אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגלגלי האחריות מול הנושאים באחריות צילום: ענבל מרמרי

מגלגלי האחריות מול הנושאים באחריות

גורמים באוצר ששוחחו עם כחלון בימים האחרונים סבורים שהוא השתכנע שאת בעיית הביטוחים הסיעודיים הוא יצטרך לפתור

13.11.2017, 08:01 | אדריאן פילוט
הצוות של סגן שר האוצר, איציק כהן, מעלה פתרון יצירתי, זול יחסית וצודק למשבר הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, שבמסגרתו המבוטחים יקבלו ביטוח בקופות החולים והמדינה תממן את העלות הנוספת בתשלום לחברת הביטוח למי שאינו במצב בריאותי תקין.

זהו פתרון צודק מכיוון שהוא משאיר בתמונה את חברות הביטוח, שנהנו וחלבו את הציבור במהלך עשרות שנים, כמעט על גבול התרמית, וסיפקו ביטוחים קבוצתיים פגומים כשכולם שתקו. השאלה הגדולה כעת היא האם שר האוצר משה כחלון יצליח לשכנע את יו''ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לקבל את המתווה הזה.

קראו עוד בכלכליסט

כץ והקולגות מהתעשייה האווירית

עד כה הנטייה של כל המעורבים – מראש הממשלה בנימין נתניהו, עבור בכחלון, ניסנקורן ושר הרווחה חיים כץ – היתה לדחות את הנושא. אתמול אף עלה רעיון הקמת ועדה לפתרון הנושא. שר הרווחה כץ, מהגורמים החזקים בתוך מפלגת הליכוד, ביקש מנתניהו שיפעל לדחיית ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים עד שיימצא פתרון כש"הדחייה תאפשר הקמת ועדה שתתווה דרך להחלת ביטוח סיעודי ממלכתי". נתניהו, כפי שעשה עם הנכים, העביר את המשימה ליועצו הכלכלי, פרופ' אבי שמחון. האינטרסים של כץ ברורים: הוא לא יוכל להשאיר את הקולגות מהתעשייה האווירית ללא ביטוח. ועל הדרך, אם יהיה חתום בעקיפין על ביטוח סיעודי ממלכתי, יוכל גם להרוויח הון פוליטי.

משה כחלון שר האוצר, צילום: ענבל מרמרי משה כחלון שר האוצר | צילום: ענבל מרמרי משה כחלון שר האוצר, צילום: ענבל מרמרי

ההיסטוריה מלמדת היטב, בעיקר עם סוגיית הביטוחים הסיעודים, שרק כאשר יהיה "דדליין" ברור – יימצא פתרון לבעיה הזו. אבל זהו הטריק החדש: בואו נקים ועדה ונמתין למסקנות חברי הוועדה, כדי שנוכל לקבל החלטה מושכלת. אין בזה צורך. הבעיה ידועה, ישנם אין ספור דו"חות שניתחו את המספרים לאורך ולרוחב, וכעת ישנם גם הפתרונות. הגיע הזמן להכריע. דחייה או הקמת ועדה – זה ניסיון להעביר את תפוח האדמה הלוהט לשר הבא בתור. הם תמיד יידעו להסביר ש"הם כבר עשו מספיק בשביל המדינה". חייבים להכריע – זה צו השעה האמיתי.

בלי להעלות מסים

עד לפני כמה שבועות יוזמת הביטוח הסיעודי הממלכתי נשמעה כמו מהלך הזוי, לא ברור, חסר סיכוי אשר יכולת ההיתכנות שלו שואף לאפס. אלא שבשבוע-שבועיים האחרונים, משהו "זז". ה"תזוזה" האמיתית חלה אצל שר האוצר. גורמים באוצר, בממשלה ואלו ששוחחו עימו בימים האחרונים מדברים על כך שכחלון השתכנע שאת הבעיה הזו הוא יצטרך לפתור. אלא שכחלון לא מוכן להעלות מיסים. הפיתרון המסתמן עונה על הכלל הזה ומצד שני פותר את בעיית הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. הבעיה היא שתמיכתם של שר הבריאות ושל יו"ר ההסתדרות לגמרי לא מובטחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות