אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעודיה: המשקיעים הזרים עלו על הגדר צילום: איי פי

סעודיה: המשקיעים הזרים עלו על הגדר

גל המעצרים הכניס ללחץ משקיעים פוטנציאליים שבועיים אחרי שהתארחו ב"דאבוס של סעודיה"

07.11.2017, 10:29 | דורון פסקין

רק לפני כשבועיים אירחה סעודיה כנס בהשתתפות צמרת הכלכלה העולמית שבמהלכו הציג יורש העצר את פרויקט עיר העתיד לחופי ים סוף, בהשקעה של 500 מיליארד דולר. עיר האמורה לשים את הממלכה על מפת ההשקעות העולמית.

קראו עוד בכלכליסט

ואכן, במהלך הכנס, שכונה דאבוס הסעודי, התמלאו ערוצי התקשורת בראיונות עם אנשי עסקים זרים ומומחים, ששיבחו את ההזדמנויות שמציע השוק המקומי.

תחושת האופוריה התעמעמה בימים האחרונים, עם גל המעצרים שיזם יורש העצר מוחמד בן סלמאן כנגד נסיכים, שרים ואנשי עסקים בולטים, תחת הכותרת של המלחמה בשחיתות. אין ספק כי מעצרו של האיש העשיר בעולם הערבי, הנסיך אלווליד בן טלאל, שהתפרסם בזכות אחזקותיו הבינלאומיות, תרם רבות לתחושת הדאגה. המסכים שנצבעו באדום בבורסת ריאד ובשאר הבורסות החשובות במדינות המפרץ מעידים כי המשקיעים חוששים בנקודת הזמן הנוכחית.

אלווליד בן טלאל, צילום: בלומברג אלווליד בן טלאל | צילום: בלומברג אלווליד בן טלאל, צילום: בלומברג

לכאורה, הם היו צריכים לחוש סיפוק על כך שסעודיה פועלת סוף סוף למיגור השחיתות ולהגברת השקיפות. סוד גלוי הוא שבסעודיה, כמו בשאר מדינות המפרץ, אין חוזה, פרויקט או מכרז ממשלתי גדול שאחד הנסיכים או הפקידים הבכירים אינו גוזר עליו קופון. תשלומי שוחד לבכירים עבור קידום מהיר של אינטרסים הוא עניין שבשגרה מזה עשורים. גם ניצול הקופה הציבורית לצרכים האישיים של המשפחה השלטת הם לא עניין חדש.

בה בעת, מוחמד בן סלמאן לא מצליח לשכנע את המשקיעים כי הוא רציני בהדברת השחיתות. הסברה הרווחת היא, כי מעצר הבכירים הוא יותר במסגרת חיסול חשבונות שנועד לסלול את דרכו לכס המלוכה. במצב עניינים כזה יעדיפו משקיעים זרים, לפחות בתקופה הקרובה, "לשבת על הגדר", בטרם ישימו את כספם בשוק שנשלט על ידי גחמות של נסיך חסר ניסיון.

בינתיים, בן סלמאן זוכה לתשבוחות בקרב הציבור הסעודי, שדורש זה שנים להפסיק את השחיתות הנרחבת. חלק מהעצורים היו על הכוונת של הסעודים ברשתות החברתיות, ובן סלמאן סיפק את מבוקשם. אבל, כאשר ישקע האבק הם יחזרו להתמודד עם אבטלה גואה, משבר דיור ושחיקת כוח הקנייה.

המשימה של בן סלמאן תהיה לנקוט מהלכים שיחזירו את האמון במשק הסעודי. הדברים מקבלים משנה תוקף, בייחוד לאור התוכנית להנפקת 5% מחברת הנפט הלאומית אראמקו, שאמורה להיות ההנפקה הגדולה בהיסטוריה.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות