אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרכז השלטון המקומי תומך בקק"ל: לא ניתן לפגוע בתקציבי הרשויות המקומיות צילום: ויקיפדיה

מרכז השלטון המקומי תומך בקק"ל: לא ניתן לפגוע בתקציבי הרשויות המקומיות

לאחר שקק"ל הודיעה כי תקפיא פרויקטים ב-2.4 מיליארד שקל, על רקע הכוונה למסות אותה, קראו הערב הרשויות המקומיות לממשלה ולאוצר "להתעשת ולמצוא פתרון שכל הצדדים יחיו איתו". מחר בבוקר יפגינו עובדי קק"ל מול ישיבת הממשלה

11.11.2017, 22:10 | שחר אילן

מרכז השלטון המקומי דורש מהאוצר למצוא פתרון של פשרה למשבר קק"ל. זאת, לאחר שבעקבות קידום חוק מיסוי קק"ל בכנסת הודיעה קק"ל על הקפאת כל הפרויקטים שלה בסך 2.4 מיליארד שקלים, ובהם תקציבים רבים המיועדים לרשויות המקומיות.

בהודעה שפרסם הערב (שבת) המרכז לשלטון המקומי נאמר כי "לא ניתן לפגוע בתקציבים המיועדים לרשויות המקומיות על אחת כמה וכמה כאשר הם אינם מגיעים מכספי האוצר". המרכז "קורא לממשלת ישראל ולמשרד האוצר להתעשת ולמצוא פתרון שכל הצדדים יחיו איתו בשלום". הנהלת המרכז לשלטון מקומי תחליט רק בראשית השבוע על צעדיה, אבל בקק"ל דיווחו שראשי רשויות מהליכוד כבר החלו בהפעלת לחצים על ראשי הקואליציה.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות אישור חוק מיסוי קק"ל ביום רביעי בוועדת הכספים הודיע ביום חמישי יו"ר קק"ל דני עטר במכתב לראשי רשויות וארגונים כי "קק"ל נאלצת להקפיא את כל התכנונים והדיונים על פרויקטים עתידיים וגם לבצע הערכה מחודשת של פרויקטים שכבר אושרו ויצאו לדרך". מדובר בהקפאת פרויקטים בהיקף של 2.4 מיליארד שקלים בשל הפגיעה הקשה הצפויה בהכנסות קק"ל. אין ספק שאחת ממטרות ההודעה הייתה לגייס לעזרת קק"ל את הגופים הרבים הנתמכים על ידה וביחוד השלטון המקומי. 

יו"ר קק"ל דני עטר, צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל דני עטר | צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל דני עטר, צילום: עמית שעל

בקק"ל אומרים שההקפאה תחול על השקעות של 1.385 מיליארד בנושא עידוד העלייה, 540 מיליון לגאולת קרקעות, 420 מיליון לפריפריה ורשויות מקומיות ו-46 מיליון לתחומי החינוך והנוער, כלומר בסך הכול כ-2.4 מיליארד. "הנהגת קק״ל", כתב עוד עטר, "פועלת להיאבק בהחלטה הדורסנית והאלימה של ממשלת ישראל".

עובדי קק"ל יגיעו מחר מכל הארץ להפגין מול ישיבת הממשלה. זאת, בשל החשש שהצמצום בהוצאות קק"ל כתוצאה מהמיסוי יביא לפיטורים.

קק"ל פתחה בסוף השבוע בקמפיין הסברה בנושא "איך תראה ישראל בלי קק"ל". בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות מופיעות כותרות כמו "ארגון נפש בנפש נסגר" (הארגון שמביא עולים מארצות דוברות אנגלית) או "הופסקה תחזוקת היערות". זאת תחת הסיסמה "בלי קק"ל זה יבוטל".

בנוסף מכנסת קק"ל שורה של דיוני חרום תוך ניסיון לגייס למאבק את יהדות העולם. מחר תתכנס ההנהלה המצומצמת של קק"ל. ביום שלישי יתכנסו הדירקטוריון והאסיפה הכללית, שהרכבה זהה לשל הועד הפועל הציוני של ההסתדרות הציונית העולמית. יצוין שיש סיכוי סביר שהישיבות ביום שלישי יערכו לאחר שחוק מיסוי קק"ל כבר יאושר מחר בקריאה שניה ושלישת בכנסת ולכן הן יעסקו בצעדי התגובה האפשריים של קק"ל, לדוגמה הפחתת ההשקעה בפרויקטים ומימוש תהליך ההתנתקות מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י).

ועדת הכספים של הכנסת אישרה ביום רביעי בלילה לקריאה שניה ושלישית את הצעת הפשרה בנושא חוק מיסוי קק"ל, והיא צפויה להגיע ביום שני לאישור סופי במליאת הכנסת. אלא שהפשרה הושגה בין רוב הסיעות הציוניות בכנסת ללא הסכמת קק"ל. בקק"ל אמרו שיגישו עתירה לבג"ץ נגד החוק וכן יגישו תביעה מהמדינה להחזיר סכום של 2.2 מיליארד שקלים שהעבירה הקרן למדינה בעבר. באוצר טוענים שאין בסיס לתביעה של קק"ל.

על פי ההצעה שאושרה תחויב קק"ל לשלם מיסים החל מראשית 2018. עם זאת, אם תבחר להעביר למדינה 65% מרווחי הקרקע שלה בשנים 2018 ו-2019, תהיה פטורה ממיסים עד סוף 2023.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות