אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכישלון של שיפוט הווידאו בגרמניה עשוי להיות בעל השלכות על עתיד השיפוט צילום: איי פי

הכישלון של שיפוט הווידאו בגרמניה עשוי להיות בעל השלכות על עתיד השיפוט

אוהדי הבונדסליגה דורשים להפסיק את הניסוי במערכת סיוע וידאו לשופטים (VAR) בליגה הגרמנית, זאת לאחר שאחראי המערכת הוחלף ביום שני לאחר שהואשם בהתערבות במשחקים

09.11.2017, 12:43 | שירות כלכליסט
אוהדי הבונדסליגה דורשים להפסיק את הניסוי במערכת סיוע וידאו לשופטים (VAR) בליגה הגרמנית, זאת לאחר שאחראי המערכת הוחלף ביום שני לאחר שהואשם בהתערבות במשחקים.

קראו עוד בכלכליסט

"כל התקשורת המגיעה מההתאחדות היא קטסטרופלית כיום", התרגז המנהל הספורטיבי של מנשנגלדבך, מקס אברל., צילום: איי פי "כל התקשורת המגיעה מההתאחדות היא קטסטרופלית כיום", התרגז המנהל הספורטיבי של מנשנגלדבך, מקס אברל. | צילום: איי פי "כל התקשורת המגיעה מההתאחדות היא קטסטרופלית כיום", התרגז המנהל הספורטיבי של מנשנגלדבך, מקס אברל., צילום: איי פי

המערכת נמצאת בעונת מבחן באיטליה ובגרמניה, כשבפיפ"א עוד לא החליטו האם להכניס אותה לשימוש במונדיאל שיתקיים בקיץ ברוסיה.

אולם, בגרמניה הניסוי במערכת עורר מחלוקת. קלן – המרכז שבו נצפים כל הקטעים – מואשם בקבלת החלטות לא נכונות, והפך לשם נרדף למקום שבו מתקבלות החלטות שגויות.

בהתבסס על השלטים שנתלו במגרשים ברחבי גרמניה בסוף השבוע האחרון, מרבית האוהדים רוצים את הפסקת השימוש במערכת לאלתר. ביום שני, המגזין קיקר פרסם כתבת שער תחת הכותרת: "רק מפסידים: עצבים, עונשים והחלטות שגויות" לצד תמונה של שופט מניף כרטיס אדום.

ביום ראשון השימוש במערכת גרם להפניית האשמות קשות שהובילו בסופו של דבר להדחתו של הלמוט קרוג מתפקידו כראש המערכת.

היומון הגרמני בילד טען כי קרוג השפיע פעמיים על החלטות לבעיטות פנדל לטובת שאלקה, הקבוצה שהוא אוהד, במהלך המשחק של הקבוצה נגד וולפסבורג בשבוע שעבר, שהסתיים בתיקו 1-1.

"אני מאמין שיש לנו את האנשים הלא נכונים בקלן", התלונן סטפן רויטר, המנהל הספורטיבי של אאוגסבורג.

קרוג מכחיש במרץ את ההאשמות, אך התאחדות הכדורגל הגרמנית פעלה במהירות כדי להדיח אותו מהתפקיד כאחראי על הפרויקט. השופט הבכיר לשעבר לוץ מייקל פרוליך מונה במקומו, והבטיח לשמור על "שקיפות בתהליך".

"מבחינתי, חשוב שהשופט ישמור על תפקיד האחראי במגרש, ושלשחקנים ולאוהדים יהיה אמון בו", הדגיש.

ימים סוערים עוברים על ההתאחדות הגרמנית. בשבוע שעבר הליגה הגרמנית קראה לערב את מערכת הווידיאו יותר במהלך המשחקים, גם אם השופט על המגרש לא ביצע שגיאה בולטת. הקבוצות מחו נגד הדרישה הזו.

"כל התקשורת המגיעה מההתאחדות היא קטסטרופלית כיום", התרגז המנהל הספורטיבי של מנשנגלדבך, מקס אברל.

"אם יש תקופת מבחן ורוצים לאמץ את המערכת כולה, זה מוצדק, אבל כולם צריכים לדעת על זה. אנחנו צריכים להיות זקוקים לשיפוט הווידיאו בסיטואציות שקריטיות למשחק".

יופ היינקס, מאמן המובילה באיירן מינכן מסכים. "לדעתי לא צריך לצמצם יותר מדי את האחריות של השופט. רק במקרים חמורים ביותר צריך להתייעץ עם שופט הווידיאו", אמר. "אסור לדלל את הכדורגל".

מאמן מנשנגלדבך, דיטר הקינג, לא חושב שהמערכת תהיה עדיין בשימוש אחרי פגרת החורף. "ה-VAR הוא טוב לכדורגל, אבל אני מניח שהמערכת תבוטל בפגרת החורף", אמר. "זה בתקופת מבחן , אבל נראה שאנחנו עושים כל שביכולתנו כדי להבטיח שלא יהיה לה סיכוי".

האוהדים מתלוננים שההתערבויות של המערכת פוגעות בזרימת המשחק. לעיתים עוברות מספר דקות עד שמתקבלת החלטה, מה שמוביל לאי שביעות רצון במגרשים כשהשופט מסמל שמערכת הווידיאו בודקת את המצב.

התיקו 3-3 בין וולפסבורג והרטה ברלין ביום ראשון הוא דוגמה טובה. שני שערים שהבקיעה המארחת וולפסבורג במחצית הראשונה בוטלו על ידי המערכת למורת רוחם של האוהדים.

"היה אי שקט במשחק בגלל שופט הווידיאו", אמר מאמן הרטה ברלין, פאל דרדאי.

אולם, שחקן נבחרת גרמניה לשעבר שטפן אפנברג אומר כי הבונדסליגה צריכה ללכת בעקבות ה-NFL. בליגת הפוטבול האמריקאית ההחלטות מובהרות היטב לאוהדים על ידי השופטים. "ה-NFL צריכה להיות מודל החיקוי שלנו. בעונה הבאה, השופטים צריכים ללא קשר לסיטואציה, לדבר בקצרה לצופים", אמר אפנברג. "מספיקות חמש שניות כדי להרגיע 70 אלף אוהדים. התקבלו החלטות טובות. צריך לבדוק את השגיאות רק כדי ללמוד כיצד להשתפר בעתיד".

כפי שניתן היה לצפות, נשיא ההתאחדות הוא אחד התומכים הבודדים במערכת. "אני ממשיך להאמין בפרויקט, ברגע שכולם יבהירו היטב את התפקיד שלהם וידבקו בו, אני די בטוח שזה יועיל לכדורגל", סיכם נשיא ההתאחדות ריינהרד גרינדל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות