אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי המעצרים: סעודיה תחרים נכסי טייקונים צילום: איי אף פי

אחרי המעצרים: סעודיה תחרים נכסי טייקונים

חזון 2030 לגמילת הממלכה מהתלות בנפט יקבל זריקת מרץ מנכסי הנסיכים ואנשי העסקים שנעצרו בימים האחרונים. הבולט שבהם, הנסיך אלווליד בן טלאל, הוא אחיינו למחצה של המלך. הנפט הגיב בעליות

06.11.2017, 20:06 | דורון פסקין

ימים סוערים עוברים על ערב הסעודית. לאחר גל המעצרים הדרמטי של נסיכים, שרים ואנשי עסקים בחשד לשחיתות והלבנת הון, התרסק אתמול מסוק ועליו שמונה בכירים סעודים. ההרוג הבולט ביותר היה הנסיך מנסור בן מוקרין, אחיינו של המלך סלמאן, שכיהן כסגן מושל אזור עסיר.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דיווחים רשמיים, נהרג מנסור במסגרת סיור שערך כדי לבחון התקדמות פרויקטים כלכליים באזור. אבל ההודעה הלקונית רק ליבתה את גל השמועות ששטף את הרשתות החברתיות בדבר הנסיבות האמיתיות. אלה טענו כי הנסיך ניסה לברוח לאחר שהוצא צו מעצר נגדו, ומסוקו הופל על ידי מטוס קרב סעודי. ואכן, לא קשה למצוא "דם רע" בין יורש העצר מוחמד בן סלמאן שעומד בראש מבצע מיגור השחיתות, לבן דודו שנהרג.

רק יריית הפתיחה

מנסור הוא בנו של הנסיך מוקרין בן עבדאלעזיז, שכיהן כיורש עצר עד הכתרתו של המלך סלמאן ב־2015. בסעודיה חיים כ־10,000 אזרחים הנושאים בתואר נסיכים. תואר זה מוענק לצאצאי מייסד הממלכה, עבדאלעזיז א־סעוד, שהוליד 45 בנים ליותר מ־20 נשים. אלה העמידו לו למעלה מ־1,000 נכדים.

כך, למשל, הנסיך הטייקון אלווליד בן טלאל שנעצר בסוף השבוע הוא בנו של טלאל, אח למחצה של המלך סלמאן מאישה ממוצא ארמני. סלמאן הוא אחד מבניו של המייסד, ולפי התוכנית להמלכת בנו בן סלמאן, הוא יהיה הראשון מדור הנכדים. זו גם הסיבה שבן סלמאן מעורר התנגדות בקרב צאצאים הנחשבים בכירים יותר, ואשר הורחקו מהאפשרות לרשת את הכתר.

לפי מקורות בסעודיה, המעצרים שהתרחשו בשבת היו רק יריית הפתיחה. היום נעצר נאסר א־טיאר, איש עסקים בולט ומייסדה של חברת נסיעות מובילה בשוק הסעודי, הנושאת את שמו. דבר מעצרו הביא לקריסת מניית החברה בבורסה המקומית. במקביל, התפרסמו דיווחים על בכירים נוספים שהוצא נגדם צו מעצר ומוחזקים בריץ קרלטון בריאד.

קרן ההשקעות תרוויח

ברקע המעצרים הודיעו הרשויות כי לאחר סיום התהליכים המשפטיים הם יחרימו את נכסי המורשעים. אף כי לא פרסמו סכומים, בהינתן רשימת העצורים, ובראשם בן טלאל, מדובר בנכסים בשווי מיליארדי דולרים. לפי גורמים בלתי רשמיים, בן סלמאן מעוניין להעביר חלק מהבעלות על הנכסים הללו לקרן ההשקעות הציבורית, זרוע ההשקעות של המדינה. קרן זו סומנה כאמצעי חשוב למימוש חזון 2030 לגיוון מקורות ההכנסה של הממלכה מעבר לנפט.

בינתיים, האירועים משליכים על שוק הנפט העולמי. היום נסק מחיר חבית לשיא של שנתיים וחצי והדבר מיוחס לגל המעצרים וכן לניסיונות המורדים החות'ים בתימן לפגוע במטרות אסטרטגיות בשטח הממלכה. האחרון שבהם, ביום שבת. מחיר חבית מסוג ברנט האמיר ל־62.4 דולר ומחיר חבית מסוג מערב טקסס עלה ב־0.5% ל־55.91 דולר. בכך השלים הנפט זינוק של 15% בתוך כחודשיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות