אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסיכה אחת ו־200 בכירים בסעודיה הואשמו במעילה ב־100 מיליארד דולר צילום: איי אף פי

נסיכה אחת ו־200 בכירים בסעודיה הואשמו במעילה ב־100 מיליארד דולר

בתו של הנסיך בן טלאל, מנשות העסקים הידועות בממלכה, מוחזקת במלון ריץ קרלטון עם שורה של בכירים נוספים ובהם השגריר לשעבר בוושינגטון. כ־2,000 חשבונות פרטיים הוקפאו

12.11.2017, 11:03 | דורון פסקין

גל המעצרים של נסיכים, שרים ואנשי עסקים שהחל לפני שבוע בסעודיה במסגרת מה שהוגדר כ"מאבק בשחיתות", ממשיך ביתר שאת. התביעה הכללית הודיעה כי עד כה נעצרו למעלה מ־200 בני אדם, כאשר לפי הערכות הם מעלו בסכום של 100 מיליארד דולר לפחות מכספי המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

העצורים, המוחזקים במלון ריץ קרלטון בריאד, צפויים לעמוד לדין באשמת שוחד, מעילה, הלבנת כספים וניצול מעמדם לצורכי רווח לא חוקי, ורכושם יוחרם. עד כה הוקפאו כמעט 2,000 חשבונות אישיים של בכירים בממלכה, ככל הנראה גם של יורש העצר המודח, מוחמד בן נאיף, אחיינו של המלך סלמאן.

מלון ריץ קרלטון בריאד, שבו עצורים הבכירים החשודים, צילום: גטי אימג מלון ריץ קרלטון בריאד, שבו עצורים הבכירים החשודים | צילום: גטי אימג'ס מלון ריץ קרלטון בריאד, שבו עצורים הבכירים החשודים, צילום: גטי אימג

בסוף השבוע הופצו ידיעות בלתי רשמיות לפיהן השלטונות החליטו לשחרר שבעה מהעצורים הבולטים, וביניהם האיש העשיר בעולם הערבי, הנסיך אלווליד בן טלאל, וכן שר האוצר הקודם איבראהים אלעסאף. לפי מקורות בסעודיה, השחרור של הבכירים נועד למתן במעט את התגובות הקשות של המשקיעים למעצרים, בכלל זה ירידות חדות בבורסת ריאד. לפי אותם מקורות "המסר הועבר" לבכירים והם ייאלצו עתה ליישר קו עם השליט בפועל, יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן.

אבל לצד זאת, דווח על מעצרה של אישה ראשונה, הנסיכה רים בת אלווליד בן טלאל (34), בתו היחידה של הטייקון ובעצמה אחת מנשות העסקים המוכרות בממלכה. הנסיכה, הנשואה לאחד מנכדיו של מייסד הממלכה, מנהלת, כמו אחיה ובעלה, תיקי השקעות הכוללים נכסים בסעודיה ובעולם.

הנסיכה התפרסמה לפני עשור, לאחר שנישאה בנשף ראוותני שנמשך חמישה ימים בהשתתפות הצמרת הסעודית ומכובדים מרחבי העולם. ההזמנות לאירוע אף צופו בזהב. הנסיכה רים מעולם לא ניסתה להסתיר את אורח חייה הנהנתני. עד למעצרה, היא התגוררת בארמון בריאד שהקים עבורה אביה.

שם מעניין נוסף שעולה בהקשר המעצרים הוא של הנסיך בנדר בן סולטאן ששימש כשגריר הסעודי בוושינגטון. על פי החשד קיבל בנדר עמלות של למעלה מ־100 מיליון דולר על חלקו בעסקת נשק עם בריטניה בשווי כ־60 מיליארד דולר. בעבר הועלו חשדות כי העסקה היתה מושחתת, אך חקירה בבריטניה נסגרה בשנת 2006 בהמלצת ראש הממשלה דאז טוני בלייר. עתה הסעודים טוענים כי יפתחו אותה מחדש.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות