אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר על קק"ל: "שישלמו מסים מכאן ולנצח"     צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן

האוצר על קק"ל: "שישלמו מסים מכאן ולנצח"

אחרי החלטת הדירקטוריון להעביר רק מיליארד שקל לממשלה במקום שניים, כפי שהוסכם בין שני הצדדים, הממשלה צפויה להחליט מחר להעביר חוק למיסוי קק"ל וועדת הכספים תתכנס לשם כך; סגן יו"ר קק"ל: "אם יחייבו אותנו להתגונן, לא יקבלו כלום"

06.11.2017, 17:24 | שחר אילן

העימות בין הממשלה לקק"ל בעניין דרישת הממשלה להעברת שני מיליארד מקק"ל הולך ומסלים. זאת לאחר שדירקטוריון קק"ל החליט להעביר למדינה מיליארד שקלים ולא שניים. הממשלה צפויה לקבל מחר (ג') בבוקר החלטה שתאפשר את העברת החוק למיסוי קק"ל בניגוד להסכם שנחתם אתה ב-2015. ועדת הכספים של הכנסת תתכנס מחר לדיון בחוק למיסוי קק"ל.

קראו עוד בכלכליסט

סגן יו"ר קק"ל, ארנן פלמן, מהליכוד אמר בתגובה: "היינו צריכים לקבל מחיאות כפיים על המיליארד שקל שהסכמנו להעביר. אם יחייבו את קק"ל להתגונן לא יקבלו כלום". באוצר האשימו את קק"ל בהפרת ההסכם שנחתם לפני שבועיים בכנסת ואמרו "שישלמו מסים מכאן ולנצח".

דירקטוריון קק"ל החליט היום להיענות לבקשת הממשלה ולהעביר רק מיליארד שקל לתקציב המדינה. זאת, בניגוד להסכם בין הקרן לאוצר על העברת 2 מיליארד שקל, אחד ב-2018 ואחד ב-2019.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון דרשו כזכור מקק"ל להעביר מיליארד שקל לתקציב 2018. לפני שבועיים החלה הכנסת לדון בהצעת חוק הקובעת שקק"ל תהיה חייבת בכל שנה להעביר 80% מרווחיה מהשבחת קרקעות למדינה, או שתאבד באותה שנה את הפטור שלה ממסים. כן מבטלת ההצעה את הפטור ממכרז של קק"ל בהתקשרויות עם המדינה. זאת, כאמצעי לחץ להעברת הכסף. 

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

במהלך הישיבה בכנסת הושג הסכם בין יו"ר קק"ל דני עטר לאוצר כדי לעצור את החקיקה. במסגרתו נקבע שיועברו 2 מיליארד שקל למדינה, אחד ב-2018 והשני ב-2019. באוצר טענו שעטר גם הסכים להעביר את הכספים ללא כל תנאי לגבי השימוש בהם. סגן יו"ר קק"ל ארנן פלמן מהליכוד הוביל התנגדות להסכם הזה וטען שיש להעביר

מיליארד שקל בלבד. החלטה ברוח זו התקבלה כאמור בדירקטוריון.

בהודעת קק"ל נאמר: "חברי הדירקטוריון הגיעו להחלטה מתוך הבנת החשיבות שיש לשמירה על שיתוף פעולה בין קק״ל שהיא הארגון היהודי והציוני החשוב ביותר לבין ממשלת ישראל ומתוך רצון שקק״ל תוכל להמשיך ולפעול לטובת המטרות החברתיות והסביבתיות החשובות שבהן היא משקיעה".

כן קבע הדירקטוריון שההעברה תותנה בביצוע כל ההתחייבויות של ממשלת ישראל כלפי קק"ל מההסכם שנחתם ביניהן בנובמבר 2015. מדובר במינוי 6 נציגים של קק"ל למועצת מקרקעי ישראל; המשך בירור טענות קק"ל כי רשות מקרקעי ישראל חייבת לה מיליארדי שקלים, והחלטה של הממשלה להעניק לקק"ל אפשרות לפתח 5 שכונות מגורים על קרקעיות שבבעלותה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות