אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד גילוי במסמכי פרדייז: אפל עשתה מסע קניות סודי כדי לבחור מקלטי מס צילום: איי אף פי

עוד גילוי במסמכי פרדייז: אפל עשתה מסע קניות סודי כדי לבחור מקלטי מס

החברה הגדולה בעולם שלחה לעורכי דין בכמה מדינות שאלון זהה שבדק לאיזו מהן כדאי לנתב הכנסות

07.11.2017, 22:11 | שירות כלכליסט

בשנים האחרונות ספגה אפל ביקורת תדירה על ערימת המזומנים הענקית שהיא מחזיקה במקלטי מס. ואכן, מאז ינואר 2017 דיווחה אפל על מכירות של 44.7 מיליארד דולר מחוץ לארה"ב, שעליהן היא שילמה רק 1.65 מיליארד דולר במסים, כלומר כ־3.7%. מדובר בפחות משישית ממס החברות הממוצע של מדינות העולם.

קראו עוד בכלכליסט

רוב המזומן שצברה אפל, שהיקפו מוערך כיום ב־252 מיליארד דולר, נותב למקלטי מס באמצעות פרצה בחוקי המס של אירלנד, שבה רשמה אפל את הכנסותיה ממכירות מחוץ לארה"ב. עם פרסום מסמכי פרדייז שלשום מתברר כי כשעלתה האפשרות שממשלת אירלנד תסגור את הפרצה ב־2014 בעקבות לחץ של האיחוד האירופי, שינתה אפל את מבנה המס שלה כדי להבטיח שערימת המזומנים לא תיפגע מכך.

אחד המסמכים שהודלפו כולל שאלון שהפנתה אפל לעורכי הדין של פירמת אפלבי, שמפעילה שלוחות בעשרה מקלטי מס בעולם. העובדים בשלוחות הפירמה נדרשו למלא את השאלון, שכלל 14 שאלות דוגמת "האם ניתן לקבל מהממשלה הבטחה מפטור ממס? אם כן, כמה זה יעלה ולכמה זמן הוא יהיה תקף?" או "האם ישנן התפתחויות שמעידות על שינוי כלשהו בחוקי המס בעתיד הקרוב?". מסמכים נוספים שהודלפו מבהירים עד כמה הקפידה אפל לשמור על סודיות בהתנהלותה בעניין. באחד המיילים, שותף בכיר בפירמת אפלבי כותב לעובדים "עבור אלו שלא מודעים לכך, אפל רגישה מאוד לתדמיתה הציבורית. הם מצפים שהעבודה שאנו עושים בשבילה תידון אך ורק בין אלו שצריכים לדעת על כך". בסופו של דבר אפל בחרה לרשום מחדש את חברות הקש שאליהן היא ניתבה את הכנסותיה לג'רזי, אי קטן בתעלת למנש שמס החברות שלו הוא 0%.

מנכ"ל אפל, טים קוק מנכ"ל אפל, טים קוק מנכ"ל אפל, טים קוק

בנוסף, אפל ניצלה תיקון מ־2016 לחוק המס האירי, שהעניק הטבת מס עצומה על הכנסות מקניין רוחני. אחת החברות־הבנות שאפל רשמה בג'רזי החזיקה בזכויות על חלק גדול מהקניין הרוחני של אפל. כשנכנס התיקון לתוקף באוגוסט 2016, מכרה אפל את הזכויות מהחברה־הבת הרשומה בג'רזי לשלוחה שלה באירלנד. ההוצאה של השלוחה האירית הוכרה כהוצאה פטורה ממס בזכות החוק החדש.

היתממות אירית

 

לפי נתוני משרד האוצר האירי, התמ"ג של המדינה צמח ב־2016 ב־26%. הזינוק העצום נזקף לזכות העברה של זכויות קניין רוחני בהיקף גדול לתחומי המדינה. המשרד טען עוד, כי החוק החדש לא נועד לפתות חברות רב־לאומיות לפעול מתחומה, וכי היא אינה המדינה היחידה שמעניקה הטבות מס על קניין רוחני. בכך, טענה ממשלת אירלנד, היא "יישרה קו עם נורמות בינלאומיות".

אפל טענה בתגובה לפרסום כי שינוי שהיא ביצעה במבנה המס שלה לא השפיע על גובה המס שהיא משלמת, וכי היא נותרה "משלמת המס הגדולה בעולם, ששילמה מס חברות של 35 מיליון דולר בשלוש השנים האחרונות". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות