אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמנת הסכמה: קק"ל תקבל פטור ממס עד 2023 אם תעביר 2.2 מיליארד שקל למדינה צילום: עמית שעל

מסתמנת הסכמה: קק"ל תקבל פטור ממס עד 2023 אם תעביר 2.2 מיליארד שקל למדינה

ההסכמה המסתמנת בין הקואליציה למחנה הציוני כוללת הכנסת סעיף להצעת החוק למיסוי קק"ל שיהווה תמריץ לתשלום הכספים שהארגון חיייב לקופת המדינה. עם זאת, נראה כי הדבר כלל אינו מקובל על הקרן עצמה: "מבחינתנו זו הפרת הסכם"

08.11.2017, 10:40 | שחר אילן

לאחר ימים של דיונים סוערים מסתמנת הסכמה בין הקואליציה למחנה הציוני בוועדת הכספים לגבי חוק מיסוי קק"ל. במסגרת ההסכמה יקבע בחוק שאם תעביר קק"ל בשנתיים הקרובות שני מיליארד שקל (ואולי מעט יותר) היא תקבל בתמורה פטור ממס עד סוף 2023. משמעות הההחלטה היא שקק"ל תשלם בשנתיים הקרובות סכום השווה למסים שהארגון צפוי לשלם עבור 5 שנים. עם זאת, לא ברור האם ההסכמה מקובל על הקרן עצמה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הצעת החוק המקורית שהביא האוצר היתה קק"ל צריכה להחליט מדי שנה האם תשלם למדינה 80% מרווחיה מקרקע או לשלם מסים. זאת, במטרה ללחוץ על קק"ל להעביר לאוצר שני מיליארד שקל, אחד ב-2018 ואחד ב-2019. על רקע זה האשים אותם ח"כ מיקי לוי מיש עתיד ב"סחיטה באיומים".

על פי ההסכמה המתגבשת עליה הודיע האוצר הבוקר בוועדת הכספים כי קק"ל תוכל לבחור בין שני מסלולים. אפשרות אחת תהיה להתחיל לשלם מסים מ-2018. האפשרות השניה תהיה להמשיך לקבל פטור ממיסים עד סוף 2023. בתמורה תסכים הקרן להעביר 65% מהכנסותיה מקרקע בשנים 2018 ו-2019. הסכום הזה שווה על פי הכנסות קק"ל מקרקע השנה ל-2.2 מיליארד שקל.

 , צילום: ויקיפדיה צילום: ויקיפדיה  , צילום: ויקיפדיה

בעקבות הודעת האוצר וכדי למנוע טענות נגד הליך החקיקה פיזר יו"ר הוועדה, משה גפני, את הישיבה שתכנס שוב לאחר שהחברים יקבלו נוסח ויוכלו ללמוד אותו. זאת, כלקח מפסילת חוק מס דירה שלישית על ידי בג"ץ ובניסיון ליצור הליך חקיקה תקין. מנכ"ל האוצר שי באב"ד אמר שהכוונה היא לתמרץ את קק"ל להעביר את הכסף בשנתיים הקרובות. זאת, כיוון שהמסים השנתיים שתצטרך לשלם מוערכים בין 300 ל-500 מיליון שקל בשנה. באוצר הסבירו שההצעה המקורית ל-80% היתה בגד "שוט". כן אמרו שזה היה "נחשב להלאמה".

באב"ד. הכוונה היא לתמרץ את קק"ל להעביר את הכסף בשנתיים הקרובות באב"ד. הכוונה היא לתמרץ את קק"ל להעביר את הכסף בשנתיים הקרובות באב"ד. הכוונה היא לתמרץ את קק"ל להעביר את הכסף בשנתיים הקרובות

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר שמפלגתו לא תתנגד להצעה המתוקנת. ח"כ מיקי לוי מיש עתיד אמר: "זה טירוף. זה לא חוקי לדעתי. זו עסקה עקומה. בכל מקרה דופקים את שר האוצר הבא שיהיו לו 350 מיליון שקל פחות".

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר שמדובר ב"החמצה של הזדמנות היסטורית לעשות סדר בקק"ל". חנין קרא להלאים את הקרן. ויכוח בצעקות התפתח בין ח"כ אחמד טיבי ליו"ר ועד עובדי קק"ל ישראל גולדשטיין. גולדשטיין דרש להטיל מיסים גם על הוואקף וטיבי קרא לאנשי הוועד "בריונים".

בקק"ל אומרים: "מבחינתנו זה לא פשרה. זה אותה דרישה לשני מיליארד בפריסת תשלומים. זו הפרת הסכם". על רקע זה גם עומדים בקק"ל על הכוונה לתבוע את המדינה להחזרת 2.2 מיליארד שהעבירה ב-2016 ו-2017. אז התחייבה המדינה שלא תבקש סכומים נוספים עד 2021.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות