אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אם לא תושג פשרה - חוק מיסוי קק"ל יובא מחר לאישור במליאה

אם לא תושג פשרה - חוק מיסוי קק"ל יובא מחר לאישור במליאה

על פי חוק מיסוי קק"ל שאושר לקריאה שנייה ושלישית, הקרן תחויב לשלם מסים מראשית 2018. עם זאת, אם תבחר להעביר למדינה 65% מרווחי הקרקע שלה ב-2019-2018 - תהיה פטורה ממסים עד סוף 2023. בתגובה הודיעה קק"ל על הקפאת פרויקטים שבהם היא מסייעת לרשויות מקומיות

12.11.2017, 20:52 | שחר אילן

אין התקדמות במשא ומתן לפשרה בין קק"ל למשרד האוצר. על רקע זה הקואליציה מתכוונת להביא מחר (ב') את חוק מיסוי קק"ל לאישור במליאה בקריאה שנייה ושלישית.

קראו עוד בכלכליסט

ביום רביעי אישרה ועדת הכספים של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית את חוק מיסוי קק"ל. על פי ההצעה שאושרה, תחויב קק"ל לשלם מסים החל מראשית 2018. עם זאת, אם תבחר להעביר למדינה 65% מרווחי הקרקע שלה בשנים 2018 ו-2019 (סכום שמוערך ב-1.1 מיליארד שקל בשנה), תהיה פטורה ממסים עד סוף 2023.

בתגובה הודיעה קק"ל על הקפאה והערכה מחדש של פרויקטים שבהם היא מסייעת לרשויות מקומיות וארגוני החברה האזרחית בהיקף של 2.4 מיליון שקל. הבוקר הפגינו עובדי קק"ל מול משרד ראש הממשלה.

במוצאי שבת והיום התנהלו מגעים בין שני הצדדים. במהלך המשא ומתן העלה מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הצעה שלפיה קק"ל תעביר ב-2018 מיליארד שקל, ב-2019 - 400 מיליון שקל וב-2020 - 200 מיליון שקל. בנוסף היא תתחייב להעביר לאוצר כל סכום מהכנסותיה מקרקע שיעבור את ה-1.2 מיליארד שקל. המשמעות היא שאם יימשך קצב ההכנסות הנוכחי של קק"ל מקרקע, ההעברות שלה בפועל יהיו: 1.4 מיליארד ב-2018, 800 מיליון שקל ב-2019 ו-600 מיליון שקל ב-2020. בתמורה תיעצר העברת החוק.

דני עטר יו"ר קק"ל , צילום: עמית שעל דני עטר יו"ר קק"ל | צילום: עמית שעל דני עטר יו"ר קק"ל , צילום: עמית שעל

קק"ל מצידה הציעה להעביר מיליארד שקל ב-2018 ועוד 600 מיליון שקל לסלילת כבישים ביטחוניים (שיתחלקו בין 2019 ו-2020), אבל סירבה לדרישה שכל הכנסה שלה מעבר ל-1.2 מיליארד תועבר למדינה.

סגן יו"ר קק"ל ארנן פלמן (ליכוד) האשים את פקידי האוצר ב"מסע נקמה ובריונות שמטרתו להגיע לניצחון, לא להסדר", ואמר שהוא אינו אופטימי. לדבריו, כאיש ליכוד הוא חש לא נוח שהמשבר משרת את האופוזיציה, "אבל החוק מחייב אותי לפעול בהתאם לאינטרס של קק"ל. פשרה נוספת מסכנת את המפעל הציוני".

בינתיים ממשיכים גופים שונים ללחוץ על הממשלה ללכת לקראת קק"ל. ראשי ארגון העלייה "נפש בנפש" כתבו לראש הממשלה בנימין נתניהו שבזכות שיתוף הפעולה עם קק"ל התיישבו 7,000 עולים מארצות צפון אמריקה בפריפריה. לדבריהם, חוק מיסוי קק"ל יוצר סכנה ממשית לסגירת הפרויקט.

יו"ר פורום ראשי המועצות המקומיות הדרוזיות והצ'רקסיות, ראש המועצה המקומית חורפיש מופיד מרעי כתב כי קק"ל תרמה רבות לפרויקטים הקשורים לעדה הדרוזית כולל "שביל הבנים". מ"מ ראש המועצה המקומית ג'וליס סלים טריף כתב לראש הממשלה כי "אנו ברשות המקומית רואים בהקפאת הפעילות של קק"ל בג'וליס פגיעה במשאב חינוכי ציוני ממדרגה ראשונה". הוא קרא למצוא פתרון לסיום המשבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מרבץ חם לג'ובים ושחיתויות
ללא ספק גוף שאין בו יותר צורך בימינו אנו. צריך להלאים ולהעלים את כל הארגון הזה. כמו מפעל הפיס, זורים עשן בעיניי הציבור על ידי חלוקה של שברירי כספים מהקופה הגולשת של הארגון לפרויקטים ציבוריים בעוד עיקר הכסף מרפד כיסים של חתולים שמנים ומשמש כר פורה לג'ובים פוליטיים. שלא לדבר על העובדה ששילוב של ג'ובים בארגון שחולש המשאב הלאומי המרכזי בארץ - קרקע. אין ספק ששחיתות היא עניין של יום-יום שם (מתוך אתר מבקר המדינה : יצויין שסמכות הביקורת של מבקר המדינה לגבי קק"ל עדיין מוגבלת. לדעת מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא הליקויים החמורים, העמוקים והיסודיים שעלו לגבי דרך פעולתה של קק"ל בביקורת שערך במפ"ק, מלמדים על הצורך הדחוף בהרחבת ביקורת המדינה גם על פעולותיה האחרות.)
ג'ובניק  |  12.11.17
3.
חיסול הציונות למען הישיבות
קרן הקימת לישראל הוא גוף ציוני בלתי תלוי ששייך לעם היהודי באדר הוא ולא רק לתושבי ישראל וגינתה של הממשלה. הכספים שלה עד היום הושקעו במפעלים ציוניים שבעיקר היו לטובת הפריפריה שהממשלה זנחה אותם. עם הכספים שיקבלו מקק״ל הממשלה תשלם יותר לישיבות, רבנים ומשגיחי כשרות. הכסף לא יגיעה לפריפריה לא ישמש לטובת כלל אזרחי ישראל חילוניים ודתיים גם יחד. חוק מטופש!!!!
זה  |  12.11.17
לכל התגובות