסונג לכינור שני. לא בטוח שאלה ירצו לראות מהלך כזה יוצא לפועל - מה שכנראה יוביל לניסיונות לחסום את רכישת NXP בידי קוואלקום ובמקביל לחסום את ניסיון ההשתלטות של ברודקום.

רכישת NXP צריכה לקבל אישורים רגולטוריים גם מהאיחוד האירופי וגם מסין, בהיותה חברה הולנדית. לא בטוח ששני הגורמים האלה יראו בעין יפה את הניסיון לייצר קונגלומרט כוחני מעין זה שישלוט הלכה למעשה על תחום השבבים בשנים הבאות. האיחוד מעוניין למנוע השתלטות אמריקאית על נכסים אירופים ובסין מעוניינים למנוע את המצב שהחברה תפגע ביצרניות השבבים הסיניות שמספקות חלק ניכר מצריכה המקומית בעקבות החשד של סין שארה"ב משתמשת בטכנולוגיה שלה לצרכים פוליטיים ובטחוניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות