אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבק בחברות הארנק נעצר בסוכני הביטוח צילום: עמית שעל

המאבק בחברות הארנק נעצר בסוכני הביטוח

לכלכליסט נודע כי הרפורמה שהובילה רשות המסים נגד חברות הארנק, שמטרתה לסגור את הפרצה של שכירים המשלמים מס מופחת, לא תחול כנראה על אמנים, סוכני ביטוח ורופאים

08.11.2017, 06:53 | אדריאן פילוט

אלפי אמנים, סוכני ביטוח ורופאים יוחרגו מתיקון החוק שמבקש להיאבק בחברות הארנק וכך יוכלו להמשיך להנות מתשלום מס מופחת על הכנסותיהם, כך מסתמן ממידע שהגיע לידי "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

חברות הארנק הפכו לתופעה נפוצה בשנים האחרונות בקרב שכירים בעלי הכנסה גבוהה, על פי רוב מנכ"לים ויו"רים של חברות גדולות, משום שהן מאפשרות להם לשלם מס חברות של 24% על הכנסתם במקום מס הכנסה של עד 50%.

מימין: שר האוצר משה כחלון ומנהל רשות המסים משה אשר. לחפש את השכירים שפותחים חברות ארנק כדי לשלם פחות מס, צילום: עמית שעל מימין: שר האוצר משה כחלון ומנהל רשות המסים משה אשר. לחפש את השכירים שפותחים חברות ארנק כדי לשלם פחות מס | צילום: עמית שעל מימין: שר האוצר משה כחלון ומנהל רשות המסים משה אשר. לחפש את השכירים שפותחים חברות ארנק כדי לשלם פחות מס, צילום: עמית שעל

בנוסף, מס החברות צפוי לרדת ל־23% בשנה הבאה. רשות המסים מנסה לשים קץ לתופעה הזו כבר זמן רב משום שהיא גורעת מקופת המדינה מסים בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה. בדצמבר האחרון אושרה במסגרת חוק ההסדרים רפורמה שנועדה לסגור את פרצת המס הזו (ראו תרשים).

לאחרונה החלו מגעים קדחתניים בין המדינה לשלוש קבוצות, כאשר על השולחן עומדת החרגתן של הקבוצות האלו. מדובר באמנים, סוכני ביטוח ורופאים. השיחות התנהלו בין רשות המסים ללשכת רואי החשבון, שיוצגה על ידי רו"ח ועו"ד ג'ק בלנגה, המכהן כסגן נשיא הלשכה ויו"ר ועדת המסים.

מי המעסיק ומי המועסק?

הטיעונים שהוצגו לרשות המסים הם כי אמנים הם עצמאים שמקבלים את כל שכרם מהאמרגן שלהם, לכן הם לכאורה חברות ארנק ומחויבים לתשלום מס כשכירים. זאת אף שברור כי האמנים הם אלו שמעסיקים את האמרגן.

לגבי סוכני הביטוח התמונה דומה. הסוכן העצמאי שמנהל את הלקוחות שלו, מקבל לעתים קרובות את רוב שכרו מחברת ביטוח אחת וזאת על אף שהסוכן הוא עצמאי ולא שכיר של חברת הביטוח, ועל אף שהסוכן יכול להחליט בכל רגע נתון להעביר את כל לקוחותיו לחברת ביטוח אחרת.

המקרה של הרופאים הוא המסובך יותר, לא תהיה בו החלטה גורפת, וכל מקרה ידון בנפרד.

אם הלקוח יגיע לרופא דרך קופת החולים – הרופא יוגדר כחברת ארנק שכן הוא מתפקד כשכיר של הקופה, ויצטרך לשלם מס מלא כשכיר. אם המטופל יגיע לרופא באופן ישיר, גם אם הרופא יקבל את שכרו דרך הקופה - הוא יוחרג ובמקרים אלו לא יוגדר הרופא כחברת ארנק.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי התיקונים הצפויים יגיעו בצורה של שינוי מבחן ובגרסה החדשה ייבחן מי מעסיק את מי ומי הלקוח הסופי. במקרה של אמנים, על אף שהאמן מקבל את כל שכרו מהאמרגן, ברור כי האמן הוא זה שמעסיק את האמרגן ולא להיפך והקהל שהגיע לצפות במופע של האמן הוא הלקוח הסופי. כך גם לגבי סוכני הביטוח שיוכלים להחליט על העברת הלקוחות לחברת ביטוח אחרת למרות כי יתכן שהסוכן קיבל את רוב שכרו מאותה חברת ביטוח.

מחפשים את המסתתרים

לפי הרפורמה של רשות המסים, כל חברה ש־70% מהכנסתה נשענת על מקור אחד, תוגדר כחברת ארנק ויחולו עליה הסקנציות שנקבעו ברפורמה. ההיגיון הוא שאם רוב הכנסתה של חברה מגיע ממקור אחד, סביר להניח שמדובר בחברה שהוקמה על ידי שכיר במטרה לשלם מס מופחת ולא בחברה שעוסקת בפעילויות שונות ושיש לה לקוחות שונים.

מרשות המסים נמסר בתגובה כי “רשות המסים שמעה את הערות הלשכות המקצועיות. מטבע הדברים חלק מההערות התקבלו על ידי רשות המסים וחלק לא. עת יפורסם החוזר תוצג עמדת הרשות בנושא“.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות