אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל עודפי הגבייה: ועדת הכספים מעכבת הקיצוץ הרוחבי צילום: עומר מסינגר

בגלל עודפי הגבייה: ועדת הכספים מעכבת הקיצוץ הרוחבי

חברי הוועדה תקפו בחריפות את הקיצוץ שביקש מהם משרד האוצר, ואת העובדה שהקיצוץ מתבצע למרות עודפי הגבייה הגדולים: "מקצצים בשירותי החינוך, הרווחה והבריאות, ומחלקים את הכסף לעשירים ובעלי הון"

06.11.2017, 12:21 | שחר אילן

ועדת הכספים של הכנסת מעכבת את אישור הקיצוץ הרוחבי בתקציב המדינה בסך 1.1 מיליארד שקל. חברי הוועדה מהקואליציה והאופוזיציה תקפו את הקיצוץ בחריפות, ובייחוד את העובדה שהוא מתבצע למרות עודפי הגבייה העצומים. ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אף קרא להגמיש את מגבלת ההוצאה ולאפשר גידול בתקציב.

קראו עוד בכלכליסט

ביולי השנה ביקש האוצר מוועדת הכספים של הכנסת לאשר קיצוץ רוחבי של 1.1 מיליארד מתקציב המשרדים השונים. זאת כדי לשמור על המסגרת הפיסקאלית ולאפשר יישום הסכמים קואליציוניים.

בחלוקת הכספים שיממן הקיצוץ הרוחבי ניתן למצוא: 350 מיליון שקל למערכת הביטחון, 230 מיליון שקל להארכת חופשת הלידה בשבוע,247 מיליון שקל להגדלת המענקים לניצולי השואה ועוד. בין הסכומים שיקוצצו: 204 מיליון שקל מפרויקטים של משרד התחבורה ו-48 מיליון שקל מהמשרד לביטחון פנים, וכן צמצום רכש של רשות הכבאות וההצלה.

מימין: יו"ר ועדת הכספים משה גפני ושר האוצר משה כחלון, צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר ועדת הכספים משה גפני ושר האוצר משה כחלון | צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר ועדת הכספים משה גפני ושר האוצר משה כחלון, צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי

יו"ר הועדה ח"כ משה גפני תקף את העובדה שהקיצוץ הרוחבי לא שולב בתקציב המדינה בעת אישורו לפני שנה. נציג אגף התקציבים תמיר כהן אמר שההחלטה על הקיצוץ הרוחבי התקבלה בממשלה באותו יום שבו אושרה בוועדה, ולכן לא הייתה אפשרות טכנית לשנות את התקציב. עם זאת, נציגי האוצר עדכנו את הוועדה.

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר שהקיצוץ הרוחבי הוא "דוגמה לכך שאין גבול לחוצפת הממשלה. מדינת ישראל היא בעלת ההוצאה הציבורית לרווחה הכי נמוכה במערב - וממשיכים לקצץ. מחלקים את הכסף לעשירים ובעלי הון. מאז שעלתה הממשלה הזאת, קיצצתם במיסים 13 מיליארד שקל".

"מחלקים את הכסף לעשירים". ח"כ דב חנין, צילום: עומר מסינגר "מחלקים את הכסף לעשירים". ח"כ דב חנין | צילום: עומר מסינגר "מחלקים את הכסף לעשירים". ח"כ דב חנין, צילום: עומר מסינגר

ח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני אמרה ש"בתקופת כהונת כחלון כשר יש התנהלות פחדנית שלא נראתה שנים. מקצצים בשירותי החינוך, הרווחה והבריאות, ונותנים הנחה למי שמקבל משכורות גבוהות".

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו ציין שחלק מהקיצוץ מיועד לממן את יוזמת כולנו להארכת חופשת הלידה בשבוע, ושאל למה זה יותר חשוב מהתחומים בהם מקצצים.

גם ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד תקפה את העובדה שמקצצים בבריאות הנפש ובגריאטריה. בתגובה ענו נציגי משרד הבריאות שהקיצוצים הם במקומות שבהם הייתה ירידה בביקוש לשירותים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות