אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוזרים לשגרה: הלימודים בבתי הספר העל-יסודיים יתקיימו מחר כסדרם צילום: דנה קופל

חוזרים לשגרה: הלימודים בבתי הספר העל-יסודיים יתקיימו מחר כסדרם

ארגון המורים הודיע כי בפגישה שהתקיימה היום בינם לבין נציגי האוצר הושגה התקדמות, ולאור זאת השביתה לא תימשך גם מחר והלימודים יתקיימו כסדרם

12.11.2017, 17:11 | ספי קרופסקי
ארגון המורים הודיע אחר הצהריים (א') כי הלימודים בבתי הספר העל-יסודיים יתקיימו מחר כסדרם, לאחר שביתת אזהרה שנמשכה יום אחד. מטעם המורים נמסר היום כי בפגישה שהתקיימה היום בינם לבין נציגי האוצר הושגה התקדמות, ולאור זאת השביתה לא תימשך גם מחר והלימודים יתקיימו כסדרם.

יו"ר ארגון המורים רן ארז החליט לעשות היום שריר לאחר יותר מעשרה חודשים של מגעים מול משרדי האוצר והחינוך על הסכם קיבוצי חדש שהגיעו למבוי סתום. ההסכם הקודם, "עוז לתמורה", הסתיים בשנה שעברה, והבחירות בארגון נמצאות ממש מעבר לפינה, בתחילת השנה הבאה. בכל מקרה מדובר בשביתת אזהרה של יום אחד, כשהצדדים אמורים להתדיין שוב כבר היום.

רן ארז, צילום: דנה קופל רן ארז | צילום: דנה קופל רן ארז, צילום: דנה קופל

בשבועות האחרונים התחולל קרב גרסאות בין אנשי האוצר לבכירי הארגון בנוגע לשאלה מי מכשיל את המגעים. באוצר טוענים כי הציגו בפני היו"ר ארז הצעה הוגנת שבמרכזה רצון לתקן עוול שהשתרש במערכת החינוך בישראל במשך שנים רבות – הפערים העצומים בשכר בין מורים צעירים לבין מורים ותיקים. נתונים עדכניים של ה־OECD שפורסמו בספטמבר האחרון הצביעו על כך שמורה מתחיל בישראל מקבל כ־20 אלף דולר לשנה בתחילת דרכו, וכ־30 אלף דולר לשנה לאחר 15 שנות ותק.

כפועל יוצא של פערי השכר הללו, כך לפי נתוני הכלכלן הראשי באוצר, גם שיעורי הנטישה בקרב המורים הצעירים הוא גדול הרבה יותר. באשר להצעת השכר שהונחה עבור המורים הצעירים, כאן ישנה תמימות דעים שהיא בסך הכל ראויה, או לכל הפחות התחלה טובה. לפי ההצעה הנוכחית, מורה מתחיל יקבל שכר בסיס של כ־8,000 שקל ברוטו, זו עלייה של 1,600 שקל ביחס לשכר הבסיס הנוכחי – 6,400 שקל. לשכר הזה מתווספים עוד רכיבים כגון תוספות על תפקידים נוספים והוצאות נסיעות, כך שברוב המקרים אלו לא יהיו הנתונים הסופיים בתלוש המשכורת של המורים המתחילים.

בארגון המורים טוענים כי האוצר מנסה להעלות לצעירים את המשכורות על חשבון המורים הוותיקים, בעוד נדרשת העלאה הוגנת לכל המורים. באוצר מדגישים כי ההסכם תלוי גם בזמן השקט שיסכים לו ארגון המורים, כלומר פרק הזמן שיתחייב לא לנקוט עיצומים. לדבריהם, אם יאפשר זמן ממושך – הוא עתיד לקבל תוספות שכר גדולות יותר. באוצר מדברים על כחמש שנים, אך בארגון מדברים על בין שנתיים לשלוש.

לגבי התוספת לוותיקים מתחדד קרב הגרסאות בין הצדדים: יו"ר הארגון טוען כי האוצר הניח הצעה נמוכה מדי — תוספת של כ־60 שקל ברוטו בחודש לוותיקים, אך באוצר אומרים מנגד כי ההצעה שהניחו היתה גבוהה יותר – כ־100 שקל ברוטו בחודש. ישנם גורמים במערכת שרומזים כי ארז מעוניין לשכב על הגדר עבור שכרם של המורים הוותיקים מכיוון שהוא זקוק להם הרבה יותר בבחירות הקרובות לראשות הארגון, שיתקיימו בתחילת השנה הבאה. בארגון מסבירים מנגד כי לא הגיוני שמורה בעל ותק וניסיון לא יזכה לשיפוי מסוים ויש לטיעון הזה רציונל.

רן ארז, יו"ר ארגון המורים: "ישיבת המו"מ שהתנהלה היום עם משרדי האוצר, החינוך והרשויות המקומיות היא הישיבה הראשונה שהתקיימה בצורה עניינית מאז החל המו"מ ובאווירה טובה מאז ינואר 2017. ככל הנראה ממונים נתנו הנחיות אחרות לנציגי האוצר וייתכן כי השביתה שלנו היום השפיעה. לעצם העניין, קיבלנו הצעות חדשות בצורת גרפים שאותם אנו מחוייבים לבדוק ולהחליט מה היא המשמעות לגבי שכרו של כל מורה ומורה".

ארז הוסיף כי "מחר בבוקר אין שביתה, ניפגש עם נציגי האוצר, החינוך והשלטון המקומי לפגישה של מספר שעות על מנת לבצע הרצת נתונים על מנת לקבל תמונה לגבי כיצד ההצעות החדשות של שכר המורים החדשים והוותיקים. אם ההצעות תיראנה, לא יהיה צורך בהמשך המאבק. אם לא, נמשיך במאבק עד שנגיע לתוצאות המצופות".

ארז הדגיש כי "אין מדובר כאן רק בדרישות שכר אלא גם בדרישות לשיפור תנאי ההעסקה ותקנים למורים. בהתאם לתוצאות שנראה מהפגישות מחר, נחליט על הצעדים הבאים. כל עוד ההסכם לא נחתם הוא לא נחתם, על כל המשתמע מכך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות