אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפורמה שוב תימרח? ועדת הכלכלה האריכה בשנה את רישיון הייצור של חברת החשמל צילום: עמית שאבי

הרפורמה שוב תימרח? ועדת הכלכלה האריכה בשנה את רישיון הייצור של חברת החשמל

ח"כ איתן כבל אמר במהלך דיון מיוחד בעניין הרפורמה המסתמנת בחברת החשמל שלא יאפשר לרפורמה להתמסמס, והודיע על הארכת הרישיון עד סוף 2018 וביטול ההארכה האוטומטית

07.11.2017, 16:16 | ליאור גוטמן

ח"כ איתן כבל סירב לתת היום (ג') הארכת רישיון אוטומטית לחברת החשמל והודיע שהוא לא יאפשר לרפורמה בחברת החשמל להתמסמס. "אני נותן הארכת רישיון לשנה אחת, ומבטל את בקשת המדינה להכניס סעיף שיאריך את זה. אני מבקש לקבל תשובות על ההליך", אמר כבל בדיון מיוחד שהתקיים בעניין הרפורמה המסתמנת בחברת החשמל.

לפיכך, בקשת משרד האנרגיה להאריך את רישיון הייצור של החברה רק לאוגוסט 2018 קיבלה תפנית והיא הוארכה עד לנובמבר 2018. אף חבר כנסת לא נשאר באולם וכבל הצביע על ההארכה לבדו

קראו עוד בכלכליסט

איתן כבל , צילום: עמית שאבי איתן כבל | צילום: עמית שאבי איתן כבל , צילום: עמית שאבי

היועמ"ש של משרד האנרגיה, דרורה ליפשיץ, ביקשה לקדם את הארכת רישיון הייצור של חברת החשמל לאוגוסט 2018. כפי שנחשף בכלכליסט הבקשה כבר הופצה בספטמבר האחרון ואושרה בקריאה ראשונה בכנסת לפני שהגיעה לוועדה. במהלך הדיון התברר שמשרד האנרגיה מבקש להשאיר שם סעיף של הארכה נוספת.

סגן ראש אגף התקציבים היוצא ומנכ"ל משרד האנרגיה הנכנס אודי אדירי הסביר על שיחות הרפורמה. "הממשלה מתדיינת בהליך הרפורמה כבר שנה. היו דיונים במשרדים ומול החברה וגם בבג"ץ על זכות השביתה של העובדים. תמיד אפשר לשאול מה עומק ההיוועצות עם כולם כולל יצרנות פרטית. בהיבט העובדתי יש כוונה לייצר משק חשמל תחרותי שגם ליצרנות הפרטית יש שם מקום. נייצר רפורמה שתהיה טובה לציבור", אמר.

יו"ר רשות החשמל אסף אילת טען שהרפורמה אמורה לייצר משק חשמל חדש כי במבנה הנוכחי אי אפשר להמשיך ותחנות כוח חדשות לא יכולות להתחבר לרשת. אילת סתר פרסומים בתקשורת כאילו הציבור אמור לקבל חזרה 1.5 מיליארד שקל בתעריף ואמר שיש שימוע על עלויות מערכת וכשהוא יסתיים המספרים יתבהרו.

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך אמר שהחברה לא נגד רפורמה ושהיא מקדמת תחרות. "החוב הפיננסי של חברת החשמל הוא 42 מיליארד שקל. הרפורמה תטפל גם באיתנות הפיננסית של החברה", אמר

יו"ר פורום יצרני החשמל הפרטיים עמוס לסקר, שכיהן בין 2008 ל-2011 כמנכ"ל חברת החשמל, ביקש שכל רפורמה קטנה כגדולה חייבת להוציא את ניהול המערכת מחברת החשמל. "לפני 5 שנים חברת חשמל החזיקה 100% שוק. היום היצרנות הפרטית מחזיקה 33% ובדרך ל-40%. לא יתכן שמתעלמים מאיתנו בשיחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות