אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צחי הנגבי מסר עדות ברשות ני"ע בפרשת בזק צילום: עמית שאבי

צחי הנגבי מסר עדות ברשות ני"ע בפרשת בזק

הנגבי נחקר לאחרונה על התהליכים שקדמו להחלטתו של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, להודיע לבזק על קידום ההפרדה התאגידית מבלי שיהיה צורך לקיים שימוע. החלטה שהייתה שווה לבזק מאות מיליוני שקלים - הכרה בהפסדים לצורכי מס

06.11.2017, 12:35 | תומר גנון ואביב גוטר

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, נחקר לאחרונה ברשות ני"ע במסגרת פרשת בזק. הנגבי כיהן כמ"מ שר התקשורת בתקופה הרלוונטית לחקירה. ככל הידוע הנגבי מסר עדות פתוחה בפרשה לגבי התהליכים שקדמו לשליחת מכתב שעסק בהפרדה התאגידית בבזק – נושא שעמד בלב דו"ח מבקר המדינה ובמקביל עלה גם בחקירה הפלילית נגד מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר.

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד של רשות ני"ע נגד פילבר, הוא קידם בתוך משרד התקשורת אינטרס עסקי של בזק על חשבון האינטרס הציבורי. מדובר בקידום ההפרדה התאגידית בין חברות הקבוצה, שלב ביניים לפני ההפרדה המבנית, שהייתה שווה לבזק חסכון בתשלומי מס של מאות מיליוני שקלים. פילבר טען כי הוא קידם את הנושא בתמורה להתחייבות של בזק להשקיע בתשתיות.

החשד: פילבר הדליף מסמכים

על פי ראיות שאספה הרשות פילבר עשה שימוש בתיבות דואר אלקטרוני פרטיות (הוט מייל וג'ימייל) כדי להדליף מסמכים פנימיים וחסויים של המשרד לגורמים בבזק, ובהם המנכ"לית סטלה הנדלר.

צחי הנגבי, שימש מ"מ שר התקשורת, צילום: עמית שאבי צחי הנגבי, שימש מ"מ שר התקשורת | צילום: עמית שאבי צחי הנגבי, שימש מ"מ שר התקשורת, צילום: עמית שאבי

כשנה וחצי לאחר שנכנס לתפקידו כמנכ"ל משרד התקשורת החל פילבר בניסוח טיוטת מדיניות המשך של משרד התקשורת, הקובעת כי המדיניות שנקבעה על ידי שר התקשורת לשעבר משה כחלון ב-2012 אינה מתאימה לתקופה הנוכחית ויש לבצע שינויים והתאמות. מסמך המדיניות של כחלון קבע כי בעת יישום רפורמת השוק הסיטונאי, יינתנו הקלות במסגרת ההפרדה המבנית המוטלת על בזק, בכפוף לתנאים שנקבעו במסמך.

השינוי המרכזי היה כאמור באופן המדיניות שעד כה נקט המשרד מגישה של יצירת תחרות בשוק תשתיות התקשורת הנייחות לגישה של יצירת תמריצים עבור החברות בעלות התשתית – בזק והוט. לטענת פילבר רפורמת השוק הסיטונאי נכשלה והתחרות שהמשרד ייחל לה אינה מחלחלת לכיסם של הצרכנים, לכן יש לשנות גישה לחלוטין וזאת בכדי לעודד את החברות להשקיע בפיתוח תשתיות טכנולוגיות מתקדמות.

טיוטות של המכתב שרצה לשלוח פילבר לבזק הועברו על פי הראיות שאספה הרשות למנכ"לית בזק סטלה הנדלר, שהשיבה אותם עם הערות ותיקונים מטעם החברה, אשר קיבלו ביטוי בנוסח הסופי שלהם. על פי החשד המסמכים נשלחו מתיבות מייל פרטיות של פילבר ועובדים במשרד התקשורת ולא מהמייל הרשמי של משרד התקשורת, כדי להסוות את הפעילות האסורה לכאורה. רשות ני"ע הודיעה היום עם העברת תיק החקירה לפרקליטות כי נמצאה תשתית ראייתית נגד פילבר לביצוע העבירות

הנגבי מסר עדות בפרשה לאחר שפילבר טען במסגרת תגובה לדו"ח מבקר המדינה כי עיתוי משלוח המכתב נקבע על ידי שר התקשורת באותם ימים. כאמור מדובר במכתב ששלח פילבר לבזק בחודש דצמבר 2016. במכתב זה הוא הודיע כי משרדו מקדם את ההפרדה התאגידית בבזק - הפרדה שלבזק עצמה גם היה בה אינטרס עסקי כגון הכרה בהפסדים לצורכי מס.

במכתב עצמו, ובניגוד לעמדת המחלקה המשפטית של משרד התקשורת, פילבר לא ציין כי ההפרדה התאגידית כפופה לשימוע. זאת על פי החשד למרות דרישה מפורשת של היועצים המשפטיים של המשרד. פילבר נחקר ברשות ני"ע על הנסיבות שעמדו מאחורי החלטתו שלא לקיים לשימוע. נציין כי עמדתו בנושא שונתה לאחר שליחת המכתב, בעקבות הערות שקיבל ממחלקת הייעוץ המשפטי. ככל היודע גרסתו של הנגבי ברשות ני"ע הייתה שכל מכתב שיוצא לבזק צריך לעבור את אישור המחלקה המשפטית, והוא עמד על כך.

צחי הנגבי מסר כי הוא מנוע מלהתייחס לנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות