אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עושים רילוקיישן? מתי תפסיקו לשלם מס בישראל צילום מסך: barcelona-home

עושים רילוקיישן? מתי תפסיקו לשלם מס בישראל

רשות המסים פרסמה החלטת מיסוי עדכנית שמחליפה את ההחלטה הקודמת מ-2014, וקובעת בצורה מסודרת מהם התנאים שבהם אזרח ישראל שעובר לעבוד במדינה זרה פטור מתשלום מס בארץ. חלק מהסעיפים מקלים על העובדים וחלקם מחמירים

12.11.2017, 19:26 | עמרי מילמן

החטיבה המקצועית ברשות המסים פרסמה החלטת מיסוי עבור עובדים העושים רילוקיישן. ההחלטה, שמחליפה החלטה קודמת משנת 2014, קובעת מהם התנאים שבהם יוכלו אותם עובדים להימנע מתשלום מס בארץ - ובמקביל לשלם מס בארץ שאליה עברו.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת המיסוי הזו היא החלטה מקדמית (פרה רולינג), והיא התקבלה בעקבות פניות שונות שהגיעו לרשות המסים בעניין - הן מחברות והן מעובדים, בשל חוסר ודאות סביב הסוגייה וכדי להימנע ממקרים שבהם העובדים ייאלצו להתמודד עם דרישות מס מנופחות של מספר שנים עם שובם ארצה. בשל היותה של ההחלטה מקדמית - ניתן לערער עליה בבית המשפט.

ההחלטה הנוכחית כוללת מספר הקלות עבור אותם עובדים, כל עוד הם עובדים במדינה שיש לה אמנה עם ישראל (מרבית המדינות המפותחות). התנאי המינימלי להכרה כתושב חוץ מבחינת רשות המסים הוא עבודה ומגורים של לפחות 3 שנים במדינה שאליה נעשה הרילוקיישן, כאשר ההחלטה החדשה קובעת כי בני המשפחה של העובד יידרשו לגור לפחות 30 חודשים במקום 3 שנים, מתוך הכרה כי במקרים רבים בני המשפחה עוברים זמן מה אחרי שהעובד מסתגל למדינה ולעבודה החדשה (או בהתאם ללוח הזמנים של בתי הספר).

רילוקיישן (אילוסטרציה), צילום מסך: barcelona-home רילוקיישן (אילוסטרציה) | צילום מסך: barcelona-home רילוקיישן (אילוסטרציה), צילום מסך: barcelona-home

עוד משנה ההחלטה החדשה את מספר הימים המקסימלי שבהם יכול עובד או בני משפחתו לשהות בארץ בשנה כדי לשמור על הסטטוס של תושב זר. בהחלטה מ-2014 נקבע כי עובד יוכל לשהות עד 65 יום, אולם כעת נקבע כי יוכל לשהות עד 75 יום בארץ, ובני משפחתו יוכלו לשהות עד 85 יום בשנה בארץ, במקום 80 לפי החלטה הקודמת.

עוד שינוי שנעשה בהחלטה מעביר במידה רבה את האחריות במקרה של הפרה מהחברה - לעובד. במקרה והעובד לא עומד באותם תנאים, עד כה מי שנדרשה לשלם את המס הייתה החברה (שגם ככה מנכה במקור את תשלום המס ממשכורות העובדים שלה), כעת מרבית האחריות תושת על העובד מול פקיד השומה.

מתי יוגדר "יום הניתוק"?

שאלה מהותית בסוגיית ניתוק הקשר לישראל (או יותר נכון לרשות המסים) היא יום הניתוק - הרגע המדויק שבו העובד כבר לא נחשב לתושב ישראל ולכן לא נדרש לשלם יותר מס בארץ. החלטות המיסוי קובעות כללים למספר תרחישים:

במקרה שאין לעובד בית (שזמין לו ולמשפחתו משפטית ופיזית) בארץ, אך יש לו בית במדינה שאליה עשה רילוקיישן תוך חצי שנה מהיום שבו עבר לגור בבית במדינה הזרה - העובד לא ייחשב תושב ישראל לצרכי מס ביום המעבר של בני משפחתו או ביום שבו נחשב לתושב המדינה הזרה (המאוחר מבין האפשרויות).

במקרה שבו יש לעובד גם בית בארץ וגם במדינה שאליה עבר - הניתוק מישראל יהיה שנה מיום המעבר שלו או של בני משפחתו (המאוחר מבין השניים - בתנאי שהוא נחשב לתושב של אותה מדינה).

במקרה שבו לעובד אין בית גם בישראל וגם במדינה שאליה הוא עובר - מה שמקשה על "קביעת מרכז האינטרסים החיוניים" של העובד - ההחלטה היא כי מתחילת שנת המס העוקבת ייחשב העובד לתושב זר מבחינת רשות המסים הישראלית, כל עוד הוא ייחשב לתושב במדינה הזרה (וישלם שם מס), מה שיכול לקרות אחרי 11 חודשים או חודש אחד בלבד (תלוי מתי עבר כמובן).

לצד ההקלות החדשות, נקבעו עוד מספר חובות דיווח על העובד והחברה, שנדרשת לוודא כי העובד מגיש את הדוחות שהוא מחוייב אליהם.

עו"ד (רו"ח) גיא חן, מומחה למיסוי בינלאומי מסביר: "החלטת רשות המסים היא בבחינת צעד קדימה ושניים אחורה. אמנם, ההחלטה מסבירה באופן מפורט את עמדת רשות המסים בקביעת מועד ניתוק התושבות מישראל, אך היא אינה עולה בקנה אחד עם פסיקת בתי המשפט ועם הסכמות שהושגו בדיוני שומות בנושא. בית המשפט כבר קבע, כי מגורים של שנתיים וחצי מחוץ לישראל מספיקים לצורך ניתוק תושבות, בניגוד להחלטת המיסוי הדורשת שהייה מינימאלית של 36 חודשים. עוד נקבע במספר פסקי דין, כי מקום מגורי המשפחה אינו תנאי הכרחי לצורך ניתוק תושבות, בעוד החלטת המיסוי דורשת לשם כך, את שהיית המשפחה במשך 30 חודשים מחוץ לישראל. הפרשנות המחמירה של ההחלטה עלולה לפגוע בעשרות אלפי הישראליים היוצאים מדי שנה לרילוקשיין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
משה אשר הקובינטור ״חסר יכולות ניהול...״
משה אשר מנהל רשות המסים ״ניהולו״ גובל במבוכה גדולה כותב עליו כל שנה!!! ״כישלון ניהולי .....חסר יכולות ניהול בסיסיות ״ השופט יוסף חיים שפירא מבקר המדינה חרפת השירות הציבורי תמיד שנדמה כי נמוך מזה לא ניתן לרדת מגיע משה אשר מנהל רשות המסים בשפל חדש !
Dr hojkins  |  17.11.17
12.
משה אשר בוגר דוחות מבקר המדינה
המנהל הכושל של רשות המסים שהיה צריך את בגצ כדי להכנס לתפקידו , וזאת בניגוד לדעתו של רוהמ יוצא שוב בכורת חסרת ממשמעות וערך בלבול מוח סדרתי האיש ממציא כותרות כדי לחפות על כישלונו בשנים האחרונות בהן עסק בריסוק רשות המסים עד עפר בתום חמש שנות כהונה בחסות בגצ ולמרות שמבקר המדינה כתב עליו ״ חסר יכולת נהולית כישלון ניהולי ״ האיש ממשיך לצאת בכותרות מה גם שמסתיר פגישותיו עם גורמים עסקיים השר הממונה עליו בנתק מוחלט ממנו לאחר שהכשיל אותו בתפקידו , מיסוי הדירה השלישית הוא רק דוגמא אחת משה אשר נכנס בחסות בגצ ויצא בחסות שבס
יוסף שפירא  |  14.11.17
11.
מה עוד חשוב לדעת לפני רילוקיישן
אם אתם בצומת של רילוקיישן, יש מצב שאתם יכולים להרוויח כסף. ברוב המקרים חלק מתכולת הדירה נשאר מאחור או נזרק לפח. ככל שמדובר על פריטים ישנים כמו תקליטים, ספרים או עיתונים ישנים או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שהם שווים לא מעט כסף. אם אתם רוצים להעריך באופן עצמאי את תכולת הדירה שלכם, חפשו בגוגל "פינוי דירה יוסף האוסף" וקבלו קישור למאמר שיסביר לכם אילו פריטים עשויים להיות בעלי ערך משמעותי.
יוסף האוסף  |  14.11.17
10.
Moshe asher comedian
משה אשר מנהל רשות המסים במכירת חיסול מבצעים של 1 1 הכי קל לצאת במבצעי סוף עונה כדי ליצור מצג שווא של הכנסותמדינה וזאת במקום לבצע גביה סלקטיבית איכותית כמו במדינת חוק משה אשר לקראת סיום הקדנציה מנסה להציג הכנסות על חשבון אזרחי מדינת ישראל וכאילו אין לרשותו 8000 עובדים לטובת ביצוע המשימה נתן כותרת כאילו המדובר במלחמה בחברות הארנק אך בפועל חברות בינוניות משכו דבוידנטים כל זה הוליד כספים רבים מידי בשוק , ומאחר והכספים הפנויים לא יכולים להשאר באוויר הם מופנים לנדלן , או במילים אחרות שוק הדיור
Melanoma  |  14.11.17
לכל התגובות