אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערת השחיתות מדאיגה את מועדוני הכדורגל בסעודיה צילום: בלומברג

סערת השחיתות מדאיגה את מועדוני הכדורגל בסעודיה

מיום שבת החל גל מעצרים נרחב של נסיכים, שרים בהווה ובעבר ואנשי עסקים בולטים בחשד לשחיתות ולהלבנת כספים. לחלק מהעצורים קשר למועדונים המובילים בממלכה ולכן הדבר מעורר אצל מנהליהם ואוהדיהם דאגה לא קטנה

08.11.2017, 15:07 | דורון פסקין

הסערה הפוליטית והכלכלית הפוקדת בימים האחרונים את סעודיה לא פוסחת על ענף הכדורגל המקומי, הספורט הפופולארי בממלכה מהמפרץ. מיום שבת החל גל מעצרים נרחב של נסיכים, שרים בהווה ובעבר ואנשי עסקים בולטים בחשד לשחיתות ולהלבנת כספים. לחלק מהעצורים קשר למועדונים המובילים בממלכה ולכן הדבר מעורר אצל מנהליהם ואוהדיהם דאגה לא קטנה.

קראו עוד בכלכליסט

מלך סעודיה ברוסיה, צילום: איי פי מלך סעודיה ברוסיה | צילום: איי פי מלך סעודיה ברוסיה, צילום: איי פי

העצור הבולט ביותר הוא הנסיך אלוליד בן טלאל, איש העסקים העשיר ביותר בעולם הערבי עם נכסים של למעלה מ-15 מיליארד דולר. לחברת האחזקות של אלוליד הנקראת "קינגדום הולדינג" מגוון רחב של אינטרסים ברחבי העולם ובאחרונה נכנסה גם לעסקי החסות בספורט.

לפני כעשרה ימים חתמה החברה בטקס חגיג ומתוקשר היטב הסכם חסות עם מועדון הפאר הסעודי אל-הילאל. תמורת הדפסת הלוגו של "קינגדום הולדינג" על חולצות המועדון ופרסומיו במשך שלוש השנים הקרובות אמור היה לקבל המועדון, המכונה "א-זעים" (המנהיג) סכום כולל של 90 מיליון ריאל (כ-24 מיליון דולר). עתה, עם מעצרו של הנסיך והמגמה המסתמנת להחרמת נכסיו לא ברור מה יעלה בגורל ההסכם כשברקע קריאות רבות למועדון להודיע חד צדדית על יציאתו מההסכם.

יצוין כי אלוליד נודע בשנים האחרונות באהדתו לאל-הילאל וסייע למועדון לא מעט ברכש. כך למשל בקיץ האחרון מימן את רכישתו של השוער העומאני עלי אלחבסי שעשה את השנים האחרונות בפרמיירליג ובצ'מפיונשיפ באנגליה.

אלוליד בן טלאל. בשנים האחרונות באהדתו לאל-הילאל סייע למועדון לא מעט ברכש, צילום: איי פי אלוליד בן טלאל. בשנים האחרונות באהדתו לאל-הילאל סייע למועדון לא מעט ברכש | צילום: איי פי אלוליד בן טלאל. בשנים האחרונות באהדתו לאל-הילאל סייע למועדון לא מעט ברכש, צילום: איי פי

גם בקרב היריבה המושבעת "אלאיתחאד" קיימת דאגה. כל זאת לאחר מעצרו של איש העסקים המפורסם מנסור אלבלווי, ששימש בין 2003 ל-2007 כיו"ר המועדון. בתקופה זו לא חסך אלבלווי משאבים על המועדון וטען בזמנו כי השקיע בו 500 מיליון ריאל (כ-130 מיליון דולר) "מכספו האישי". דווקא בשיא ההצלחה פרש אלבלווי ללא הסבר מספק. הוא נחשב לאגדה באלאיתחאד בייחוד לאחר פרסום ספרו הפופולארי "אני ואלאיתחאד".

מועדון נוסף הנמצא בימים אלה בבעיה הוא "אלנסר". אחד מהעצורים הוא הנסיך הידוע תורכי אלסעוד, ששימש בעבר בתפקידים בכירים בממשלה ובצבא הסעודי. תורכי הוא אוהד מושבע של מועדון אלנסר ומשמש נשיא "אגודת חברי הכבוד" של המועדון. בנו הבכור של תורכי הנסיך פייסל משמש כיו"ר מועדון אלנסר, שם חוששים כי הוא ייעצר בקרוב אף הוא.

הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"תwww.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות