אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים במגעים לרכישת 17% ממחלבות גד ב־75 מיליון שקל צילומים: עמית שעל, איל פישר

בלעדי לכלכליסט

הפועלים במגעים לרכישת 17% ממחלבות גד ב־75 מיליון שקל

פועלים שוקי הון מצוי במשא ומתן עם קרן גרין לנטרן לרכישת 17% ממניות גד. המגעים מתנהלים סביב שווי של כ־430 מיליון שקל למחלבה. במקביל גד עצמה נמצאת במגעים לרכישת מחלבות רמת הגולן והשומרון

07.11.2017, 06:55 | גולן חזני

פועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות הקטנות של בנק הפועלים, מנהל משא ומתן לרכישת 17% ממניות מחלבות גד. ל"כלכליסט" נודע כי המגעים מתנהלים סביב שווי של כ־430 מיליון שקל לחברה, כך שהיקף ההשקעה של הרוכשת, במידה שהעסקה תצא לפועל הוא כ־75 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

המניות אמורות להירכש משותפים מוגבלים בקרן גרין לנטרן, בהנהלת ריצ'י האנטר שמחזיקה ב־49% ממניות גד, והעסקה אמורה להתבצע בחברה שמחזיקה במניות אלה.

עוד נודע כי האנטר ניהל מגעים ראשוניים עם שלושה גופים נוספים, ביניהם כלל ביטוח ובנק דיסוקנט, אבל מגעים אלה לא הבשילו לכלל עסקה. בסופו של דבר המגעים מתקדמים עם הפועלים שוק הון. זו כבר מחזיקה בשותפות עם דרין לנטרן במכוני הכושר הולמס פלייס שמצויה בימים אלה בהליך הנפקה וכבר הגישה תשקיף לרשות ני"ע. לא מן הנמנע שאחד משני הגופים האחרים יחזור לתמונה במקרה של קשיים אפשריים בעסקה עם הפועלים.

גרין לנטרן רכשה 49% ממניות מחלבות גד ביוני 2016 באמצעות חברה ייעודית שהקימה ובה השותפים בקרן, באופן יחסי לאחזקתם. עסקת הרכישה נעשתה לפי שווי של 330 מיליון שקל, כך שהעסקה משקפת עלייה של כ־30% בשווי של גד בשנה וחצי האחרונות, שנובעת ככל הנראה מעלייה בהיקף ההכנסות והרווח. גרין לנטרן תמשיך גם לאחר העסקה להחזיק ב־49% ממניות גד, אולם הפועלים יצטרף לבעלי המניות מטעמה בחברה הייעודית בה יחזיק בכשליש מהמניות, המהוות בשרשור 17% ממניות גד.

מחלבת גד. תיהנה מחיזוק המחלבות הקטנות , צילום: צביקה דור מחלבת גד. תיהנה מחיזוק המחלבות הקטנות | צילום: צביקה דור מחלבת גד. תיהנה מחיזוק המחלבות הקטנות , צילום: צביקה דור

חיזור אחר מחלבות נוספות

 

ההכנסות השנתיות של מחלבות גד עומדות על 400־450 מיליון שקל ו־EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) מוערך בכ־35 מיליון שקל. יצוין כי בעבר רכש הפועלים, באמצעות זרוע השקעות אחרת שלו, 5% ממניות שטראוס אולם ככל הנראה אלה נמכרו.

את מחלבת גד ייסד עזרא כהן, והוא ממשיך להחזיק ב־51% מהמניות. בעבר ניהל כהן מגעים מול גורם צרפתי למכירת החברה אבל מגעים אלה לא הבשילו ולאחר שבחן את הנפקת המחלבה בבורסה החליט להכניס את הקרן של האנטר כשותף, ביוני שעבר. האנטר מוביל יחד עם שותפיו בגרין לנטרן, יוסף אליאש ודני בן רעי, ויחד עם כהן, את האסטרטגיה הניהולית של החברה. הגורמים המוכרים של מניות הקרן בחברה הם שותפים אחרים שזהותם אינה ידועה.

בימים אלה מנהלת מחלבות גד הליך מקביל לרכישת שתי מחלבות קטנות יותר, מחלבות השומרון ומחלבות רמת הגולן. העסקה המשמעותית יותר מבין השתיים, שטרם נחתמה, היא רכישת מחלבות רמת הגולן, ואם תתממש מחלבות רמת הגולן יתמזגו לתוך מחלבות גד, ויחזיקו באחוזים בודדים מהחברה החדשה.

מחזור המכירות של מחלבות רמת הגולן מוערך ביותר מ־100 מיליון שקל, ומלבד המותג שלה עצמה מייצרת רמת הגולן גם את המותג הפרטי של החלב של רשת שופרסל. מחלבות רמת הגולן מצויות בבעלותם של חמישה קיבוצים - אורטל, גדות, עין זיוון, שמיר וסאסא - המחזיקים כל אחד ב־%19.2; ושל השר לשעבר, רפי איתן, המחזיק ב־%4.

במקביל חתמה גד על מזכר הבנות לרכישת 100% ממחלבת גבינות השומרון, שמחזור המכירות שלה מוערך בכ־40 מיליון שקל.

מחלבות גד היא המחלבה הרביעית בגודלה בישראל, עם נתח שוק של כ־4.2% משוק החלב הקמעונאי. המטרה המוצהרת של החברה היא לפתח פעילות גם בארצות הברית ובאירופה, ולבחון רכישת מחלבות קטנות נוספות.

לאחרונה, בניסיון להגדיל את נתח המכירות ולהגיע לנקודות מכירה נוספות, החלה גד, שמציעה מוצרי פרימיום, להפעיל פיילוט עם קבוצת אסם, שבמסגרתו תפיץ אסם את מוצריה של גד תמורת נתח מהמכירות.

מימין: אריק פינטו מנכ"ל בנק פועלים, עזרא כהן מייסד מחלבות גד וריצ מימין: אריק פינטו מנכ"ל בנק פועלים, עזרא כהן מייסד מחלבות גד וריצ'י הנטר מנהל גרין לנטרן. הפועלים יצטרף לבעלי המניות מטעם גרין לנטרן | צילומים: עמית שעל, איל פישר מימין: אריק פינטו מנכ"ל בנק פועלים, עזרא כהן מייסד מחלבות גד וריצ

תנובה בירידה

 

הגורמים הפיננסיים שהתעניינו ברכישה, ראו לנגד עיניהם אפשרות עתידית שבה תרכוש אסם את גד ותיכנס לפעילות בתחום מוצרי החלב, מהלך שיכול לקרות רק לאחר שגד תגדיל משמעותית את נפח מכירותיה.

שוק החלב נשלט על ידי שלושה שחקנים גדולים - תנובה עם 49.1%, שטראוס 25.5%, וטרה 13%. תנובה וטרה סובלות מירידה בנתח השוק שלהן בתחום בעוד שטראוס, שהשיקה כמה מותגים חדשים, חוותה עלייה מסוימת בספטמבר האחרון. בשוק המזון מסבירים את המשך הירידה של תנובה בהחלטה להוריד את כמות ועומק המבצעים שהיא מציעה, לצד מיעוט בחדשנות מוצרית. אלה הביאו לכך שהצרכנים העדיפו את חברות החלב האחרות, ובראשן את שטראוס ומחלבות גד, שמראה גידול עקבי בנתח השוק שלה, אם כי היא רחוקה מהליגה של הגדולים בהיקף המכירות.

גד עשויה ליהנות בשנים הקרובות ממדיניות הממשלה המכוונת לחיזוק מחלבות קטנות כדי שיהפכו לשחקניות בינוניות ואף גדולות - מהלך שאמור להגביר את התחרות בענף. במשרד הכלכלה מקווים שהתחזקות מחלבות קטנות תעודד תחרות, לצד הגדלת יבוא ללא מכס של גבינות קשות, שכבר אפשר למצוא במחירים נמוכים יחסית. המיזוג בין המחלבות הקטנות (גד, רמת הגולן והשומרון) עולה ככל הנראה בקנה אחד עם האסטרטגיה של משרד הכלכלה.

במקביל לפעילות סביב מחלבות גד, גרין לנטרן נערכת, כאמור, גם להנפקת החברה המוחזקת הולמס פלייס. ההנפקה צפויה להיערך בשבועות הקרובים לפי שווי של כ־300־350 מיליון שקל, ותוביל אותה חברת החיתום של דיסקונט קפיטל. מחזור המכירות של הולמס פלייס מוערך ב־350 מיליון שקל לאחר שהחברה התמזגה עם רשת גו אקטיב. ה־EBITDA שלה מוערכת ב־35 מיליון שקל.

פועלים שוקי הון מחזיקה ב־20% ממניות הולמס פלייס ואיש העסקים מוטי בן משה מחזיק בכ־15%, לאחר שהשקיע 20 מיליון שקל בחברה בספטמבר 2016. גרין לנטרן, בן משה והפועלים שוקי הון מחזיקים יחד ב־45% ממניות הרשת כש־55% מוחזקים בידי הולמס פלייס העולמית.

הולמס פלייס מפעילה רשת של 32 מועדוני כושר. רכישת רשת מועדוני הכושר המתחרה גו אקטיב נעשתה לקראת סוף 2016 תמורת 80 מיליון שקל. מפועלים שוקי הון לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות