אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קובי אלכסנדר הגיש בקשה לרצות את יתרת מאסרו בישראל צילום: בלומברג

קובי אלכסנדר הגיש בקשה לרצות את יתרת מאסרו בישראל

מייסד ומנכ"ל חברת הטכנולוגיה קומברס שהורשע ברישום כוזב של אופציות בארה"ב נידון בחודש פברואר ל-30 חודשי מאסר. שרת המשפטים, איילת שקד, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמורים לבחון ולחתום על הבקשה בימים הקרובים. אם ירצה אלכסנדר את יתרת העונש בישראל וינוכה לו שליש - מאסרו צפוי להסתיים בתוך כמה חודשים

08.11.2017, 20:49 | משה גורלי, תומר גנון ותמר טוניק

מייסד ומנכ"ל חברת הטכנולוגיה קומברס, קובי אלכסנדר, שהורשע ברישום כוזב של אופציות בארה"ב ונידון בחודש פברואר ל-30 חודשי מאסר, פנה לפני מספר שבועות למשרד המשפטים וביקש לרצות את יתרת עונשו בישראל. בקשתו של אלכסנדר הוגשה במקביל בארה"ב ובארץ. שרת המשפטים, איילת שקד, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמורים לבחון ולחתום על הבקשה בימים הקרובים. היא תובא בהמשך לאישור בית המשפט המחוזי בירושלים. בחדשות 2 פורסם הערב לראשונה על הבקשה שהגיש אלכסנדר.  

קראו עוד בכלכליסט

 

אלכסנדר חזר לארה"ב בחודש אוגוסט אשתקד, לאחר 10 שנים בנמיביה אליה עזב בסמוך להתפוצצות פרשת הבקטיידיניג, וזאת במסגרת הסדר עם משרד המשפטים האמריקאי. עם נחיתתו הוא הודה בכתב אישום מתוקן, ממנו הוסרו עבירה של הימלטות. הוא הורשע רק בסעיף אחד של רישום כוזב בהקצאת האופציות בחברה ונעצר עד תום ההליכים.

בהמשך הטיל עליו שופט בית המשפט הפדרלי בניו יורק, ניקולס גארופיס, עונש מאסר של 2.5 שנים. את העונש נקבע שהוא ירצה בבית הסוהר הפדרלי Allenwood בפנסילבניה, שנחשב למתקן כליאה עם תנאי מאסר נוחים יחסית. התקופה שבה שהה אלכסנדר במעצר בטרם נגזר דינו נחשבת כחלק מתקופת המאסר, כך שבפועל הוא יושב בכלא האמריקאי כשנה ושלושה חודשים - כ-15 חודש. מכאן שאם ירצה את יתרת העונש בישראל, וינוכה לו שליש, מאסרו צפוי להסתיים בתוך מספר חודשים.

"הוא זכאי להעברה"

אלכסנדר, בעל אזרחות ישראלית, רשאי לרצות בבית כלא בארץ לפחות חלק מעונש המאסר שהוטל עליו בארה"ב, לאור חוק "נשיאת עונש מאסר במדינת אזרחותו של אסיר" המעוגן באמנה בין ישראל לארה"ב. "קובי יצטרך להתחיל לרצות את עונשו בארה"ב אבל הוא זכאי להעברה", אמר בחודש פברואר ל"כלכליסט" סנגורו האמריקאי של אלכסנדר, בנג'מן ברפמן, במענה לשאלה האם בכוונתו של אלכסנדר לבקש לרצות את העונש שנגזר עליו בישראל.

החוק מגדיר מספר תנאים להעברת אסיר לישראל, שבהם צריכים להתחשב השרים. למשל שהאסיר או משפחתו מתגוררים דרך קבע בישראל. בנוסף, השרים צריכים לבחון האם קיימות נסיבות המצדיקות את נשיאת המאסר בישראל, וכן שהמעשה שבשלו נידון האסיר למאסר היה מהווה, אילו נעשה בישראל, עבירה פלילית. במקרה של אלכסנדר, שהורשע בתרמית בניירות ערך, מדובר כמובן בעבירה שהיא גם על החוק בישראל.

נושא נוסף שאליו נדרש בית המשפט במקרים כאלה הוא התאמת תקופת המאסר. כך למשל החוק קובע שאדם לא יכול לרצות עונש מאסר שהוטל עליו במדינה אחרת הגבוה מהעונש המקסימלי על אותה העבירה בחוק הישראלי. במקרה כזה, העונש חייב להיות תואם לחוק בישראל. על אלכסנדר נגזר 2.5 שנות מאסר, והעונש המקסימלי בישראל על עבירה זו הוא 5 שנות מאסר. כלומר שבמקרה שלו לא יהיה צורך בהתאמה.

מעבר לקרבה למשפחתו ולחבריו בישראל, לאלכסנדר יכול לצמוח עוד יתרון מנשיאת יתרת העונש עונש בישראל: קיצור התקופה. בארה"ב, בניגוד לישראל, לא מנכים מתקופת המאסר שליש על התנהגות טובה, אלא 15%. אם אלכסנדר יעבור לישראל, בעת הגעתו לארץ יחולו עליו הכללים החלים על אסיר ישראלי. כלומר, שהוא יהיה זכאי להגיש בקשה לוועדת השליש.

 

קובי אלכסנדר (ארכיון), צילום: בלומברג קובי אלכסנדר (ארכיון) | צילום: בלומברג קובי אלכסנדר (ארכיון), צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות