אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פועלי ייצור ב"זארה" החביאו פתקים בתוך הבגדים: "הכנתי את הפריט הזה ולא קיבלתי שכר" צילום: CNN

פועלי ייצור ב"זארה" החביאו פתקים בתוך הבגדים: "הכנתי את הפריט הזה ולא קיבלתי שכר"

יצרנית חיצונית שעבדה עם רשת האופנה נסגרה בין לילה והותירה 155 אנשים ללא עבודה או הכנסה. העובדים נכנסו לסניפי זארה באיסטנבול והטמינו בבגדים פתקים המבקשים מהקונים לתמוך במאבק שלהם לקבלת שכר

06.11.2017, 13:53 | שירות כלכליסט
הקונים בחנויות זארה באיסטנבול נדהמו לגלות תגיות לא שגרתיות בבגדים: תלונות של עובדי הייצור המקומיים שלטענתם לא קיבלו שכר.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בעובדים של בראבו טקסטיל, יצרנית חיצונית שעבדה עם זארה ונסגרה בין לילה. העובדים נכנסו בתקופה האחרונה לחנויות של זארה והטמינו את הפתקים בתוך הבגדים. "אני הכנתי את הפריט שאתם עומדים לקנות, אבל לא שילמו לי עבורו", כך נכתב באחד הפתקים. הקונים התבקשו לתמוך במאבק שלהם ולהפעיל לחץ על זארה לשלם להם.

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

לטענת העובדים, בראבו חייבת להם שכר של שלושה חודשים וכן פיצויים. לפני חודשיים הם השיקו עצומה באתר Change.org. בסרטון שהתלווה לעצומה הסבירו העובדים כי ביולי 2016 נעלם הבעלים של בראבו, שעבדה גם עם רשתות אופנה אחרות כמו מנגו ונקסט, והותיר 155 אנשים בלי עבודה או הכנסה.

"כולנו עבדנו עבור זארה, נקסט ומנגו במשך שנים. ייצרנו את המוצרים של המותגים האלה במו ידינו, ובזכותנו הם גרפו רווחים נאים", נכתב בעצומה. "אנחנו דורשים כעת שהמותגים הללו יעניקו לנו את הכבוד הבסיסי ויפצו אותנו על העבודה. אנחנו דורשים רק את הזכויות הבסיסיות שלנו. אנחנו קוראים לקהילה הבינלאומית לתמוך במאבק שלנו".

מאינדיטקס, החברה האם של זארה, מסרו כי הם מנסים להקים קרן שתסייע לעובדים המובטלים. "הקרן הזו תכסה שכר שלא שולם, ימי חופשה שלא נפדו ופיצויים של העובדים שהועסקו בזמן הסגירה הפתאומית של המפעל. אנחנו מחויבים למציאת פתרון מהיר לכל האנשים שהושפעו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לא יודעים לקרא???
מה יש לכם טענות לזארה? מדובר בקבלן חיצוני שקיבל תשלום מזארה וסיפק סחורה - הקבלן הזה נסגר והוא זה שלא שילם לעובדים. מה קשור לזארה? בכלל, לא ברור מדוע הם תוקפים את זארה בזמן שהם ייצרו בגדים לכל מיני חברות. פשוט מנסים לסחוט כסף מהכיס הכי עמוק - צר לי על המצב שלהם וזה לא בסדר. אבל זה לא הופך את הסחיטה שלהם לבסדר. שיחפשו ויתבעו את המעסיק שלהם שברח עם הכסף.
אני  |  17.11.17
5.
מתביישת שקניתי זרה ומתנצלת מכל הלב
רוב האנשים אף פעם לא חושבים על העובדים שתופרים את הבגדים ואת הנעלים הממותגים שלנו ועל תנאי העסקה שלהם ורני מודה שגם אני לא ממש חשבתי עליהם כשנכנסתי לזארה עד שבא סיפור כזה וגורם לי להתבייש אני מצטערת שנתתי כסף חברה כזו נצלנית מאחלת לעובדים שיצליחו. כל הכבוד להן על הצעד האמיץ שעשו ואני מבטיחה עשות את המעט שאני יכולה כדי לעזור להם: לא להכנס לחנות של זרה עד שהעובדים יפרסמו שפיצו אותם על העבודה הקשה שלהם. שידעו כל זארה וכל נייק מה שבוחרים לייצר במדינות העניות גם לעובדים עניים מגיע תשלום
מתביישת שקניתי זרה  |  15.11.17
לכל התגובות