אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייפון X? לא תודה; אין כיום שום סיבה אמיתית לקנות מכשירי דגל

דו"ח טכנולוגי

אייפון X? לא תודה; אין כיום שום סיבה אמיתית לקנות מכשירי דגל

השיפורים במכשירי הביניים הפכו את מכשירי העילית המתקדמים לבלתי משתלמים עבור רוב המשתמשים, סנאפ נכנסת לסחרור מסוכן והאם הייתם בוטחים ברופא משפחה שלא יודע להשתמש במחשב

09.11.2017, 14:49 | יוסי גורביץ
למה לכם?

האייפון X הושק לאחרונה ואף התחיל להגיע לישראל. הטלפון מרשים מאוד טכנית, אבל האם אתם צריכים אחד? אתחיל במובן מאליו: אם אתם רוצים לקנות מכשיר דגל זוהר, כי יש לכם חור באישיות שרק סמל סטטוס מרובע עם מסך מגע יוכל למלא - לכו על זה. אם, מצד שני, אתם בסך הכל רוצים סמארטפון טוב ומתפקד, ותרו על ה-X ויתר מכשירי העילית למיניהם.

עד לפני כמה שנים, היו סיבות טובות לא לקנות מכשירים מקטגוריית הביניים - הדגמים שנמצאים דרגה אחת מתחת לסמארטפוני הדגל. היה מקום סביר לחשש שהמכשיר היה מדרגת איכות שניה, שהוא לא יקבל עדכונים בזמן, ושהתפקוד הכללי שלו יהיה נחות. זה כבר כמה שנים לא המצב: איכות ההרכבה מצוינת, המצלמות עושות את העבודה, לכולם כבר יש מעבדי שמונה ליבות ומסכים טובים. כן, האייפון X כנראה טוב יותר מסתם סמארטפון, אבל האם ההבדל יהיה שווה את המחיר?

אייפון X וגלקסי S8 אייפון X וגלקסי S8 אייפון X וגלקסי S8

במקביל, מכשירי הדגל הפסיקו לחדש. מתי האייפון, או מכשירי הדגל של סמסונג, הראו התפתחות מרשימה באמת? המהפכה האחרונה חלה ב-2011, עם הולדת הפאבלט הראשון שהצליח, ה-Note של סמסונג (קדמו לו ה-Advantage X7500 של HTC וה-Streak של Dell, אבל שניהם די כשלו בשווקים). בתחילה, לעגו לפאבלטים בשל גודלם. מהר מאוד החלו כל היצרנים להעתיק את הקונספט כשלמדו שטאבלט אינו מוצר חיוני אבל טלפון דווקא כן; אנשים רוצים מכשיר שיהיה נוח להקלדה, לצפייה בווידאו ובשביל זה צריך מסך גדול מהמצוי.

יתר על כן, המחיר של מכשירי הדגל ממשיך להאמיר. האייפון X יקלף לכם אלף דולר, ובישראל יותר באזור ה-5,000 - אין לי מושג איך נוצר כזה פער במחירים ולמה אנשים מוכנים לשלם אותו. המכשיר המקביל של סמסונג נמצא באזור ה-850 דולר. אפשר למצוא היום סמארטפונים סבירים לגמרי במחצית או שליש המחיר. אז למה לכם?

קפטן, אנחנו מאבדים גובה

סנאפ הונפקה לפני שמונה חודשים לקול תרועה, ועבדכם הנאמן היה סקפטי משום שהוא עדיין מחזיק באמונה מיושנת שכדי להיות חברה מצליחה אתה צריך להיות רווחי. סנאפ לא הצליחה בכך, השווקים הבחינו בזה באיחור, ואתמול נרשמה התרסקות רבתי.

סנאפ דיווחה על הפסדים של 443 מיליון דולר שזה בערך מה שאובר מפסידה אבל לאובר היו עשרות מיליארדים בהשקעות ומודל עסקי – מפוקפק על גבול הפליליות, אבל מודל עסקי. ההכנסות המיועדות של סנאפ היו צריכות להיות באזור ה-230 מיליון, אבל היא פספסה אותן ב-12%.

אוון שפיגל, מנכ"ל החברה אוון שפיגל, מנכ"ל החברה אוון שפיגל, מנכ"ל החברה

בהתאם, לאחר ההודעה של החברה נמחקה חמישית מהערכת השווי שלה. לא ברור איך סנאפ תצא מזה, אם בכלל. היא מכוונת את עצמה לצעירים וקטינים ואלה, כשהם מתבגרים, הולכים לעשות דברים אחרים עם הזמן שלהם.

ואם זה לא היה מספיק, אז מארק צוקרברג מעתיק את כל התכונות של סנאפצ'ט. הוא לא מעתיק אותם מי יודע מה, אבל הוא מעתיק אותם ברמה בינונית, והוא מציף אותם לשני מיליארד המשתמשים שלו. כמו כן, יש לו המון כסף בכיסים והוא יכול לשרוד מלחמת סחר. סנאפ, ככל הנראה, לא. אז סנאפ עוד לא מתה - אבל היא בסחרור, ולא ברור איך תצא ממנו.

אני עוד לא מתה. למעשה, אני מרגישה טוב

בעיירה קטנה בניו המפשייר חיה לה ד"ר אנה קונופקה, רופאה בת 84 שמטפלת בתושבי העיירה מזה 50 שנה. קונופקה מתוארת על ידי הפציינטים שלה כאדם מועיל, שמטפל בכל חולה ולא משנה מה מידת ביטוח הבריאות שלו. היא גם מוכרת להם תרופות במחיר סביר.

ואף על פי כן, מינהל הרפואה של ניו המפשייר רוצה לשלול את רשיון הרפואה שלה. למה? כי קונופקה לא יודעת להשתמש במחשב. במנהל טוענים שהיא צריכה להקפיד על רישום מסודר. היא אומרת שהרישום שלה מסודר לגמרי, מוקפד אפילו, אבל הוא לא ממוחשב. כי מה שמעניין אותה הוא לא לשבור את הראש על איך להפעיל גרוטאה, אלא איך לטפל במישהו שצריך סיוע רפואי.

השליטה במחשב, עד כמה היא חיונית?, צילום: Shutterstock השליטה במחשב, עד כמה היא חיונית? | צילום: Shutterstock השליטה במחשב, עד כמה היא חיונית?, צילום: Shutterstock

קונופקה מנהלת הליך משפטי נגד מנהל הרפואה, שבו היא תוקפת את מה שהיא מכנה "רפואה אלקטרונית." היא מקבלת, לדבריה, פציינטים ממערכת הרפואה שלא עברו כל דיאגנוזה וכל טיפול. היא בסך הכל רוצה להמשיך לטפל בפציינטים כפי שעשתה 50 שנה. היא מוכנה להעמיד את הרישומים שלה לכל בדיקה שתדרש. בית המשפט בוחן את הנושא.

קצרצרים

1. עיריית לאס וגאס השיקה אתמול (ד') אוטובוס אוטונומי ראשון בארה"ב, שאמור היה להסיע נוסעים מנקודה לנקודה. תוך שעתיים מרגע הפעלתו, כבר היה האוטובוס האומלל מעורב בתאונה. זו לא היתה באשמתו, חשוב לציין, אלא באשמת נהג משאית אנושי לגמרי. ספק אם זה יעודד את הנוסעים שהיו עליו, או את האנשים הבאים שיתבקשו לנסוע בו. יותר ויותר מסתמן שבני אדם יהיו הגורם המעכב ביותר בפני רכבים עצמוניים. כאן המקום להזכר בכך שב-1905 היו באוהיו בדיוק שני כלי רכב ממונעים - והם בכל זאת הצליחו להתנגש.

