אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הפטנטים, סוף פסוק: אפל תקבל 120 מיליון דולר מסמסונג

מלחמת הפטנטים, סוף פסוק: אפל תקבל 120 מיליון דולר מסמסונג

בית המשפט העליון בארצות הברית סירב לדון בדרישת סמסונג לערער על פסק הדין, שניתן בעקבות שתי תביעות שהוגשו ב-2012 וב-2014. מאז השתנו היחסים בין שתי הענקיות וקשריהן העסקיים הועמקו משמעותית

07.11.2017, 13:50 | עומר כביר

סוף הדרך: בית המשפט העליון של ארה"ב לא ידון בבקשת סמסונג לערער על פסק דין שחייב אותה לשלם לאפל פיצויים בסך 120 מיליון דולר. בכך מגיעה לסיומה אחת משתי תביעות הפטנטים הגדולות שהגישה יצרנית האייפון נגד מתחרתה הקוריאנית, בטענה שמכשיריה מפירים פטנטים של אפל.

קראו עוד בכלכליסט

ב-2012 וב-2014 הגישה אפל תביעות מתוקשרות נגד סמסונג, שסימלו את שיאה של מלחמת הפטנטים בשוק המובייל. מאז תביעות הענק בין החברות השונות שככו, וסמסונג ואפל אף חזרו לשתף פעולה במלוא המרץ (סמסונג היא כיום כנראה ספקית הרכיבים הגדולה של אפל, ולפי דיווחים מכניסה לכיס 100 דולר על כל אייפון X שנמכר), אך התביעות המשיכו להתנהל בערכאות שונות.

גלקסי S2, המכשיר שהתחיל את המלחמה, צילום: בלומברג גלקסי S2, המכשיר שהתחיל את המלחמה | צילום: בלומברג גלקסי S2, המכשיר שהתחיל את המלחמה, צילום: בלומברג

זאת, חרף העובדה שהמכשירים שעומדים במרכזן כבר מזמן אינם משווקים. התביעה מ-2012 נסובה בין השאר סביב הגלקסי S2 ובין המכשירים שנכללו בזו מ-2014 נמנו הגלקסי S3 והנוט 2.

התביעה הראשונה, שבה נפסקו לאפל במקור פיצויים של מיליארד דולר, עדיין מתנהלת. אך התביעה מ-2014 הגיעה אתמול, ככל הנראה, לסוף דרכה המשפטית. לאחר שבית המשפט העליון פסק שלא ישמע את הערעור של סמסונג על החלטת הערכאה הקודמת שדנה בו.

התיק ידע תהפוכות רבות לאורך השנים. אף שבתביעה שהגישה אפל ביקשה החברה פיצויים בסך 2.2 מיליארד דולר, חבר המושבעים בחר לפצות אותה ב-119.6 מיליון דולר בלבד - קצת יותר מ-5% מסכום התביעה המקורי. בצעד מפתיע, מצאו המושבעים גם שאפל הפרה פטנטים וחייבו אותה לשלם ליריבה לה 158.4 אלף דולר.

טים קוק, מנכ"ל אפל טים קוק, מנכ"ל אפל טים קוק, מנכ"ל אפל

שנתיים מאוחר יותר, הרכב של שלושה שופטים בבית משפט פדרלי לערעורים החליט פה אחד לקבל את הערעור של סמסונג ולבטל את הפיצויים שנפסקו, אחרי שפסק בין השאר שהפטנטים שעמדו במרכז התביעה – כמו תיקון אוטומטי והחלק לפתיחה – אינם תקפים. ואולם, דיון בהרכב מורחב של 11 שופטים שוב הפך את ההחלטה, ברוב של 8 לעומת 3. סמסונג ביקשה לערער לבית המשפט העליון, ואולם החלטתו מאתמול שלא לדון בבקשה חותמת את הגולל על תיק זה.

התיק הראשון, זה מ-2012 שבו במקור נפסקו לאפל פיצויים של מיליארד דולר, עדיין מתגלגל. לאורך השנים הוא עבר בין ערכאות שונות, וסכום הפיצויים קוצץ ונחתך וכיום עומד על 399 מיליון דולר. גם סכום זה עדיין אינו סופי, והתיק צפוי לעלות בקרוב למשפט נוסף בפני מושבעים שיתבקשו לשקול מחדש את גובה הפיצויים. זאת, לאחר שבית המשפט העליון קבע שהשיטה לחישוב פיצויי הנזיקין לא היתה נכונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות