אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכנסת החליטה לאחר עימות קשה: יימשך קידום חוק מיסוי רווחי קק"ל צילום: אוהד צויגנברג

ועדת הכנסת החליטה לאחר עימות קשה: יימשך קידום חוק מיסוי רווחי קק"ל

ועדת הכנסת קבעה ברוב של 12 מול 5 כי הדיון בחוק המבטל את הפטור ממס לקק"ל יימשך, זאת למרות דרישתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי לעכב את הדיונים כיוון שמדובר בנושא חדש. ח"כ דוד ביטן: "אנחנו לא נסגור את קק"ל היום אלא את הבית היהודי"

07.11.2017, 14:57 | שחר אילן

ועדת הכנסת קבעה ברוב של 12 נגד 5 שהשינויים בחוק מיסוי קק"ל לא יחשבו נושא חדש ולכן תוכל ועדת הכספים להמשיך לדון בהם. זאת לאחר שהממשלה החליטה בישיבתה הבוקר (ג') לחדש את קידום החוק. הטענה שמדובר בנושא חדש היתה הדרך בה הצליח ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי לעכב את הדיונים בחוק במשך מספר שעות. בעקבות קביעת ועדת הכנסת צפוי הדיון בוועדת הכספים להתחדש. לאחר הדיון אמר סמוטריץ' ש"מי היה מאמין שהליכוד יסגור את קק"ל". יו"ר הקואליציה דוד ביטן אמר בתגובה: "אנחנו לא נסגור את קק"ל היום אלא את הבית היהודי".

קראו עוד בכלכליסט

המדובר בהצעת החוק הקובעת שיבוטל את הפטור ממס לקק"ל על רווחיה מהקרקעות שברשותה. על פי ההצעה מדי שנה קק"ל תידרש לבחור האם להעביר למדינה 80% מרווחים אלה או לשלם מיסים. ההצעה עברה ב-2015 במסגרת חוק ההסדרים בקריאה ראשונה אבל אז הוקפאה במסגרת הסכם בין הממשלה לקק"ל.

חה"כ סמוטריץ חה"כ סמוטריץ'. "מי היה מאמין שהליכוד יסגור את קק"ל" | צילום: עומר מסינגר חה"כ סמוטריץ

אתמול החליט דירקטוריון קק"ל להעביר למדינה מיליארד שקל ולא שני מיליארד כפי שסוכם בין שר האוצר ויו"ר קק"ל דני עטר. בתגובה הממשלה החליטה הבוקר לבטל את התחייבותה שלא להעביר את חוק מיסוי קק"ל. ועדת הכספים החלה לדון בחוק, אבל אז דרש סמוטריץ' שוועדת הכנסת תחליט האם הנוסח החדש של החוק אינו נושא חדש, כלומר שיש להעביר את החוק מחדש.

היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפק, אמרה בדיון בוועדת הכנסת שהפער בין הנוסח המקורי של החוק והנוסח החדש אינו כזה שמצדיק קביעת נושא חדש. כאמור ועדת הכנסת החליטה ברוב גדול שאין לראות בנוסח נושא חדש. אחת הסיבות לרוב הגדול היא שהרשימה המשותפת תומכת בעמדת הממשלה, בשל התנגדותה למוסדות הלאומיים דוגמת קק"ל.

ח"כ ביטן. הדיונים בחוק יימשכו, צילום: אוהד צויגנברג ח"כ ביטן. הדיונים בחוק יימשכו | צילום: אוהד צויגנברג ח"כ ביטן. הדיונים בחוק יימשכו, צילום: אוהד צויגנברג

סגן יו"ר קק"ל ארנן פלמן אמר בדיון ש"מוזר לי שביום השנה להצהרת בלפור דנים על עתידה של הקרן הקיימת". הוא טען שכל הדיון פסול כיוון שהממשלה התחייבה ב-2015 למשוך את החוק. עוד אמר "לקרן הקיימת אין אפשרות להעביר שני מיליארד שקל".

מנכ"ל האוצר שי באב"ד אמר שהצעת החוק אומרת ש"מי שצריך לחלק את רווחי קק"ל ולקבוע את סדר העדיפויות הלאומי היא הממשלה". באב"ד שב ותקף את דירקטוריון קק"ל על מה שהגדיר כ"קבלת הפנים המביישת" שערך לו ולראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, כשהגיע לבקש את הכסף. סמוטריץ' אמר לבאב"ד ש"הוא מאבד את העשתונות" וכינה אותו בציניות "מנכ"ל המדינה".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מיהדות התורה תקף את סמוטריץ על שיתוף הפעולה שלו בנושא קק"ל עם השמאל. סמוטריץ' ביקר את הבליץ שבו מנסה הממשלה להעביר את החוק: "מה המהירות? מכנסים ממשלה וועדת כספים בבהילות כזו? הסורים על הגדרות? פיקוח נפש? אין נכים? אין קשישים". ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר ש"זה לא מקרה שהרשימה המשותפת חברה לליכוד כדי לדפוק את הציונות וההתיישבות".

ברקע הדברים נוצרה מחלוקת קשה בקואליציה סביב דרישת יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן מהליכוד, מיו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם להדיח את ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסיעתה מוועדת הכספים. סמוטריץ' מוביל את ההתנגדות בוועדת הכספים לחוק מיסוי קק"ל למרות שהבית היהודי בקואליציה ובניגוד לעמדת הממשלה.

ביטן אמר על סמוטריץ' ש"הוא לא יעשה מה שהוא רוצה. הוא תמיד עושה מה שהוא רוצה". מועלם אמרה ש"בצלאל הוא שליח של הבית היהודי. צריך להגיע להבנות, לא להדיח חברי כנסת". עוד ציינה שכאשר כולנו לא קיימה את עמדת הקואליציה לא הדיחו חברים שלה מוועדות הכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אתה טועה ומטעה
אדמות קק"ל אינן שייכות למדינה ואין שום סיבה לוותר עליהם. האדמות נרכשו בכסף, במיוחד של אזרחים אשר תרמו אותם לקק"ל על מנת לשמור עליהם ליהודים. אף אחד מהאזרחים ששילם ורכש מכספו את הקרקע והחליט לתרום אותו לקק"ל לא העלה בדעתו שהמדינה יום אחד תלאים אותו ותנכס אותו כאילו היה שלה או שהיא רכשה אותו... זה שאין שקיפות מספיק או שיש שחיטות זה לא קשור כלל... המדינה במשך עשרות שנים קיבלה בצורות רבות הרבה יותר כסף מהפטור שנתנה לקק"ל על הרווחים... מי שדואג לרוב היערות והשבילים והטבע זה הקק"ל. אני מקווה שהקק"ל לא יתקפלו כמו לפני שנתיים וסופסוף יתנתקו מהגוף החולה הנקרא רמ"י (מינהל). ויקים מערכת לניהול הקרקעות שלו האופן עצמאי. יותר גרוע מהמינהל לא יכול להיות....
אבי  |  07.11.17
1.
קקל לא של דני עטר ולא של ארנן פלדמן שקיבל ג'וב מהליכוד,חוצפנים וחזירים.
קקל שייכת למדינה ויש להעביר את קקל למחלקה במנהל מקרקעי ישראל, אוכלי חינם ג'ובים ל 2 המפלגות, גועל נפש, מה בדיוק עושים בכסף למען העם היהודי? מי את ארנן פלדמן שתגיד אני לא מעביר? זה ירושה של אבא שלך?
לירון  |  07.11.17