לפעמים עדיף שיהיה נהג. אוטובוס אוטונומי שהופעל בצרפת, צילום: רויטרס לפעמים עדיף שיהיה נהג. אוטובוס אוטונומי שהופעל בצרפת | צילום: רויטרס לפעמים עדיף שיהיה נהג. אוטובוס אוטונומי שהופעל בצרפת, צילום: רויטרס

2. השבוע נודע ש-TripAdvisor מחקה מהפורומים שלה כל הודעה שעסקה באונס או תקיפה מינית שעברו לקוחות במלונות שהיא ממליצה עליהם. החברה טענה שזה כדי לשמור על האתרים שלה ידידותיים למשפחה. בעקבות גל התגובות בנושא, החברה שינתה את עמדתה מן הקצה אל הקצה, ועתה אפשר לסמן מלונות שבהם בוצעה תקיפה מינית. יש להניח שזה יגרום למנהלי המלונות לגלות אי סובלנות כלפי נסיונות תקיפה מינית בעתיד.

3. האם שמעתם פעם על האינסלים (Incels, בלעז)? אלו הם גברים שמשוכנעים שיש קנוניה של נשים למנוע מהם מלקיים יחסי מין. אסופת הלוזרים הזו היא מטבעה קבוצה מיזוגנית במידה יוצאת דופן, שמקדמת לעתים אונס (אין להם, הרי, כל סיכוי אחר להתקרב לאישה), ושבעבר נודעה בכך שהיא תמכה גם ברוצחי נשים. החברים קוראים לנשים femoids ולגברים שיש להם בנות זוג normies או chads. כ-40,000 דוגמיות של הזבל הגנטי הזה הסתופפו בקבוצת ה-Incels של רדיט. השבוע רדיט החליטה לנקות את אחת הפינות הכי מטונפות באורווה שלה - ופיזרה אותם. 

4. דיווחנו פה על התכנית המפוקפקת של פייסבוק למלחמה בפורנו נקמה, שבמסגרתה נשים ישלחו לה את תמונות העירום שלהם ופייסבוק תבטיח לשמור עליהן מכל משמר, ולמחוק אותן אם מישהו אחר יעלה אותן. כלומר, שלפייסבוק יהיה עותק של תמונות העירום. עכשיו מתחוור שפייסבוק לא תעביר את התמונות רק דרך אלגוריתם, אלא גם דרך העובדים שלה. כן, יהיה עובד - בסבירות גבוהה, גבר - שיסתכל על תמונות העירום שלך לפני שיוודא שאף אחד חוץ ממנו וממך לא יוכל לראות אותה יותר. זה נשמע מופרך יותר מרגע לרגע.

5. בעמק הסיליקון מתחילים להפנים איך הם נתפסים בציבור, ומתחילים להתבייש להשתייך לחברות שאליהן הם משתייכים. תעמולה עם הרבה כסף מאחוריה על "שיבוש" ו"עולם טוב יותר" לא הצליחה בסופו של דבר להסתיר את העובדות: מאחורי חברות עמק הסיליקון עומדים נערים לבנים עשירים ומפונקים, שמייצגים את האחוז שיש לו ופועלים בחברות שאין עליהן פיקוח ראוי, שמחזיקות בכוח שאין דומה לו בהיסטוריה. מה שנלחש לפני כמה שנים - שעמק הסיליקון הוא בסך הכל גרסה מלוקקת יותר של וול סטריט - נאמר עתה בגלוי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
יש לי אייפון X בחינם. זרוק במגירה.
אני משתמשת בהמון מכשירים ויש לי איזה דגם שאני רוצה-אפל הם הפחות נוחים והרבה פחות טובים-אם הייתי צריכה לשלם עליו בעצמי אין סיכוי שהייתי קונה אותו גם בחצי מהסכום שדורשים עליו. לא אני לא יכולה למכור לכם את הגרוטאות האלה-הם לצרכי עבודה. כן, העבודה שלי היא סמרטפונים מהבוקר עד הערב-ואיפון הוא ממש לא הטוב ביותר או אפילו קרוב לזה, לא בקליטה (ממש לא) ולא באיכות מרכיבי המכשיר, לא בנוחות, לא בידידותיות למשתמש. בקרב מפתחי האפליקציה יש העדפה לפיתוח לIOS - פשוט כי ידוע שהרבה יותר קל להוציא מהם כסף וזה מה שמעניין את המפתח.
אביבית  |  14.11.17
לכל התגובות