אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: גוגל תחטוף בקרוב קנס עצום באיחוד האירופי צילום: בלומברג

דיווח: גוגל תחטוף בקרוב קנס עצום באיחוד האירופי

רק לפני כארבעה חודשים ספגה ענקית האינטרנט קנס של 2.7 מיליארד דולר בגין התנהלות מונופוליסטית בתחום שירותי החיפוש. עתה, צפויה החברה לקנס נוסף, הפעם בגין עסקאות שעשתה כדי להגביל מפרסמים שמתחרים ב-AdSense

12.11.2017, 11:14 | עומר כביר
האיחוד האירופי צפוי להטיל בשבועות הקרובים קנס ענק נוסף על גוגל, הפעם באשמה של הפרת חוקי ההגבלים העסקיים בפעילות רשת הפרסום שלה – כך לפי דיווח של הטלגרף הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

ביוני שעבר נציבות האיחוד האירופי קנסה את ענקית הטכנולוגיה ב-2.42 מיליארד יורו (2.7 מיליארד דולר), אחרי שקבעה שהחברה נתנה עדיפות בהצגת תוצאות חיפוש לשירותים שלה על חשבון שירותים מתחרים כמו ילפ.

החלטה זו עדיין אינה סופית, ונמצאת בראשיתו של הליך ערעור ארוך, אבל בינתיים נערכת נציבת התחרותיות של האיחוד, מרגרט וסטגר, להטלת קנס באחת משתי הפרשיות הנוספות שבגינן נחקרת החברה. במרכז פרשה זו עומדת הטענה שגוגל ניצלה את מעמדה הדומיננטי בשוק הפרסום המקוון באמצעות חתימה על עסקאות בלעדיות עם אתרים שעושים שימוש בפלטפורמת AdSense, שמנעו מהם להציג פרסומות מפלטפורמות מתחרות.

משרדי גוגל בצרפת משרדי גוגל בצרפת משרדי גוגל בצרפת

הפרשה נחשבת למשעותית במיוחד שכן הכנסות מפרסום מהוות את מרבית ההכנסות של גוגל, והחלטה שלצד קנס תכלול גם צעדים אופרטיביים שיחייבו את גוגל לשנות את אופן פעילותה יכולה לפגוע משמעותית בהכנסותיה. החברה, לפיכך, צפויה להילחם בהחלטה, לכשתתקבל, במלוא העצמה ולהשקיע משאבים רבים בערעורים על הקנס שיינתן. בשלב זה לא ברור מה יהיה גובה הקנס, אך לפי הערכות הוא יעמוד לכל הפחות על מאות מיליוני יורו ואף יכול להגיע לכמה מיליארדים.

מונופול מובייל

המהלכים להטלת קנס בפרשת AdSense התגבשו על רקע המורכבות של הפרשה השלישית שבה מעורבת גוגל, ושבמרכזה עומדת מערכת ההפעלה אנדרואיד. בחקירה זו נבדקות טענות שלפיהן גוגל חסמה את הגישה לחנות Play בפני מכשירים שלא נמכרו עם חבילת היישומים שלה כשהיא מותקנת מראש. בנוסף מואשמת החברה בכך שמנעה מייצרניות ליצור גרסאות משלהן לאנדרואיד. מערכת ההפעלה אנדרואיד היא מונופול בשוק הסמארטפונים, ורוב היצרניות אין ברירה אמיתית פרט לעבודה איתה.

במקור, תיכננה נציבות האיחוד לקנוס את גוגל בפרשה זו לפני פרשת AdSense, אך מקורות בבריסל אמרו לטלגרף שלאור מורכבות הפרשה, שכוללת מספר רב של תלונות וחלקים נעים, הוחלט להאריך את הבדיקה כדי לאפשר בחינה נוספת של מסמכים וקבלת תשובות נוספות. לכשתתקבל החלטה בפרשה זו, צפוי הקנס לשבור את השיא של הקנס מיוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות