אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ גפני לרשות שוק ההון: "הציגו נתונים שיצדיקו זריקת סוכני הביטוח לפח" צילום: אלכס קולומויסקי

ח"כ גפני לרשות שוק ההון: "הציגו נתונים שיצדיקו זריקת סוכני הביטוח לפח"

דיון סוער בוועדת הכספים סביב דרישת ח"כ מיקי זוהר לבטל חקיקה של רשות שוק ההון שנועדה להוזיל דמי ניהול בפנסיה לעובדים שפוגעת ברווחי סוכני הביטוח. גפני: "יש לנו עניין רב שסוכני הביטוח ימשיכו להרוויח כסף"

06.11.2017, 12:40 | רחלי בינדמן

דיון סוער בוועדת הכספים סביב דרישת ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) לבטל חקיקה שהובילה רשות ניירות ערך להפחתת דמי ניהול לחוסכים לפנסיה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בחוק שנכנס לתוקף לפני שנה ודרש לבצע הפרדה בין שירותי התפעול שמקבלים המעסיקים מסוכני הביטוח לבין שיווק מוצרים פנסיונים על ידי אותם סוכנים לעובדים. זאת במטרה למנוע ניגודי עניינים למעסיק שקיבל שירותי תפעול חינמיים שבעצם מומנו בעקיפין על ידי דמי ניהול גבוהים שנגבו מהמעסיק.

החוק גרם ללא מעט סוכני ביטוח קטנים לאבד פרנסה שכן יכולות שירותי התפעול שלהם נמוכה ולפיכך המעסיקים העדיפו לקבל שירותי תפעול מגופים אחרים. במקביל דמי הניהול ששילמו העובדים ירדו בהתאם, והעמלות שמקבלים הסוכנים הנגזרות מגובה דמי הניהול נשחקו.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני שתומך בביטול החוק פתח את הדיון ואמר: "יש לנו עניין רב שסוכני הביטוח ימשיכו לפעול ולהרוויח, כמובן מבלי לפגוע בעובדים. הייתי אצלם בכנס לאחרונה וסיפרתי על מקרה שהיה לאשתי, אם אין סוכן ביטוח אתה לא יכול לעמוד מול חברות הביטוח הגדולות ולכן המטרה של כולנו היא לחזק אותם. ביקשתי מרשות שוק ההון לשבת איתם ולהגיע להבנות אבל לצערי זה לא קרה ואני שומע תלונות, אמנם לא מאזרחים אבל כן מסוכני הביטוח".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני),שפועלת לטובת סוכני הביטוח, אמרה כי "מאד לא אהבתי את התיקון לחוק שהעברנו אותו לפני שנה, הוא ממש 'מישמש' לא הגיוני. הרעיון היה לפתור בעיה שבה מנהלי הסדרים פנסיונים מימנו למעסיקים הנחות בביטוח על מחשבים וביטוחי מבנה ומי ששילם את זה מתחת לשטיח היו העובדים וזה לא סביר. אבל בסוף העברנו מוצר לא טוב".

ח"כ מיקי זוהר , צילום: אוהד צויגנברג ח"כ מיקי זוהר | צילום: אוהד צויגנברג ח"כ מיקי זוהר , צילום: אוהד צויגנברג

נשיא לשכת סוכני הביטוח היוצא, אריה אברמוביץ', קיבל מחמאות מגפני שאמר לו שחבל שהוא מסיים את הקדנציה כי היה נשיא מעולה "החוק הזה פשוט לא עובד, חייבים לבטל אותו".

גפני ביקש מנציג רשות שוק ההון, סגן בכיר לממונה הראל שרעבי, לקבל "נתונים שבגינם אפשר לזרוק את סוכני הביטוח לפח". שרעבי השיב "אנחנו רואים מגמה ברורה של הורדת דמי הניהול, בין היתר כתוצאה מהחקיקה הזו".

ח"כ מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי לוי | צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) דווקא התגייס למנוע ביטול החוק: "מצד אחד מעניק שירותי שיווק לעובדים ומצד שני שירותי תפעול למעסיק ובסוף דמי התפעול נפלו על העובדים. החוק גרם לכך שדמי הניהול ירדו. אם זה יבוטל העובדים יחזרו לממן את דמי התפעול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות